VIT mění tvář, otevírá se trenérské veřejnosti

31.03.2017

V pondělí 27. března 2017 proběhl v Nové Aule VŠB - TU Ostrava interaktivní seminář pro trenéry Dialogy pořádaný Trenérsko - metodickou sekcí a Unií profesionálních trenérů ČOV ve spolupráci s ČBF. Seminář je součástí pokračování projektu ČBF "Vzdělávací institut trenérů", navazuje na již uskutečněné tři ročníky VIT v letech 2014 - 2016.

Na semináři moderovaném Jiřím Nikodýmem vystoupili trenéři ledního hokeje Marian Jelínek a Jan Procházka, bývalý basketbalový reprezentační trenér a vedoucí sportovně - metodického úseku ČBF Michal Ježdík, reprezentant ČR v basketbalu a bývalý hráč NBA Jiří Welsch, reprezentant ČR v ledním hokeji a bývalý hráč NHL Rostislav Olesz, reprezentant ČR ve fotbale Marek Jankulovski a vedoucí trenér SCM FC Baník Ostrava Pavel Malura.

V úvodní části se Marian Jelínek zaměřil na vliv rodičů na výchovu dítěte jakožto sportovního talentu. Rodič přenáší do dítěte své touhy a snahy a chce po nich to, co sám nedokázal. Podle Jelínka pak ale nejde o talent dítěte, ale o jeho vnitřní nastavení a jakou má oddanost sportu, který dělá. Naprostá většina dětí do osmnácti let takhle tlačených do sportu trpí syndromem vyhoření, že nedokázali uspokojit touhu rodičů. Jen velmi malé procento dětí se poté sportem živí, a to rodiče těžko snáší stejně jako neúspěchy v jednotlivých utkáních. Proto je to podle Jelínka z velké části na trenérovi / pedagogovi, aby dokázal v dítěti vzbudit zájem o sport a aby ho to bavilo.

VIT_2017_01a

Následný rozhovor s osobnostmi Welschem, Jankulovskim a Oleszem nabídl zajímavý pohled z druhé strany očima nadaného dítěte, které vyrůstá s tím, že z něj bude sportovec. Jaké jsou pocity, když si to poprvé dítě uvědomí, jak na něj působí první profesionální smlouva, odchod do zahraničního klubu a reprezentace. Všichni účastníci diskuze se také podělili o své setkání a fungování v okolí velkých legend jejich sportů. Olesz s Welschem mluvili o NHL, respektive NBA a místních hvězdách, Jankulovski zase mohl vyprávět z prostředí jednoho z nejslavnějších klubů světa - AC Milán.

VIT_2017_01b

Michal Ježdík, Pavel Malura a Jan Procházka se ve svém bloku zaměřili na přenos informací z mezinárodní konference "Leaders, Sport Performance Summit", která se konala v New Yorku a které se účastnili. Konference byla mixem poznatků od trenérů, sportovních manažerů a hráčů především zámořské NBA, ale třeba i z oblasti golfu.

VIT_2017_01c

Po třech letech fungování Vzdělávacího institutu trenérů (VIT), kdy se jednalo zpravidla o vícedenní koncentrovaný kurz pro uzavřenou skupinu trenérů, nyní přichází čas na změnu. Pondělní seminář byl první ukázkou toho, jako cestou se nyní VIT vydá. Metodická komise ČBF bude ve spolupráci s dalšími organizacemi pořádat podobné semináři napříč celou republikou, které ovšem budou otevřeny všem basketbalovým trenérům.