Články | ostatní

Odborné příspěvky od českých i zahraničních autorů. Jejich autorské materiály jsou členěny tematicky.

Vybrané poznatky z kurzu „Minitrainer Offensive“ v Německu

Milena Moulisová  |  ostatní  |  08.02.2024

„Minitrainer Offensive“ je název vzdělávacího programu pro trenéry dětí v Německu, kterým se inspirovala i ČBF při založení kurzu „Coach4future“. Německá verze kurzu se skládá z třech víkendových setkání, kdy trenéři sdílí a inspirují se nejen lídry federace, ale samozřejmě i všichni navzájem. Vytváří se komunita trenérů, kteří mají podobný směr, principy, ale nekopírují se 100%. Výstupem z těchto kurzů bývá certifikát, který je možné získat po absolvování finální praktické zkoušky s dětmi.

Poznatky s trenérské stáže u Alexe Samary v Borgomaneru (Itálie)

Matěj Strniště  |  ostatní  |  28.11.2022

Hlavním cílem stáže byla návštěva trenéra Alex Sarama, který je součástí organizace Basketball Immersion a propagátorem evidence-based přístupu v učení dovedností a tréninku basketbalu. V Borgomanero existují současně dvě organizace – Zahraniční akademie College Prep (Alex Sarama) a místní italský klub Borgomanero (College Basketball). Vzájemně mají úzkou spolupráci, společné tréninkové i administrativní prostory, ale každý má svůj rozpočet, marketing a management.

Klíčové poznatky z EuroBasket 2022 Coach Clinic v Berlíně

Michal Ježdík, Jan Šotnar  |  ostatní  |  20.10.2022

Poznatky z trenérského sympozia Czech Hockey Games 2021

František Rón  |  ostatní  |  10.06.2021

Sdílení informací je součástí cesty k profesionalismu

Michal Ježdík  |  ostatní  |  20.12.2020

Jeden večer, dva dny, mnoho zajímavých lektorů a účastníků z nejlepších sportovních organizací napříč sporty ze čtyř kontinentů. Možná trochu unavení, ale to pochopitelně hlavně kvůli poslouchání, mluvení, získávání poznatků a komunikování s ostatními. Dostali nás, vtáhli nás do dění, jako by se jednalo o jedno divadelní představení. Níže najdete několik střípků z konference Leaders in Sport Performance Summit, která se konala v listopadu v Londýně v útrobách ragbyového stánku ve čtvrti Twickenham. Pro sportovní prostředí na webové portály jsme poznatky zpracovali formou jednoduchých krátkých bodů. Na konci každého setkání je souhrnný segment „Body k zamyšlení“, ve kterém je naší snahou upozornit na myšlenky, jež na konferenci rezonovali a jejichž vibrace nás stále k jednotlivým tématům vracejí.

Poznatky z návštěvy basketbalové akademie Realu Madrid

Milan Horák, Milena Moulisová  |  ostatní  |  06.12.2020

Co by zástupci České basketbalové federace, jmenovitě Milena Moulisová a Milan Horák, jsme se zúčastnili třetí lednový víkend semináře Easybasket v Madridu v rámci své participace v Erasmus projektu Easybasket in Europe, na kterém se podílí i federace z Dánska, Německa a Itálie. Více informací na www.minibasketbal.cz. V rámci této cesty jsme dostali šanci navštívit jeden večer basketbalovou akademii Real Madrid a prohlédnout si její prostory, které jsou součástí komplexu pro fotbalisty Real Madrid. Průvodcem nám byl Sportovní ředitel akademie Alberto Angulo Espinosa, který s námi velmi ochotně sdílel základní myšlenky a principy konceptu rozvoje mládeže v klubu.

SAP Sports and Entertainment Forum

Michal Ježdík  |  ostatní  |  18.04.2020

Na závěr prvního dne jsme byli účastníky panelové diskuse o digitalizaci ve sportu s Juergenem Klinsmannem, Danielem Hoppem a Markem Pešíčkem. Od Stefana a PEtera jsem se dozvěděli klíčové poznatky o tom, jak digitalizace a technologie pomáhají modernímu fotbalu. Skvělé byly také nejnovětjší poznatky a živé demo od JEnde Reithmanna a posezení s Michaelem Fichtnerem, které poskytly další vhledy do řešení typu end-to-end.

Výstupy z Leaders: Leaders Sport Performance Summit Las Vegas (březen 2019)

Michal Ježdík  |  ostatní  |  19.12.2019

Poprvé se konference Leaders Sport Performance Summit konala v Las Vegas. Setkání se stalo hlasitým triumfem a zaslouží si za něj poděkovat všem z pořadatelského týmu Leaders Performance Institute, kteří přispěli ke zdárnému uskutečnění a průběhu. Věříme, že budou k užitku. Jak slunce zapadalo nad prvním výletem do Sin City kvůli konferenci Leaders Performance Summit, je férové říci, že by bylo škoda se do Las Vegas nevrátit. Samozřejmě je to částečně i proto, že organizace UFC.

Wellbeing - to hlavní v kostce z konference Leaders (fotbalová akademie Manchester City FC, květen 2019)

Michal Ježdík  |  ostatní  |  14.11.2019

Každý tým NBA musí od loňské sezóny zaměstnávat na plný úvazek psychologa nebo psychoterapeuta. Povinností je mít také vypracovaný plán, jak pomoci hráčům v případech nutné nouze. NBA tak následovala asociaci hráčů, která na základě analýzy vytvořila program všestranné péče o sportovce, kteří jsou často idolem pro současné fanoušky, ale i budoucí generace. Dlouho tabuizované téma depresí a dalších problémů, které potkávají elitní sportovce se začalo dostávat na světlo světa velmi pomalu od roku 2010.

Poznatky z Leaders Sport Performance Summit, Londýn, listopad 2018 II.

Michal Ježdík  |  ostatní  |  14.11.2019

Poznatky z Leaders: The Saracens Way, radikálně tradiční, strategická masterclass od Red Bull a v neposlední řadě duševní zdraví ve sportu. Druhý den Leaders Sport Performance Summit rychle utekl. Ačkoli jsme nestihli určitě všechno zaznamenat, i tak máme poznámek dost. V následujícím textu si osvěžíme paměť a přineseme učesanější informační celek. Už teď se těšíme na další setkání v březnu.The Way dneška Druhý den zahájil Will Fraser, ředitel ‚The Saracens Way‘ v English Premiership rugby union klubu, aby rozkryl.

Všemu navzdory - Světový pohár, Čína 2019

Michal Ježdík  |  ostatní  |  21.10.2019

Už postup na světový šampionát v basketbale bylo malé vítězství. Kvalifikaci jsme odehráli v neúplné sestavě. Kobe Bryant nám vylosoval jednu z nejsilnějších skupin na šampionátu. Nejlepší hráč uplynulého ročníku Euroligy Jan Veselý se na konci sezóny zranil a na Světový pohár neodjel. Martin Kříž si v květnu přetrhl achilovku a málokdo předpokládal jeho start. Porazili jsme Turecko, které podlehlo USA v samém závěru prodloužení. Postoupili jsme mezi nejlepších 16.

To hlavní v kostce z Leaders Sport Performance konference v Mercedes-Benz Stadium (červen 2019)

Michal Ježdík  |  ostatní  |  24.09.2019

První Sport Performance Summit v Atlantě byl ohromným úspěchem. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na úspěchu tohoto setkání podíleli. Pro ty, kteří jste se konference nezúčastnili, jsme připravili krátkou rekapitulaci toho hlavního. Zároveň doufáme, že si zde každý najdete důležité momenty, které můžete využít ihned nebo později.