Výživa a její aktuální trendy a poznatky.
Správná strava dokáže významně podpořit tělu vlastní regenerační procesy. Důležité je: 1) Vyvarovat se drastického snížení energetického příjmu – energetický příjem je nižší než při plné zátěži, ovšem nemůže se rovnat energetickému příjmu zdravého člověka při nulové pohybové aktivitě. Pokud je energetický příjem výrazně podhodnocený, hojení úrazu se jednoznačně protáhne a úbytek svalové hmoty prohloubí. Zároveň nadměrný příjem kalorií urychluje odbourávání svalové hmoty, proto nekonzumujte nezdravé potraviny.
Zdravotní problémy představují ve vrcholovém sportu závažný problém. Při dlouhé léčbě ztrácí sportovec své schopnosti a dovednosti, což snižuje jeho šance na návrat ke sportovní činnosti. Právě úrazy se statisticky řadí mezi nejčastější důvody ukončení závodní kariéry. Zranění navíc může vyústit v trvalé následky, které sportovci sníží kvalitu běžného života a omezí jeho uplatnění v jiné profesi. Proto veškeré postupy vedoucí k rychlejšímu uzdravení, a to včetně nutričních, mají v léčebném plánu velký význam.
Při snižování tělesné hmotnosti je nutné minimalizovat negativní dopad na výkonnost. Drastické diety sice mnohdy vedou k rychlému úbytku na váze, ale dochází především ke ztrátám svalové hmoty, odvodnění a vysokému riziku jo-jo efektu, tedy návratu tělesné hmotnosti po čase na původní hodnotu. Redukovat tělesné tuky lze i bez počítání kalorií. Pitný režim je při redukci klíčový: ráno se napít. Pro nastartování metabolismu, tedy i redukci, funguje pití teplé vody po probuzení, tedy ještě před snídaní v množství cca 400 ml (studenou vodu dolít převařenou horkou vodou na pitelnou teplotu, přidat lžičku medu a vymačkat trochu citrónové šťávy).
Správná dieta z vás neudělá skvělého sportovce, ale se špatnou stravou promarníte svůj talent. Prezentované zkušenosti nutričních a kondičních expertů z předních světových sportovních klubů ukazují, že zdraví sportovce představuje pro kluby jednoznačně prioritu. Nakonec jen zdravý sportovec dokáže podávat dlouhodobě vrcholné výkony. Maximální pozornost se proto věnuje regeneraci. Za klíčové prostředky pro obnovu sil, prevenci nejrůznějších onemocnění, ale i zranění, se jednoznačně považuje kvalitní výživa a spánek.