Vážené trenérky, vážení trenéři,
trenéři znají význam doskakování a mají proto v oblibě hráče, kteří techniku doskoku zvládli a dostali do krve.
Zpráva pro hráče je jasná: chceš-li mít více odehraných minut, přidej mezi své basketbalové dovednosti i tuto činnost. Stejně jako dribling, přihrávky, nebo střelba i doskok je třeba trénovat - a nejen ve speciálních drilech, ale je k tomu příležitost pokaždé, kdy míč letí na koš. A je na čem pracovat: box out střílejícího hráče, box out na slabé straně; jiná je situace po neúspěšném zakončení zpod koše, jiná po střele za tři body; specifické je doskakování v zónové obraně, nebo po trestných hodech.
Ale jedna věc je vždy stejná - při každé střele je příležitost učit se a zlepšovat techniku a principy doskakování.
Autor: Robert Landa
Připravuj se na každý trénink tak, jako kdyby jsi poslední zápas před tréninkem prohrál. – Don Meyer (mnoho let universitní trenér basketbalu)
Téma: OBRANNÉ A ÚTOČNÉ DOSKAKOVÁNÍ (2. část)
Bulletin navazuje tematicky na přechozí vydání. Najdete v něm nejprve pojednání o technice doskoku, několik vět na téma jak doskoky trénovat a rovněž řadu užitečných cvičení pro doskakování.
Technika doskoku
Základy techniky při doskakování jako jsou „ruce nahoře“, „box out“, „stažení míče“, a další tvoří nepochybně potřebnou výbavu každého basketbalisty. Nicméně, někdy bývá samotná technika doskoku trenéry až příliš přeceňována. Tím neříkáme, že technika sama o sobě není důležitá. Někdy je však nácvik techniky na tréninku na úkor ostatních aspektů doskakování. Ti nejlépe doskakující hráči často mívají techniku doskoku velmi nedokonalou.
Je dobré vědět, že různí trenéři preferují odlišné způsoby jak zamezit útočnému doskoku. Někdo vyžaduje důrazný „box out“ až do momentu, kdy míč dopadne na palubovku, jiní učí rychlou kontrolu pozice útočníka a okamžitý pokus získat míč. Různí se i názory, která noha je tou, která „pivotuje“ v momentě, kdy se hráč otáčí a bere útočníka „na záda“ jestli vnitřní či vnější.
To nejdůležitější pro doskakující hráče je neztratit jejich instinkt a agresivitu na úkor techniky.
Co rozumíme pod pojmem technika doskoku?
Připravené ruce:
První technikou jsou jednoduše zvednuté ruce, připravené chytit míč. Nadloktí je na úrovni ramen v horizontální a předloktí lehce před tělem ve vertikální pozici. Je možná až překvapující, kolik hráčů „je připraveno“ na doskok tak, že stojí na napnutých nohách s rukama u kolen. Zvednout ruce až letí míč nad jeho hlavou je velmi pozdě a většinou to znamená příjemný dárek pro soupeře v podobě snadno doskočeného míče. Trénovat zvednuté ruce v rámci jednotlivých cvičení pro doskok je naprostou nutností, některá naleznete i v našem bulletinu.
Odstavení soupeře:
Velmi důležitou součástí doskoku je odstavení soupeře tzv. „box out“. Jeho smyslem je zabránit soupeři v cestě na místo, o kterém soupeř předpokládá, že bude optimální pro doskočení míče, a zbrzdit jeho snahu doskočit míč. „Box out“ je první činností, kterou by měl hráč provést, jakmile dojde ke střele. Hráč získá kontakt s protihráčem čelem k němu, provede následně obrátku na pivotující noze, a udrží protihráče na svých zádech. Postoj je co nejpevnější v nízkém těžišti. Ruce jsou připravené k doskoku. Důležité je nečekat na pohyb protihráče a nedat mu šanci k pohybu, který zamýšlí on. Není bezpodmínečně nutné, aby obránce sám získal míč, ale aby zabránil tomu, aby jej získal jeho protihráč. Video (box out), které prezentuje tuto techniku, najdete mezi cvičeními pro obranný doskok.
Samostatnou kapitolou je situace, kdy útočník se dostal do blízkosti koše. Pak je pokus o „box out“ zrádný, protože může dostat útočníka do ideální pozice pro doskok a obránce naopak tím, že je v prostoru pod obroučku, na míč nedoskočí. Obránce se v této situací snaží vytláčet útočníka směrem ke koncové čáře, nejlépe pod koš, v překladu „box in“.
Jak překonat box out:
Útočný doskok je stejně důležitý jako obranný. Úspěšný útočný doskok je možné charakterizovat jedním slovem a tím je „pohyb“. Pohyb pro míč, okolo obránce, vyhnutí se „box outu“. Existují techniky pohybů, které mohou inspirovat hráče, jak se obráncům vyhnout.
Příklady:
„Plavání“
Jde o poměrně jednoduchý, rychlý a efektivní pohyb. Smyslem je dostat se ramenem a hýždí před obránce. Když obránce použije „box out“, útočník nepoužije sílu a nepřetlačuje se s obráncem. Namísto toho vykročí do strany, zakročí obránce nohou, která je k blíže k němu a současně přes jeho rameno pohybem ruky, který připomíná plavání, se dostane při vhodném načasování do výhodné pozice pro doskok. „ Plavání“ je pohyb, který umožňuje nejen získání potřebné pozice pro doskok, ale např. i postavení pivota na „písmenech“ pro příjem míče.
„ Obrátka“
Hráč se dostane přes obránce obrátkou okolo něj. Jako všechny dovednosti, i tuto je nutné procvičovat, aby hráči získali cit pro načasování a směr obrátky.
„Phantom“
Varianta, kdy útočník zvedne předloktí a opře se lehce o soupeře. Ten se o předloktí pokusí opřít. To je moment, který využije útočník ve svůj prospěch, obkročí nohou protihráče a získá tak pozici pro doskok. Klíčem je nepřipustit kontakt obránce, který stabilizuje svoji pozici vůči útočníkovi, tj. v nízkém těžišti s útočníkem „na zádech“.
Chycení a krytí míče:
Zní to jednoduše: hráč má připravené ruce, vyskočí, chytí míč, ideálně oběma rukama, a ochrání jej. Často jsme svědky toho, že po skvělém doskoku odevzdá vysoký hráč míč malému šikovnému křídlu, které čeká právě na tento moment, jenom proto, že obránce dá doskočený míč dolů k pasu?
Chycení míče po doskoku a okamžité krytí vysunutím loktů do strany a ponechání míče „nahoře“, tj. pod bradou po případě nad hlavou, to je ideální situace pro následné činnosti hráče s míčem. Samozřejmostí je postoj v pevném těžišti tak, aby soupeř nedokázal hráče donutit ke ztrátě míče.
Řešení situace po doskoku:
Hráč má několik variant, jak se zachovat po obranném doskoku, na výběr má:
- dribling směrem k soupeřovu koši, nejčastěji jde o doskok rozehrávače
- přihrávku spoluhráči směrem k postranní čáře
- obrátka a přihrávka do středního koridoru
- dribling do volného prostoru a poté přihrávka
Rychlá a přesná přihrávka může být podnětem k rychlému přechodu týmu na útočnou polovinu a zakončení do nezkonsolidované obrany. Samozřejmě by přihrávka neměla letět za každou cenu, pokud je hráč s míčem agresivně a těsně bráněný tak, že nemá prostor pro přihrávku, je lépe počkat na rozehrávače a míč mu předat, nebo se bezpečným driblingem uvolnit od protihráčů do prostoru a teprve poté přihrát.
Především začínající hráči mají tendenci po doskoku zahájit automaticky dribling. To je nutné od počátku korigovat, aby hráči získávali správné návyky.
Doskakování při trestných hodech:
Hráči, kteří doskakují jako obránci při trestných hodech, by neměli podléhat iluzi, že když jsou v postavení blíže ke koši, tak že automaticky doskočí míč. Soupeři bývají rovněž připraveni k doskoku a půjde pravděpodobně o nelítostný souboj.
Oba hráči, kteří jsou nejblíže ke koši, umístí nohu, která je vnější z pohledu od koše, co nejblíže k soupeři. Postoj před střelbou je v nízkém těžišti a lokty vysunuté do strany. Jakmile je míč vystřelen, obránci vkročí nohou do vymezeného území a změní postoj čelem ke koši. Velmi častou chybou doskakujících hráčů bývá přenesení váhy na nohu, která je blíže k útočníkovi, popř. ještě položení obou rukou na tuto nohu. Výsledkem je nemožnost se pohnout vlastním přičiněním.
Ruka, která je blíže k útočníkovi, se sníží k jeho hrudi. Obránce stojí v nízkém pevném postoji, nohy jsou přibližně v šíři ramen, tak, aby jej nemohl útočník odtlačit.
Obránce, který doskakuje jako nejbližší ke střelci, má za úkol použít techniku „box out“ a zabránit mu tak v doskoku případného neúspěšného trestného hodu.
Co se útočného doskoku týče, mnohdy můžeme považovat trestné hody za naší „ztrátu“, pokud spoluhráči nepatří zrovna mezi „šestkařskou“ elitu. Pak jsou právě doskoky příležitostí k získání střely s vysokým procentem úspěšnosti v zakončení. Mohou to být jak „snadné“ dva body, tak získaný faul. Je užitečné vychovávat hráče v očekávání toho, že trestný hod nebude proměněn a oni jsou vždy připraveni k doskoku. Takto budovaná mentalita jednak dodává hráčům agresivitu při doskoku a jednak snižuje tlak na samotného střelce, který ví, že jeho tým může získat míč a skórovat v případě, že nebude sám úspěšný v proměnění trestného hodu.
Doskakování v zónové obraně:
Obranný doskok v osobní obraně má svoje vcelku jasně daná pravidla, ale jak si poradit s doskokem v zónové obraně? Útočný doskok bývá pro zónovou obranu doslova noční můrou. Hráči chodí pro útočné doskoky v momentě, kdy je např. více útočníků, než obránců na útokem zvolené straně, nebo útočníci využívají volných koridorů mezi obránci.
Zde je několik principů, které mohou obranný doskok pozitivně ovlivnit.
- Nejvyšší hráči brání blíže ke koši.
- Odstavení střelce. (Střelci si často chodí bez zábran pro útočný doskok).
- Doskok ze slabé strany. Mnoho střel proti zónové obraně přichází z větší vzdálenosti a odráží se dále od koše na slabou stranu.
- Trojúhelník pro doskok. Hráči jej vytvoří tak, že každý je z jedné strany koše a třetí zepředu. Protože doskakují často střelbu z dálky, je nutné, aby stáli dále od koše, v opačném případě je míč přelétne do rukou útočícího týmu.
- Obsadit čáru trestného hodu. Jeden hráč na úrovni čáry trestného hodu pro tzv. „dlouhý doskok. Někteří trenéři preferují, aby byl tento hráč vysloveně na slabé straně.
- Zásadním momentem je, že hráč v momentě letu míče nekryje prostor, ale odstavuje nejbližšího hráče
- Zachovej stejné principy doskakování a odstavování, i když využíváš rotace.
Jak trénovat doskakování:
- Nutností je pravidelně opakovat cvičení po celou sezonu. Občasná a nahodilá procvičování doskoků nemohou přinést potřebný efekt.
- Celoročně trénovat správnou mentalitu, agresivitu a předvídavost. Řada cvičení tohoto charakteru zároveň přispívá k rozvoji kondice.
- Neopomíjet zařazovat cvičení na zlepšení techniky doskakování, tj. práce rukou, odstavení soupeře, ovládání těžiště.
- Klást důraz na útočné i obranné doskakování v každém cvičení
- Soutěžní cvičení doporučujeme zařadit až poté, co zvládneme techniku doskakování.
- Mějme na paměti, že v zápase řeší hráči velkou škálu různých situací a je proto vhodné aplikovat na trénincích taková cvičení, která se svým charakterem blíží herním situacím v zápasech.
Cvičení:
A. Průpravná cvičení pro doskakování:
1. Odrazy míče o desku (video)
2 varianty cvičení, která zlepšují orientaci v prostoru, časování výskoku, kondici.
2. Průprava pro box out a doskok
Cvičení zvyšuje agresivitu, předvídavost, připravenost odstavit protihráče, výskok po box outu.
3. S kuželem
Cvičení je zaměřeno na odstavení soupeře a útočný doskok.
Hráče rozdělíme do dvojic, mezi hráče umístíme kužel. První hráč, blíž ke kuželu, je obránce, druhý útočník.
Na znamení se snaží útočník dotknout kužele, úkolem obránce je mu v tom zabránit. Pro cvičení stanovíme časový limit, např. 4 vteřiny.
4.Vlny
Vhodné pro časování, výbušnost.
Tři hráči stojí před košem (viz obrázek 1). Hráč 2 hodí míč o desku na hráče 3 a po odhodu ihned přebíhá za hráče 3.
Hráč 1 se posune namísto hráče 2.
Úkolem hráče 3 je chytit míč ve vzduchu a před dopadem na zem jej hodit zpět o desku na hráče 1 a poté se přesunout za hráče 1 na druhou stranu koše.
Cvičení můžeme omezit časovým limitem, nebo určíme počet opakování bez chyby (upadnutí míče apod.)
5. Stihni to
Procvičuje výbušnost, orientaci při doskoku.
Doskakující hráč 1 si lehne čelem k zemi na čáře trestného hodu. Hráč s míčem vystřelí z určené pozice. Úkolem doskakujícího hráče je chytit míč aniž by dopadnul na zem a poté vystřelit z místa, kde míč doskočil.
Cvičení je vhodné jako soutěžní, hodnotíme jak doskočený míč, tak daný koš.
B. Cvičení pro obranný doskok
1. Box out
Hráč Chicago Bulls Taj Gibson demonstruje na videu techniku „box out“. Je užitečné si všimnout následujících věcí:
- Hráč nesleduje míč, ale soupeře
- Obránce je čelem proti útočníkovi
- Nízké těžiště
- Zastaví útočníka svým tělem a pomocí ruky (ne faul)
- Následuje obrátka ke koši
- Bere útočníka tzv. „na záda“ a udrží jej
- Před zahájením „box outu“ kontroluje pozici útočníka rukou
2. Obě ruce (video)
Cvičení trenéra Pat Andersona procvičuje postoj před výskokem, chycení míče v nejvyšším možném bodě, použití obou rukou a okamžitou ochranu míče tzv. „chin it“, tj. lokty jdou vně a míč pod bradou.
3. Doskok na slabé straně
Obránce je v postavení výpomoci ze slabé strany. V momentě zakončení, hledá svého hráče, který se uvolňuje pro útočný doskok ze slabé strany. Úkolem obránce je odstavení útočníka a získat odražený míč.
4. Rychlá orientace
Útočníci jsou v tříbodovém prostoru, jak je znázorněno na obrázku. Cvičení začíná přihrávkou trenéra libovolnému útočníkovi, který okamžitě vystřelí..
Ihned po přihrávce zavolá trenér jméno hráče, který se zapojuje do útočného doskakování.
5. Obranný trojúhelník
Hráči začínají v základním postavení, jak je znázorněno na obrázku. Trenér je připraven vystřelit na koš. Na pokyn trenéra se obránci pohybují ve směru hodinových ručiček.
Jakmile trenér vystřelí, každý obránce se snaží co nejrychleji vyhledat nejbližšího útočníka, odstavit jej a získat míč.
C. Cvičení pro útočný doskok:
1. 5 míst
Cílem cvičení je načasování výskoku pro míč s cílem získat míč, odhad směru odrazu míče, způsob řešení situace, techniku doskoku. Zároveň doporučujeme sledovat kondiční aspekt cvičení.
2. Průpravná hra 2 na 2
Multifunkční cvičení trenéra UCLA Bruins Steve Alforda zahrnuje obranný i útočný doskok a hru 2na2. Střelu trenéra doskakují jak oba obránci, tak útočníci. Dvojice, která získá míč, útočí do té doby, než padne koš.
3. Obrátka okolo obránce
Smyslem tohoto cvičení je učit překonávat box out soupeře. Vytvoříme dvojice.
Na znamení obránci vytvoří pozici box out a útočníci nakročí okolo obránce (jab step). Obránci zareagují a vezmou útočníky „ na záda“. V ten moment útočníci přenesou váhu na opačnou nohu, než s kterou vykročili a provedou na nízkém těžišti prudkou obrátku. Oba hráči by měli skončit vedle sebe ve stejném směru.
Cvičení opakujeme na obě strany. Po zvládnutí základního pohybu můžeme přidat např. techniku „plavání“.
Pro ilustraci uvádíme na krátkém videu „plavání“, byť se nejedná o doskok, ale získání pozice pivota pro příjem míče.
4. Doskok z lehu
Útočníci jsou v tříbodovém prostoru a přihrávají si. Obránci leží na čáře TH na břiše, hlavou směrem ke koši. Na pokyn trenéra jeden z útočníku vystřelí. Oba bobránci se co nejrychleji zvednou a bojují o míč. Cvičení pokračuje hrou 1na1.
5. Jeden proti dvěma
Umístíme 3 hráče do vymezeného území (viz obr. 1). Trenér vystřelí na koš a všichni hráči bojují o míč.
Hráč, který míč získá, se stává útočníkem, ostatní jsou obránci. Cvičení pokračuje do té doby, než jeden hráč úspěšně zakončí. Hru můžeme limitovat např. tím, že hráči mají pouze jeden dribling, nebo nesmí hrát mimo vymezené území.
Věnovat se pravidelně na trénincích doskokům se jednoznačně vyplatí všem. Hráči se stanou agresívnějšími, získají lepší orientaci v tlačenicích pod košem. Úspěšný doskok je základem protiútoků. Společně s doskočením neúspěšné střely spoluhráče se oba tyto faktory významně podílejí na radostnějším pohledu trenéra na výsledkovou tabuli na konci zápasu.
Zdroje:
- Bernie Holowicki rebounding drills
- HQBasketball
- Protips4u
- Pat Anderson rebounding
- High performance basketball
- Steve Alford rebounding
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.