Vážené trenérky, vážení trenéři,
doskok je povinnost, doskok je samozřejmost, doskok je jeden z pilířů hry. Klíčem je nepřemýšlet, ale vidět a jednat. „Kdo myslí, ten neví“ – v basketbalovém utkání pak platí: kdo myslí, ten nevidí. Spoluhráče, protihráče, míč.
Doskakující hráč tak prokazuje svou inteligenci, rychlost a správnost svého rozhodování. Ve sportu, ve kterém rozhodují zlomky vteřin a centimetry, se nestává na chvíli divákem sledujícím letící míč, ale naopak využívá tento okamžik k další akci. Je ochotný přijmout kontakt s protihráčem, využít potenciál celého těla a získat poziční výhodu. Vidí a předvídá.
Obranný i útočný doskok má své zákonitosti, variace provedení, techniky trénování. Vždy však souvisí s vůlí, odhodláním a motivací hráče, s jeho herní inteligencí, mentální i fyzickou odolností.
Autor: Robert Landa
Odvahu vyžaduje nejen rozhodnutí udělat, ale pak s těmito rozhodnutími žít. – Mike Krzyzewski (trenér vítězného týmu USA na MS 2014)
Téma: OBRANNÉ A ÚTOČNÉ DOSKAKOVÁNÍ (1. část)
Na začátek krátká úvaha: zkusme pojmout každou střelu, která neskončí v koši, jako přihrávku našemu týmu. Kolik takových přihrávek můžeme za jeden zápas dostat, nebo naopak ponechat soupeři? Řekněme, že úspěšnost našich střel byla 42%, soupeřových pokusů skončilo v koši 38%. Pro jednoduchost stanovme, že v součtu vystřelily v tomto duelu oba týmy 140x na koš. To znamená, že za tento zápas svedly oba týmy více než 70 soubojů o míč, který neskončil košem. To je opravdu velké množství a stojí nepochybně za pozornost trenérů. Umět vyhrávat většinu z těchto soubojů může být tím rozhodujícím aspektem pro vítězství v zápasech.
Nejdůležitější faktory úspěšného útoku:
Řekněme si nejprve, co nás může dovést k hernímu úspěchu.
Podle statistických analýz, mezi nejdůležitější faktory týmových úspěchů v basketbale patří:
- Úspěšnost střelby z pole (10)
- Ztráty (5-6)
- Útočné doskoky (4-5)
- Počet trestných hodů (2-3)
V závorkách jsou uvedeny vzájemné poměry podle důležitosti. Obecně lze říci, že čím mladší a méně vyspělé týmy, tak roste význam počtu ztrát ve srovnání s procentem úspěšnosti střelby z pole. Týmy, které pravidelně vyhrávají, zvládají alespoň tři z těchto kategorií. Pokud má tým např. špatnou střelbu, tak zbylé tři by měl mít zvládnuté excelentně. Údaje, týkající se těchto kategorií, se doporučuje vyhodnocovat na základě počtu držení míče vlastního týmu a soupeřova týmu. To se může velmi lišit zápas od zápasu a efektivita střelby nebo ztráty míče ve vztahu k celkovému počtu držení míče za zápas má vyšší vypovídací hodnotu, než srovnávání pouze absolutních čísel.
Pochopitelně, z výše uvedených údajů si lze vyvozovat závěry i pro obrannou činnost, tzn., že obránci mají za úkol především ubránit snadné střely, donutit soupeře ke ztrátám, neumožňovat útočné doskoky a nefaulovat při střelbě. Jedním z oblíbených basketbalových citátů je, že „ útok vyhrává zápas a obrana celou soutěž“. Statisticky však není rozdíl mezi úspěšnými útočně naladěnými nebo obraně založenými týmy příliš významný. Obrany mohou vítězit spíše v těch soutěžích, kde nejsou hráči příliš vybaveni útočnými dovednostmi. Význam obrany byl historicky nejvíce zdůrazňován v dobách největší slávy Boston Celtics v čele s Billem Russellem, kdy v průběhu 13 sezon vyhráli 11x šampionát. Stejně tak však bylo možné vyzdvihovat tým Chicago Bulls, který díky své útočné síle vyhrál v průběhu 8 let 6x titul v NBA. V obou případech však šlo spíše o výjimečné osobnosti, které tituly získávaly, než o větší význam obrany či útoku.
Nebudeme se v detailu zabývat ostatními faktory, které podle statistik nejvíce ovlivňují výsledky a zůstaneme u tématu dne – u doskakování.
Útočný doskok může být velkým pomocníkem obzvláště pro týmy s horšími střeleckými procenty. Střelba po útočném doskoku mívá větší úspěšnost, než předcházející střelba z pole. Jeden z provedených výzkumů v WNBA zjistil, že úspěšný útočný doskok pozorovaného týmu zvýšil procento úspěšnosti z 41% na 48% a počet dosažených bodů narostl z 80 na 94. V samotné NBA platí, že jestliže procento střelecké úspěšnosti je u obou soupeřů stejné, pak v 63% vítězí tým s lepším útočným doskokem (což je pochopitelně i mementem pro obranný doskok).
Význam úspěšného obranného doskoku je tak velký, že není bráno jako úspěch 70% doskočených střel soupeře. To je naprostou nutností a samozřejmostí pro toho, kdo chce hrát zápasy na vítězné vlně. Pochopitelně, úspěšný obranný doskok jde ruku v ruce s úspěšnou obranou. Můžeme být úspěšní v absolutních číslech, ale pokud dovolíme soupeři dostatek volných pozici pro střelbu (faktor 1), nebo připustíme příliš mnoho trestných hodů (faktor 4), pak můžeme získat většinu obranných doskoků, ale procvičujeme v takovém zápase spíše vyhazování ze základní čáry po obdrženém koši.
Proč je doskakování tak důležité?
Řada trenérů tuší, že doskok je důležitou součástí hry. Zkusme se na chvíli zastavit a zamyslet nad tím, proč existuje úzká souvislost mezi vyhranými zápasy a úspěšným doskokem:
- Skvělý doskok vytvoří více šancí ke skórování našemu týmu než soupeři. Už jeden vyhraný doskok může vytvořit rozdíl 6 bodů!!! Získaný doskok a následná úspěšná střelba za 3 body na straně jedné, namísto úspěšné „trojky“ soupeře na straně druhé! Je tento rozdíl díky úspěšnému doskoku tak nereálný? A ještě pod čarou, tým, který úspěšně doskakuje, mívá vícekrát míč ve svém držení a tedy více možností vystřelit, než soupeř.
- Úspěšný útočný doskok zvyšuje procento úspěšnosti střelby. Velmi často se jedná po útočném doskoku o střelbu z blízké vzdálenosti od koše, tudíž o střelbu s vysokou úspěšností. Naopak vyhraný obranný doskok, který vede k rychlé a přesné přihrávce, znamená možnost založit rychlý protiútok a zakončení do otevřené obrany.
- Útočný doskok významně pomáhá k tomu, dostávat se častěji na čáru trestného hodu a může rovněž dostat soupeře do problému s počtem faulů. Faul po útočném doskoku, tuhle situaci si asi umíme vybavit všichni.
- Excelentní obranný doskok snižuje procento úspěšnosti střelby soupeře, zabraňuje tzv. snadným košům. Jestli dokáží vládnout hráči při doskoku, narušují tím celkově konsistenci hry soupeře.
- A určitě nelze pominout tento faktor – skvělý doskok obvykle znamená, že má tento tým bojovné srdce a celá jeho obrana je oříškem pro soupeře.
Mezi mnoha nejistotami, které nás v basketbale potkávají, existuje jedna věc, kterou si můžeme být jisti. Bez ohledu na to, jak máte talentované hráče a skvělí jste trenéři, střelba nikdy nebude stoprocentní, ani ta vaše ani soupeřova. Vyhrávat pravidelně souboje pod oběma koši má tak velký dopad na efektivitu hry. Ačkoliv jsou si někteří trenéři vědomi tohoto faktu, ne všichni věnují potřebný čas na zlepšení výkonosti pod oběma koši. Týmy, které kladou důraz na doskok, jsou silnější, chytřejší a více agresivní nežli soupeř, což jinými slovy přináší více vítězství. Není pochyb o tom, že doskok by měl patřit k základní výbavě každého dobrého týmu!
Několik rad jak si poradit s doskokem:
Rozvíjej tu správnou mentalitu:
Nejdůležitějším aspektem pro doskakování je mentalita hráče. Aby se stal opravdu skvěle doskakujícím hráčem, měl by k tomu mít velmi aktivní přístup, musí chtít míč. Říká se, že 75% doskakování je vůle a 25% technika. S vědomím toho se může stát výborným hráčem na doskoku každý.
Rolí trenéra je o důležitosti tohoto herním úkolu hráče přesvědčit. Zde je pár tipů:
- Výška hráče nerozhoduje. V rozporu s všeobecním přesvědčením, nejvyšší hráči nebývají těmi nejlepšími doskakujícími. Jistě, že výška je výhodou, ale hráč, který dává do bitvy své srdce, ten vyhrává. Výšku změnit nelze, ale dovednosti a vůle zlepšovat se v doskoku jde.
- Přihrávkou pro doskakujícího hráče je každá střela, která mine koš! Nikdo nechce, aby při tréninku nebo v zápase ztrácel hráč míč tím, že špatně přihraje nebo přihrávku nezpracuje. Každá střela, která neskončí košem, je rovněž přihrávkou, a tak je nutné k ní přistupovat.
- Vytrvalost je klíčový moment. Mnoho doskoků není rozhodnuto prvním pokusem a opakovaný doskok, který je proveden se stejnou intenzitou, jako ten první, vyhrává.
- Odvaha je to, co nesmí chybět. Boje pod košem jsou tvrdé a není prostor a čas na jakoukoliv bázlivost. Být připraven na boj o pozici je nutnou výbavou do zápasů.
Buduj agresivitu:
Hráč, který oplývá větší agresivitou, vyhraje jednoduše více doskoků. Kolikrát jsme svědky toho, že 9 hráčů sleduje míč a ten desátý s obrovskou dávkou agresivity jde za míčem, ať se odráží kamkoliv? Agresivitu je nutné budovat, trénovat a odměňovat.
Jedna poznámka je k agresivitě nutná: Jedná se vždy o agresivitu kontrolovanou. Zlomené nosy, prsty a vyražené zuby nejsou našim cílem. Agresivita může také vést k přemíře faulů v zápasech. Mít pod dozorem tuto hranici mezi bezbřehou a kontrolovanou agresivitou, to je trenérova role.
Uč předvídavosti:
Předvídavost hraje důležitou roli v každém sportu. Ve stolním tenise je to např. odhadnutí rotace a směru míčku, ve fotbale pohybu spoluhráčů pro přihrávku apod. Basketbal není v tomto ohledu žádnou výjimkou.
Hráč by měl při doskoku přepokládat, že žádný míč nepropadne síťkou, takže je pokaždé nastaven do pozice „doskok“. V průměru lze říci, že to míči trvá 3 vteřiny, než je možné jej po střele znovu doskočit, a proto by měli hráči mít povědomí, kam se může míč odrazit. Ti nejlepší hráči na doskoku rozumí dobře střeleckým úhlům a jsou schopni odhadovat, kam se může míč od koše odrazit. Část dnešního Bulletinu je věnována právě tématu odrazu míče do pole po neúspěšné střelbě.
V každém případě, učit předvídavost u doskoku je nutné především na trénincích. V zápasech se hráči soustředí na mnoho věcí najednou, clonění, obrana, přihrávka atd. a jejich pozornost pouze na doskok je omezena.
Na tréninku může vzniknout i opačný problém. Když trenér vystřelí na koš, všichni hráči vidí, odkud střílí, a vědí, že bude střílet, tedy jde o situaci, která neodpovídá úplně té herní. Je optimální najít taková cvičení, která jsou co nejvíce odpovídající zápasové podobě doskakování. Znovu je nutné zdůraznit význam mentality, která ovlivňuje i samotnou předvídavost při doskoku.
Připravuj tým po kondiční stránce:
Nejlépe doskakující hráči nemusí nutně být ti nejvyšší, nebo s nejvyšším výskokem. Bývají to často hráči, kteří jsou vytrvalí a odolní. Doskok míče bývá často opakovaný, a ti, kteří umí jít opakovaně „po míči“, vyhrávají. Kdo pamatuje Dennise Rodmana, jednoho z nejlépe doskakujících hráčů historie, tak ten vždy dokázal „dopichovat“ míč o desku tak dlouho, až ostatní odpadli. Denis k tomu rozhodně potřeboval výbornou kondici.
Nejdůležitějšími složkami kondiční přípravy pro doskok jsou síla a výskok. Silnější hráči prokazují vyšší výkonost po delší časový úsek zápasu. Je pro ně snadnější, klestit si cestu pro výhodnější pozici na doskok. Když k tomu přidají i vyšší výskok, je jejich vybavenost pro doskok velmi solidní.
Doskoky pravidelně trénuj:
Trénink bývá často Achillovou patou pro úspěšné doskakování. Je více než snadné dělat chyby ohledně náplně tréninku. Nestačí přesvědčovat hráče o důležitosti doskoku, ale stejně důležité je zařazovat cvičení na tuto činnost do tréninkového procesu. Často používaný trik pouze o doskakování mluvit a nevěnovat se mu v tréninku neplatí. Zkusme občas začít trénink cvičením na doskok, ukažme tím hráčům význam doskoku. Dejte instrukci svému asistentovi sledovat celý trénink pouze doskoky. Trénujme doskok velmi pravidelně!
Nacvičováním útočného doskoku hráči dostanou postupně „do krve“, jak se vyhýbat efektivně svým obráncům. Zjistí, jak se dostat do podobné pozice na doskok jako obránci. Zlepší se v předvídání odrazu míče. Stanou se agresivnějšími ve hře.
Nácvik obranného doskoku posílí hráče v poziční hře, zlepší svůj box out. Naučí se lépe chránit si míč a hodit tzv. „outlet pass“, tj. přihrávku po doskoku na vybraného hráče, např. k postranní čáře.
Učte správnou techniku doskoku. Té se budeme věnovat v příštím vydání bulletinu.
Trénujte doskoky!!!
Velký pomocník – statistiky:
Ve světě businessu platí tato zásada: „ když budeš měřit výkonost svých pracovníků, tak ta poroste. Pokud jim budeš výsledky těchto měření prezentovat, pak se jejich výkonost zvýší ještě více “. Tato zásada je platná i v basketbale.
Statistiky je nutné využívat chytře. Samotná absolutní čísla mohou být zavádějící. Vezměme následující údaje: Náš tým měl 35% úspěšnost střelby a soupeř 55%. My jsme měli 18 útočných doskoků a soupeř pouze 12. Samotná statistika doskoků vypovídá, že jsme byli lepším týmem v této činnosti. Soupeř však neměl příliš příležitostí k útočným doskokům díky vysokému procentu úspěšnosti střelby. Naopak náš tým měl bohužel příležitostí k doskoku více než dost. Pokud srovnáme úspěšnost doskoků ve vztahu ke střelbě, byl soupeř úspěšnější než my!
Vyzkoušejme si proto následující formulku:
Vzorec pro vypočítání procenta útočného doskoku (PÚD) je:
PÚD = počet útočných doskoků: (počet útočných doskoků + obranné doskoky soupeře)
Stejně tak postupujeme u obranných doskoků, tedy „ Procento obranného doskoku“ (POD) získáme takto:
POD = počet obranných doskoků: (počet obranných doskoků + útočné doskoky soupeře).
Obdobný problém na nás čeká, kdybychom chtěli vyhodnocovat individuální úspěšnost doskoků.
Dva hráči, kteří budou mít stejný počet obranných doskoků za přibližně stejnou dobu, strávenou na hřišti, možná měli úplně jinou situaci, co se týče množství střel, které mohli doskakovat. Jinými slovy, buďme opatrní při výběru parametrů, kterými hodnotíme hráče.
Při používání statistik týkajících se doskoku si lze plánovat i určité cíle týmu, např. být v daných ukazatelích lepší vždy o „x“ % než soupeř. Je vhodné seznamovat celý tým se svými cíli a ty následně vyhodnocovat. Chvalte, či odměňujte ty, kteří odvedli v doskocích dobrou práci.
Pomocné ukazatele pro doskok:
- Doskok probíhá převážně na „slabé straně“, když dojde ke střelbě z rohu nebo křídla. Záleží přitom na úhlu střely a směru střely, výši oblouku i rotaci míče.
- Úspěšný útočný doskok po střelbě ze střední vzdálenosti osciluje mezi 20-25%. Pokud se jedná o zakončení z blízka, zakončení po doskoku či střelbu z „floateru“, tak zde je úspěšnost útočného doskoku vyšší.
- Existuje přímá úměra mezi vzdáleností střely a vzdálenosti od koše pro doskok. Čím dále od koše zakončujete, o to dále se míč obvykle odrazí. Což ostatně odpovídá častým tzv. „dlouhým doskokům“ po trojkovém pokusu. V NBA bývají trojbodové pokusy lepší variantou, než ty dvojbodové: nižší procento úspěšnosti střelby je kompenzováno jednak bodem navíc a jednak často úspěšnými útočnými doskoky.
- Střela, která letí vyšším obloukem, má tendenci odrážet se výš od obroučky a dopadat blíže ke koši. Střela s „plochou dráhou letu“ se často odráží dál od obroučky.
- Střelba z krátké vzdálenosti se odráží většinou od obroučky ihned k podlaze, nebo zpět na místo, odkud byla vystřelena.
Analýza „SportVU data“, ve které bylo zkoumáno v NBA přes 26 000 střel, které neskončily košem, vypovídá dostatečně průkazně, kam se míče po střelbě z různých míst palubovky odráží.
Níže uvedený obrázek ukazuje, kam se odráželo 838 neúspěšných tříbodových pokusů z levého rohu. Žlutá barva označuje místo střelby a nejtmavší červená epicentrum doskoku. V každém šestiúhelníku je uveden počet doskoků z tohoto místa.
Prostorová struktura doskoků je asi neoddiskutovatelná. Neúspěšná střelba z rohu za 3 body ukazuje jasně, že nejlepší místo pro doskok je pozice na „dolním postu“ na opačné straně koše. Míče tam doputují přibližně 5x častěji, než na stejnou pozici na straně odkud byla střela vyslána.
Nejčastější chyby při doskakování:
- Nedostatečná agresivita při sledování míče. Doskakování vyžaduje silnou mentalitu, pod koši není žádný prostor pro váhavé povahy. Každý doskok vyžaduje 100% nasazení, jinak efektivita doskoků rapidně klesá.
- Skončení v pozici „box out“. Jestliže se soupeři podaří správný box out, nemusíme to považovat za chybu, ale chybou je, jestliže hráč v této pozici zůstane. Jak na obranné, tak útočné polovině musí hráči neustále svádět souboje o „vnitřní“ pozice se svými soupeři. V obraně se jedná o reakce na protipohyby útočníka, v útoku o vyhýbání se „box outu“.
- Žádný kontakt se soupeřem. Především při obranném doskoku, jakmile míč opouští prsty střelce, obránci by měli najít svého útočníka a zabránit mu v cestě do ideální pozice pro doskok. Jestliže zůstane útočník v oblasti perimetru, je nutná kontrola zrakem, zda se chystá na útočný doskok a podle toho reagovat. Jestliže nejde útočník doskakovat, obránce může využít „box out“ spoluhráčů a sám si tzv. „dojít“ pro doskok.
- Nesprávný postoj při doskoku. Hráči by měli být připraveni v nižším těžišti, chodidla přibližně ve stejné šíři jako ramena. V opačném případě riskují to, že je soupeř odstrčí z pozice pro doskok a to je jeden z momentů, které vnímáme jako snadný koš pro soupeře po útočném doskoku.
- Ruce nejsou připravené nad hlavou. Kolikrát vidíme doskok, kdy hráč chytí míč ve výši své hrudi. Časté řešení situace, kdy obránce má při doskoku ruce dole je, že soupeř, byť je i tzv. „na zádech obránce“, si dosáhne pro míč jednoduše proto, že obránce nemá připravené ruce pro doskok. Navíc, ruce nad hlavou ztěžují útoku možnost např. přihrávky těsně před střelbou.
- Chytání míče jednou rukou. Chytit míč jednou rukou je někdy pohodlnější, ale zvyšuje nebezpečí, že se jej soupeř ihned zmocní. Takže jsou to právě obě ruce, které mohou míč po doskoku více ochránit. Jestliže hráč získá míč jednou rukou díky vyššímu dosahu při výskoku, druhá ruka by měla ihned poté míč ochránit.
- Prodleva mezi jednotlivými doskoky. Hráči ve snaze vyskočit opakovaně co nejvýš se nejprve ohnou hluboce v kolenou a pak teprve vyskočí. Hráči by měli být schopni se odrážet podobným způsobem jako na trampolíně, tj. ihned po dopadu.
- Obránci sledují střelbu. Hráči by měli při obranném doskoku sledovat především svého protihráče a nikoliv let míče, a toho odstavovat včas z pozice pro útočný doskok. Obránci tím nepřímo vlastně sledují i let míče, protože útočníci míč sledují a reagují na něj.
- Nedostatečná ochrana míče po doskoku. Asi úplně to poslední, co chce trenér vidět, je úspěšný doskok a následná ztráta míče a „snadný“ koš soupeře. Takže míč ihned po doskoku míří pod bradu těsně k tělu, hráč má roztažené lokty. Těžiště má hráč nízko, je připraven ihned pivotovat, přihrávat nebo driblovat.
Jak útok i obrana ovlivňují úspěšný doskok:
Pro někoho možná překvapující informace, ale solidní útok zlepší i útočné doskoky! Ten nejvhodnější moment pro doskok je po vniknutí do vymezeného území. Co nastává v tento moment? Obrana musí často rotovat a vypomáhat. Útočníci tak mívají často umetenou cestičku pro útočný doskok ze slabé strany. Kolikrát jsme svědky neúspěšného zakončení z blízkosti koše a následného úspěšného útočného doskoku? Dostávat často míč do blízkosti koše pro zakončení znamená současně daleko vyšší možnost pro úspěšný útočný doskok.
Naopak, když se útok pohybuje střelecky v uctivé vzdálenosti od koše, tj. většina pokusů je z delší dvoubodové vzdálenosti, pak je úspěšný útočný doskok pro takový tým ztížen.
Nepodceňujte význam prostoru, ze kterého zakončujete, protože i to ovlivňuje útočný doskok.
Z výše uvedeného logicky vyplývá, že pevná obrana ovlivňuje úspěšný obranný doskok. Když nepustíme soupeře pod koš, tak zároveň zmenšíme jeho šance na úspěšný útočný doskok. Když je soupeř v doskoku blízko u koše, může používat vytláčení obránců až pod koš, a ti mohou doskočit pouze střelu, která propadne košem, což cílem jistě není.
Úspěšný obranný a útočný doskok jdou ruku v ruce a jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro váš úspěch v zápasech. Věnujte doskoku zvýšenou pozornost, výsledky se nepochybně dostaví!
Zdroje:
- Coachesclipboard
- Courtvisionanalytics
- Ultimate youth basketball guide
- Top basketball coaching
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.