ČÍSLO 05/2017: Náměty pro rozvoj pivota - dolní post

22.11.2017



Basketbal prochází permanentním vývojem a logicky ani hra pivotmanů toho není ušetřena. Hráči se stávají stále více universálními a také pivotmani mají stále více úkolů. Hrát na perimetru, umět střílet z dálky, hrát z různých pozic 1na1, driblovat v pohybu atd. S „klasickou“ pivotmanskou hrou let minulých již má jejich hra pramálo společného.
V žákovských kategoriích vídáme občas hráče, kterého trenér postavil pod koš, protože je momentálně méně šikovný a je o něco větší než spoluhráči. Trenér ho tím trochu odstavuje herně na vedlejší kolej. Stavět kohokoliv v žákovských kategoriích pouze na pozici pivota není úplně rozumné. Nikdo nevíme, jak ti 10 - 12 letí hráči či hráčky vyrostou. V 18 můžou být těmi nejvyššími úplně jiní, než v 10 letech. Když hráč hraje od žákovských kategorií pouze pod košem, jeho basketbalový vývoj je dramaticky omezen. A nedej bože, že již příliš nevyroste a pro hru na pozici pivota se postupně stane malým. 
Ačkoliv se způsob zapojení pivotmanů do zápasu podstatně změnil oproti minulosti, je nutné, aby ovládali i své „původní poslání“. Máme na mysli hru, která se převážně skládá z permanentních soubojů o pozice a o míč pod košem. Jedná se o mentálně náročnou činnost. Pivotman musí vědět, že svede v zápase řadu soubojů a mnohé z nich nevyhraje a většina z nich bude bolet. Přesto do nich musí jít.
Hrát v blízkosti koše vyžaduje tedy jednak mentální připravenost a jednak velmi dobrou práci nohou a koordinaci pohybů. Souboje ať při obranném či při útočném doskoku jsou plné fyzických kontaktů se soupeři, stejně tak jako hra 1na1, především zády ke koši. Rovněž získat výhodnou útočnou pozici před příjmem míče ve vymezeném území vyžaduje tréninkovou přípravu. Hráč potřebuje rychlost, sílu, pohotové reakce i umění číst hru.
Vybraná videa jsou zaměřena především na práci nohou a zakončování z pozice „dolního posta“.

Práce nohou bez míče

Ukázka cvičení, které je zaměřeno na koordinaci a rychlost nohou.

 

Práce nohou s míčem

Cvičení je inspirující, může být prováděno v mnoha variacích, co se týče práce nohou, výskoků i způsobu zakončování.

 

Zakončování v blízkosti koše

Ukázka prezentuje nejprve tzv. „Mikan dril“. První série zakončování je čelem k desce. Hráč procvičuje koordinaci pohybu nohou s horní polovinou těla, míč nedává v žádný moment níž, než je jeho brada. Poté následuje série „Mikan drill“ zády k desce. Další cvičení jsou věnována různým způsobům zakončení, u kterých je důležitá správná rotace míče pro odraz od desky do koše. Poslední série se věnuje střelbě přes hlavu.

 

Zakročení za obránce

Tato video ukázka je věnována hře zády ke koši, kdy se hráč učí zakročit za nohu obránce a zakončit. Je důležité umět obě varianty, tj. směrem ke koncové čáře i do středu vymezeného území.

 

Cvičení s 2 židlemi

Ve vymezeném prostoru se vždy setkává útočník s více hráči. Prezentované cvičení simuluje situaci, kdy 2 hráčky musí permanentně takovou situaci řešit v průběhu zakončování i při doskoku.

 

Pivotování před zakončením

Zakončování v blízkosti koše vyžaduje velmi dobrou práci nohou, koordinaci pohybů a používání klamavých pohybů. Video přináší ukázku tří variant, kdy se hráč snaží dostat do střelecké pozice pomocí pivotování a používání fint.

Zakončovat v blízkosti koše by měli zvládat všichni hráči, nikoliv jen vybraní dlouháni. Vždyť pivotmanem se stává každý hráč, který se dostane do vymezeného území. Útočné rotace a systémy moderního basketbalu zapojují do hry ve vymezeném území stále více hráčů. Výhodu tak mají ti, kteří jsou vybaveni potřebnými dovednostmi.

 


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel s využitím dostupných českých a zahraničních zdrojů. Bulletin je zveřejněn v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.