Říjen 2016 - XXIX.: Budování týmové obrany

07.12.2016


Úvodní slovo Jermaina Johnsona (kouč na University of Tennessee):

V posledních letech jsme zaznamenali v našem programu, že většiny útočných akcí se účastní 2-3 útočníci. Jsme přesvědčeni, že pět hráčů oddaných obraně, může trvale přehrávat dva nebo tři útočníky, pokud obránci pracují jako tým. Druhým konceptem naší obranné filosofie je předvídavost. To znamená, že my chceme diktovat, kam bude útok směřovat a poté útočnou akci přerušit. Naší třetí zásadou je být v lepší kondici, než jsou soupeři. Naši hráči jsou připravování tak, aby věřili, že jsou na tom mentálně i po fyzické stránce lépe než protihráči. Za čtvrté, jsme přesvědčeni, že obrana začíná již útokem. Naši hráči nebudou bezstarostnými útočníky a musí odvést takovou práci, aby zamezili např. špatným přihrávkám. Co se obrany týče, jsme zaměřeni na tyto body:

Obranná filosofie:
Jsme hluboce přesvědčeni, že obrana nevyhrává jen zápasy, ale i celou soutěž. Obrana může do týmu přinést více pozitiv, jako jsou:

  • týmová práce, každý musí odvést svoji práci
  • útok je tvořen z dobré obrany
  • každý hráč musí odevzdávat 100% úsilí po celou dobu hry.

Cíle obrany:
Cíle si stanovujeme takové, které lze měřit (hodnotit), abychom mohli tým motivovat. Tým musí bojovat tak, aby stanovené obranné úkoly splnil. Tyto cíle upravujeme v průběhu sezony a dáváme do souladu d našim herním plánem pro další zápasy. Vyhodnocování obranných cílů musí být viditelné a ve vhodných chvílích jak v trénincích, tak v zápasech o nich trenér mluví. Příklady cílů:

  • udržet soupeře pod 50 body
  • udržet soupeře pod 40% úspěšností střelby za 2 body
  • nedovolit více jak 10 trestných hodů

Pravidla obrany:

  • rozdělte hřiště na silnou a slabou stranu
  • vytvářejte tlak na míč
  • čím je dále od míče hráč, kterého obránce brání, o to více je od něj obránce vzdálen směrem k míči.

Aplikace obranného systému do tréninků:

  • učíme metodou celek/ jednotlivé dovednosti/ celek
  • trénink je rozdělen do 8 - 10 minutových částí
  • je využívána co nejvíce metoda stanovišť

Každý hráč musí cítit hlubokou odpovědnost za to, že udělá vše proto, aby zabránil soupeři ve skórování. To se vrátí celému týmu v podobě více vítězství. UBRAŇ A VYHRAJ!
 

 

Velcí hráči jsou ti, kteří v obraně dokáží zastavit hráče s míčem a ještě pomáhat spoluhráčům. Dělají to, co útočníci nenávidí. -  Alan Stein (specialista na basketbalovou kondici)

 


 

TÉMA: BUDOVÁNÍ TÝMOVÉ OBRANY

Vychovávat dobrého obránce je dlouhodobý a nesnadný úkol. Stejně důležité a nelehké však je vytváření týmové obrany, která funguje jako jeden neprostupný celek. Existuje velká řada obranných systémů a rovněž tak řada různých přístupů jednotlivých trenérů. Úvodní článek bulletinu prezentuje, jaké priority má při vytváření týmové obrany kouč Jermaine Johnson.

Tento díl se věnuje tomu, co hraje roli při budování týmové obrany, co preferují vybraní trenéři, a najdete několik cvičení, která mohou být užitečná při nácviku týmové obrany. 


Útočné trendy
Basketbal je sportem, který se neustále vyvíjí. Většinou dojde k novému trendu v útočné činnosti, na který následně obrana reaguje. V historii tomu bylo občas i naopak, např. při zavedení zónové obrany musel reagovat útok mimo jiné přesnější a efektivnější střelbou z dálky. Red Auerbach, bývalý významný trenér NBA (mimo jiné 9 získaných titulů), prohlásil, že " basketbal je jako válka, ve které jsou nejprve vyvíjeny útočné zbraně, a obrana reaguje vždy se zpožděním". 

Střelba za 3 body a reakce obrany
Velmi markantním vývojem prochází střelba za tři body. V sezoně 2015/16 bylo v průměru na zápas NBA 24.1 tříbodových pokusů. O pět let dříve to bylo 18.0 a v sezoně 1997/98 12.7. I když se podstatně zvednul počet tříbodových pokusů, tak se rovněž významně zvedla i jejich úspěšnost. V současné době generuje v průměru jeden střelecký pokus za tři body 1.06 bodu. 
Pro srovnání, střelecký pokus za dva body v dnešní době v NBA představuje v průměru 0.98 bodu, přičemž střelbou z výskoku ze střední vzdálenosti dosahují týmy v průměru 0.8 bodu na jeden střelecký pokus.

Úspěšné tříbodové pokusy mají svůj význam pro všechny útočníky. Poskytují jim více prostoru pro vnikání do vymezeného území, při náběhu pro přihrávku i pro hru ve vymezeném území, neboť obránci jsou nuceni se pohybovat více na úrovni perimetru.

Efektivní střelba za tři body tak klade velké nároky na obranu. Je velmi těžké zabránit střeleckému pokusu za tři body a zároveň účinně pomáhat při vnikání do vymezeného území či při obraně hráče s míčem v blízkosti koše. Nejúspěšnější střelba za 3 body bývá často velmi rychlá, jde o střelbu bezprostředně po příjmu přihrávky (tzv. "catch and shoot"), což rovněž stěžuje obranu.

Obrana se musela tomuto tříbodovému trendu přizpůsobit. K trojbodovému pokusu většinou nedochází tak, že střelec je prvotně natolik v otevřené pozici, že může přijmout míč a ve vyhovujícím střeleckém postavení vystřelit. Útočníci nejprve vniknutím blíže ke koši nutí obránce k výpomoci, k rotacím a tím otevírají prostor pro přihrávku na střelce. Takže úkolem obrany je, jak vnikání do vymezeného území a následnou přihrávku na perimetr ubránit. 

Je zřejmé, že jiná řešení může přinést soutěž v juniorské kategorii a jiná Euroliga či NBA. Útočníci v juniorské kategorii např. nemusí být tak vybaveni dovednostmi, aby překonávali celoplošnou obranu, zdvojování, aby dokázali úspěšně hrát 1 na 1 apod., takže obranná taktika disponuje více variantami jak narušovat trojbodovou střelbu.

Jaké obranné trendy lze zaznamenat v NBA?
První model je nazýván "The minimal help model" tedy obrana s " minimální výpomocí ". Spočívá v tom, že tým má za úkol minimalizovat za pomoci těsné osobní obrany všech hráčů ubránit co nejvyšší počet střel za tři body, především střelbu po přihrávce (tzv. "catch and shoot"). Velmi pečlivě střeží rohy u koncové čáry. Za těsnou obranu všech útočníků platí tým svoji daň. Menší výpomoci znamenají větší prostor jak pro útočníky ve hře 1 na 1 z perimetru, tak pro podkošové hráče. Přesto je tato obrana evidentně úspěšná, jejími propagátory jsou např. Golden State Warriors či San Antonio Spurs, tedy špičkové týmy NBA.

Druhý model je nazýván "Swarming defense" volně přeloženo "semknutá obrana". Její koncepce spočívá v tom, způsobit soupeři co nejvíce ztrát. "Semknutá obrana" zdvojuje, vytváří tlak na míč včetně různých obranných pastí. Ztrátami soupeře se obrana snaží minimalizovat počet trojbodových střel. Pokud tato obrana dopustí větší počet vniknutí do vymezeného území a následnou přihrávku na perimetr, pak je tento způsob bránění neúspěšný.  Představiteli této obrany jsou např. týmy Milwaukee, Atlanty a Philadelphie.

Oba modely jsou úspěšné, pokud jsou uplatňovány až v extrémní podobě. Týmy, které hrají obranu způsobem, který je někde uprostřed mezi těmito dvěma modely, nedosahují mnoha úspěchů.

Vše co se týká zápasů, bývá na špičkové úrovni podrobováno různým analýzám. Celá studie, týkající se výše uvedených obranných modelů, je k nalezení na webu"basketballanalytics.com". Autory jsou Steve Shea a Chris Baker a uvedená je pod názvem "The defensive 3 point revolution".

Na výše uvedeném příkladu je zřejmé, že pokud chce trenér budovat úspěšnou obranu, měl by sledovat útočné trendy, kterými se basketbal ubírá a svoji týmovou obranou filosofii tomu přizpůsobovat. A de facto i individuální příprava by tomu měla odpovídat. Výborná fyzická připravenost, správný obranný pohyb apod. vždy budou základním předpokladem pro jakoukoliv kolektivní obranu.

Filosofie trenérů
Úspěšní trenéři, mají často různý přístup k obraně. Nemyslí se tím pouze to, že používají každý jinou konkrétní obranu ve smyslu zóna 2-3, celoplošný presink "run and jump", osobní obranu se zdvojováním u půlící čáry apod.

Tito trenéři mají několik vybraných hlavních zásad, které jsou pro ně prioritní a těm věnují největší pozornost při nácviku obrany. Níže jsou uvedeny 4 osobnosti z basketbalu a jejich hlavní priority v obranné filosofii:

Steve Kerr - hlavní kouč Golden State Warriors
Steve Kerr je zastáncem týmové hry a to se projevuje i v obranné fázi. Svoji obrannou vizi postavil mimo jiné na následujícím:
Tým je poskládán z hráčů, kteří jsou výškově mezi 202 - 208 cm výšky. Ti využívají tohoto faktoru tak, že mohou bez potíží v obraně přebírat. Každý je schopen bránit i menšího i většího hráče. Soupeř jen těžko hledá výhodu tzv. "mismatche", kdy po přebrání brání malý hráč vyššího soupeře a větší obránce menšího útočníka. Pohyblivost, fyzická výbava a přitom dostatečná výška hráčů umožňuje rovněž používat výše popsaný obranný model "minimální výpomoci". 

Kestusis Kemzura - do roku 2015 trenér ČEZ Nymburk, nyní rakouská reprezentace
Trenér Kemzura pevně věří v tvrdou a synchronizovanou obranu. Je přesvědčen, že za úspěšnou obranou jsou návyky a dovednosti (stejně jako za dobrou střelbou, driblinkem a dalšími činnostmi), které lze zlepšovat jejich procvičováním na trénincích.
Jaké jsou jeho 3 hlavní obranné cíle?

1. Eliminace snadných košů:

  • zamezit dvojtaktům z rychlých protiútoků 
  • limitovat střelbu z vymezeného území
  • Nepřipouštět druhou šanci - všech 5 hráčů provádí box out a obranný doskok

2. Agresivita a intenzita:

  • tlak na míč (celoplošný tlak na rozehrávače, zamezovat jeho rozhledu po hřišti)
  • odmítat přihrání míče nejbližšímu spoluhráči (tzv. "první přihrávku).

3. Nepřipouštět střelbu po příjmu přihrávky (Catch and shoot)

  • především ruce vysoko, snaha změnit směr letu míče
  • být včas u hráče s míčem

Rick Suffield - kouč, University of Manitoba 
Suffield, zkušený kanadský trenér, napsal užitečnou knihu s názvem "Coaching defensive basketball". Kniha si klade za cíl dosáhnout toho, aby obranný systém se stal pro hráče srozumitelným. 

Tři základní úkoly trenéra jsou podle Suffielda:

  1. učit individuální základy, které směřují k týmovému obrannému systému.
  2. vytvořit takový obranný systém, který umožní hráčům dosahovat svého maxima.
  3. motivovat hráče povzbuzujícími připomínkami a zpětnou vazbou maximalizovat jejich úspěšný výkon.

Suffield považuje za nutné veškerá cvičení vést v "ne vězeňském duchu", v plné rychlosti a s volbou takových cvičení, která se přibližují zápasové podobě. Za velmi důležitou považuje mentální přípravu. Mimo jiné o ní píše: „Jestli dosáhneš v  zápase svého potencionálního maxima závisí na tvé mentální přípravě. V každém zápase je podstatné, co si říkáš, na co se soustředíš a jak se cítíš. Obavy, negativní smýšlení, zpochybňování sebe sama to vše může způsobit, že budeš hrát pod svým potenciálem. Opačně, pozitivní smýšlení, sebedůvěra, soustředěnost, to vše tvoji hru zlepší. Přílišná nervozita a napětí může způsobit slabší výkon. Nervozita bere energii, cítíš se více unavený, především ke konci zápasu. Snižuje počet vjemů, které jsi schopen přijmout, což vede k horším reakcím. Narušuje časování pohybu a držení těžiště, takže se necháš snáze odtlačit v soubojích pod košem, neovlivníš soupeřovu přihrávku apod."

Chris Dean - bývalý hráč NBA a AEK Atény
Chris Dean napsal publikaci "HIT Defensive Principles and Concepts". Dean klade velký důraz na "transition game", tedy na způsob, jak se tým vrací do obrany, resp. jak brání přechod soupeře do útoku. Jeho cílem je, aby přechod míče na útočnou polovinu trval co nejdéle, tj. mezi 5 - 8 vteřinami. Prosazuje různorodé celoplošné obranné systémy i obranu na vlastní polovině tak, aby tým byl schopen se přizpůsobit různým herním systémům soupeře.

Vybrané zásady:

  • důraz na "transition" (přechod z útoku do obrany)
  • vytláčet míč k postranní čáře, vytvořit tak výpomoc ze slabé strany a rotaci na slabé straně
  • ztěžovat první přihrávku soupeře
  • ztěžovat přenos míče ze strany na opačnou stranu
  • zastavovat vnikání driblinkem a přihrávky do vymezeného území
  • narušovat hru v dolním postavení
  • narušovat plynulost útoku
  • vynucovat si ztráty soupeře

Jak vidno z výše uvedeného, k obraně lze úspěšně přistupovat z různých úhlů pohledu. Je na každém trenérovi, jak si vyhodnotí silnější a slabší stránky svého týmu, soutěž, kterou hraje, vezme v úvahu i to, co je mu blízké. Pak může pracovat na budování týmové obrany.


Vybraná cvičení:

2 na 2 s dobíháním.
Toto video prezentuje dvě cvičení. V obou jsou dva útočníci a dva obránci. První probíhá na polovině hřiště. Rozmístění kuželů, které musí hráči oběhnout, vytváří situaci, kdy útočníci mají převahu 2 na 1. Na rozdíl od klasického cvičení 2 na 1 však mají útočníci limitovaný čas na využití přečíslení, protože druhý obránce má pouze minimální zpoždění. Tím se cvičení více přibližuje zápasové podobě. Podle toho, jak trenér rozmístí kužele, tak vytváří různé herní situace.
Druhé cvičení má obdobný smysl jako první, rozdíl je v tom, že je celoplošné.

3 na 3 s dobíháním.
cvičení je prezentováno s třemi trojicemi. Celoplošné cvičení vytváří přečíslení 3 na 2. Opět je limitováno časově tím, že třetí obránce, jakmile míč přejde půlící čáru, vybíhá od postranní čáry, dotkne se středového kruhu a sprintuje do obrany. Úlohou obrany je přibrzdit útok, dokud se třetí obránce nedostane do hry, úkolem útoku je využít přečíslení k dosažení koše.

Celoplošné cvičení s dobíháním
Stejně, jako předchozí i následující videa, cvičení současně procvičují obranu i útok a je jen na trenérovi, co v danou chvíli více sleduje a koriguje. Zadání opět umožňuje útoku, aby přečíslení včas a správně využil. Obranné zásady, jako např. obranu hráče s míčem, obranu přihrávky do vymezeného území atd. si každý trenér může určit podle svých priorit. Výhodou cvičení je variabilita toho, kolik hráčů se jej může zúčastnit.

„Shell dril“ - více variant
Za „Shell dril“ bývá označováno cvičení, které se věnuje nácviku kolektivní obrany. První varianta může představovat nácvik obranné varianty, která je výše popsána jako obrana s minimální výpomocí. Cvičení zahajuje 5 útočníků na perimetru. Druhá varianta prezentuje obranu, kdy hráči na slabé straně odstupují do pozic pro výpomoc. Třetí varianta procvičuje obranu, kdy jsou 4 útočníci na perimetru a 1 v dolním postavení.

Výměna
Cvičení je zaměřeno na rychlou reakci při změně držení míče a rovněž na rotaci obránců. Na znamení trenéra musí útočník položit míč na zem, útočníci se stanou obránci, musí však nejprve doběhnout do vymezeného území. Dalším pravidlem cvičení je to, že útočník, který se stane obráncem, nesmí bránit stejného hráče, který bránil jeho, tedy hráči by měli rotovat a komunikovat.

V čem se shoduje velká část trenérů, kteří mají rozdílnou filosofii obrany? V tom, že výborná obrana nemusí vyhrát zápas, ale výrazně přispívá k dlouhodobějším úspěchům. Neboli, vyplatí se velká pozornost věnovaná na trénincích obraně.
 

 

Zdroje:

  • Jermen Johnson - the Ultimate Team defense

  • Kestusis Kemzura -Building Defensive Principles (FIBA)

  • Ethan Sherwood  - How Warriors built NBA ś top defense

  • Chris Baker, Steve Shea - The defensive 3 point revolution

  • The FIBA assist magazine

  • 43 Hoops Basketball Club

  • Rick Suffield - Coaching Defensive Basketball

  • Chris Dean - HIT defensive principles and concepts

 


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.