Úvodní slovo Lubomíra Blažka (sportovní ředitel reprezentačního družstva žen):
Ve světě basketbalu je toho poměrně dost, co trenér pod svojí kontrolou mít úplně nemůže. Lze odehrát zápas, kdy střelba se stane noční můrou a trenér s tím mnoho neudělá. To, co může v daný moment pomoci, je trvale spolehlivá obrana. Většina nejlepších týmů disponuje především kvalitní obranou. Obrana je to, co může trenér mít pod kontrolou.
Základem pro úspěšné uplatňování jakékoliv obrany je zvládnutí osobní obrany. Jedním z častěji používaných výroků basketbalových expertů je „jestliže neumíš hrát osobní obranu, nemůžeš hrát úspěšně ani zónovou obranu“. Vždyť i v zónové obraně jde v konečné podobě o ubránění osob, a pokud to hráči nezvládají, nemohou ani zónovou obranu hrát úspěšně.
V mládežnických kategoriích je používání zónové obrany velmi kontraproduktivní. A to přesto, že může přinést i sérii vítězných zápasů. Soupeři ještě většinou nemají natolik vyspělé hráče, aby mohli zónovou obranu herně překonávat, a rovněž úspěšní střelci z větší vzdálenosti od koše jsou spíše výjimkami. Obranné herní návyky ze zónové obrany se však postupně stávají pro hráče přítěží. Naopak, čím více a delší dobu trénujeme osobní obranu, o to úspěšněji můžeme v budoucnu hrát i zónovou obranu.
Budovat dobrou obranu znamená věnovat se ji vytrvale a dlouhodobě na trénincích. Odměna se však nepochybně dostaví.
Jsme to, co děláme opakovaně. Excelence pak není aktem, ale návykem. – Aristoteles (významný řecký filosof)
TÉMA: OBRANNÝ POSTOJ
Význam obrany
Jestliže chcete dosáhnout toho, abyste udrželi co nejnižší úspěšnost soupeře při zakončování, je nezbytné klást důraz na obranu, není jiné cesty.
Sám trenér musí obraně věnovat na trénincích pozornost v průběhu celé sezony, to se jednoduše obejít nedá. Hráči pak sami poznají, co je pro trenéra a pro hru opravdu důležité. Pro některé hráče, kteří např. nevynikají v útočných dovednostech, to může být i výzva, jak uspět v rámci svého týmu, mít více odehraných minut, mít pro tým určitou přidanou hodnotu. Jestliže trenér získá v tomto směru důvěru hráčů, oni mu to vrátí maximálním fyzickým nasazením a mentálním přístupem.
Je jen těžce dosažitelné, aby byl tým excelentní ve všech herních činnostech. Nejúspěšnější trenéři mívají strategická rozhodnutí, na co se především jejich tým bude soustředit.
Pro kouče Bobbyho Knighta (úspěšný trenér v NCAA) to vždy byla obrana, motion v útoku a doskoky, Phoenix Suns jsou orientováni na rychlý protiútok, rychlé a účinné zakončování atd. Rozhodnutí, aby obrana patřila mezi nejlépe fungující herní činnosti týmu, patří nepochybně mezi ta nejdůležitější.
Hrát úspěšně v obraně představuje velmi namáhavou a intenzivní činnost a je nutné se jí věnovat ve většině tréninkových jednotek. Rozvíjet obranné dovednosti je možné především maximálně možně náročným procvičováním jednotlivých obranných činností. Hráči tak získají potřebné návyky, naučí se hrát velmi aktivně a intenzivně, nepoznají nic jiného a automaticky přenesou tyto vlastnosti do zápasů. Motivační proslovy před zápasy jistě mají svůj význam, ale schopnost skvěle bránit nenahradí.
Klíčem k úspěchu je intenzita. Lepším soupeřům stačí vteřina relaxu, nepozornosti, polevení intenzity v obraně k využití situace a k úspěšnému zakončení. Velmi náročné je udržet pozornost a intenzitu po dobu celého útoku. Zkušené týmy umí trpělivým útokem na chybu obrany čekat, vědí, že soupeř někde poleví, dostane se z potřebných pozic a nemilosrdně chybu trestají.
Dalším důležitým faktorem je vytrvalost a stabilita obrany v průběhu celého zápasu. Kolikrát jsme ve vypjatých koncovkách zápasů svědky velmi dobrých obranných zákroků. Naskýtá se pak otázka, proč toho nejsou hráči schopni po celou dobu zápasu. Vynikající týmy dokáží úspěšně bránit každý jednotlivý útok po celou dobu zápasu.
V rámci cvičení se vyplatí hráče odměňovat za jednotlivé úspěšné obranné zásahy. Pokud trenér o obraně pouze mluví, ale hráči jsou chváleni jen za úspěšná zakončení, pak velmi brzy přestanou v důležitost obrany věřit.
Trenér rovněž zdůrazní důležitost obrany tím, že trénink zahájí obranným cvičením. To je pro hráče významná informace.
Pro nominaci na zápas, popř. určení základní pětice určí trenér jako první dva hráče nejlépe bránící hráče. To nepochybně vzbudí zájem hráčů.
Obranný postoj u hráče s míčem
Aktivní, agresivní obrana na hráče s míčem je velmi důležitou součásti úspěšné obrany. Proč?
- Hrajeme raději proti soupeřům, kteří ustupují před míčem, nebo proti těm, kteří vytváří permanentní tlak na míč a nedovolí žádný herní komfort pro vytváření potřebných útočných situací a naopak nás donutí tlakem na míč ke ztrátě? Odpověď je nasnadě.
- Pouze hráč s míčem je tím, kdo může vsítit koš a zastavit jej má tedy nejvyšší prioritu.
- Tlak na hráče s míčem velmi ztěžuje přesnou a ve vhodný moment vyslanou přihrávku. Odstoupený obránce umožní hráči s míčem vytvořit situaci, počkat si i několik vteřin a najít vhodně postaveného spoluhráče.
- Tlak na míč může přivodit více ztrát soupeři a mít tak více míč v držení.
Atletická připravenost
Naprosto nezbytným základem pro úspěšný obranný postoj a pohyb je fyzická připravenost obránce.
Obranný pohyb v basketbale má několik podob:
- vpřed a vzad
- do strany
- obrátka
- výskok
Obránce musí mít velmi rychlý start, musí umět včas a správně zastavit a rovněž prokazovat potřebnou pevnost a odolnost.
Video: Zvyšování fyzické připravenosti obránce:
Obranný postoj
Aby byl obránce schopen zabránit pohybu hráče s míčem, musí se naučit nejprve zaujmout správný obranný postoj. Bez něj není možné provádět správně obranný pohyb, především co se týče držení rovnováhy a rychlosti obranného pohybu.
Jaké jsou hlavní zásady správného obranného postoje:
Chodidla: váha je převážně na přední části chodidel, ta jsou v postavení o něco širším, než je šíře ramen, směřují kolmo vpřed.
Kolena: nepřesahují před prsty chodidel, směřují vpřed, nejsou vybočena.
Hýždě: jsou snížené, což má podstatný vliv na držení rovnováhy.
Horní část těla: záda jsou lehce propnuta, hruď vypnuta.
Ruce: pracují v souladu s taktickými pokyny.
Oči: sledují hruď hráče s míčem.
Výše uvedené zásady umožňují potřebnou práci s držením rovnováhy v obranném postoji a pohybu.
Chyby, které se častěji vyskytují
Hýždě nejsou snížené, nohy jsou naopak natažené, horní polovina těla je před prsty chodidel. Takový postoj neumožňuje pracovat efektivně s rovnováhou.
Chodidla a kolena směřují do stran, hýždě nejsou snížené, postoj neumožní rychlý obranný pohyb.
Nácvik obranného postoje
Jak bylo již řečeno, je velmi důležité, aby hráč s míčem byl pod tlakem obránce. Ztěžovat mu jak driblink směrem, kterým se chce ubírat, tak bránit snadné přihrávce na spoluhráče v optimální moment a pochopitelně nedovolit otevřenou střelu, to je smyslem tlaku obránce na míč.
Podstatná je vzdálenost mezi obráncem a hráčem s míčem:
Obr. 1: Vzdálenost mezi bránící a útočící hráčkou je příliš krátká, bránící hráčka jen ztěží může ubránit rychlý první krok útočící hráčky a její únik driblinkem.
Obr. 2: Vzdálenost mezi hráčkami je příliš velká, hráčka s míčem může bez potíží vnímat herní situaci, driblovat do prostoru či se rozhodnout pro vnik do vymezeného území.
Obr. 3: Vzdálenost mezi hráčkami, kdy hráčka by dosáhla rukou na míč, pokud by jej útočnice držela před tělem, ztěžuje útočnici zahájit driblink, popř. se uvolnit pomocí přehození míče z ruky do ruky (crossoveru). Optimální vzdálenost volí obránce na základě vyhodnocení dovedností útočníka, např. pokud je vynikajícím střelcem, vzdálenost upraví tak, aby nemohlo dojít k snadné otevřené střelbě. Když je obránce pomalejší v obranném pohybu a stojí proti rychlému útočníkovi, který rád vniká driblinkem do vymezeného území, rovněž dle toho upraví vzdálenost.
Video: nácvik vytváření tlaku na míč.
Postavení obránce vůči hráči s míčem
Trenéři preferují různá postavení obránce proti hráči s míčem. Podívejte se na několik nejčastěji používaných způsobů:
Výše uvedený obrázek č. 3 demonstruje postavení obránce mezi košem a útočníkem s tím, že nohy obránce jsou rovnoběžně vedle sebe.
Dalším často používaným způsobem je vytláčení útočníka směrem k postranní a koncové čáře (tzv. „fan“).
Postavení nohou kolmo ke koncové čáře, s nohou nad úrovní útočníka jej nutí k driblinku podél postranní čáry. Obrana tak má možnost využít postranní a koncové čáry jako dalšího pomyslného obránce a vyvinout pomocí odstoupivších obránců ze slabé strany intenzivní tlak na hráče s míčem.
Další obranné systémy bývaly založené naopak na vytláčení hráče směrem do středu (tzv. „funnel“), kde býval útočník vystavován tlaku bránících spoluhráčů. Tento způsob obrany již při dnešní technické a taktické vyspělosti útočníků nebývá k vidění příliš často. Útočníci si umí ve středu hřiště poradit i se zdvojením či ztrojením obránců a vytvořit pro spoluhráče střeleckou příležitost.
Jiní trenéři preferují vytláčení hráče s míčem na jeho slabší ruku.
Obrázek demonstruje postoj obránce při vytláčení na levou ruku útočící hráčky, tedy předpokládá její slabší levou ruku. Význam tohoto postavení se zvyšuje, pokud hráčka s míčem nezvládá dobře přihrávku levou rukou.
Důležitá je rovněž práce rukou obránce. Roztažené ruce do stran vytvářejí u útočníka pocit, že je obránce větší, než je skutečnost. Jiní trenéři preferují buď tlak rukou na míč, především při zahájení driblinku, nebo naopak mít u palubovky vzdálenější ruku od míče a tím bránit snadnou změnu směru útočníka. Práce rukou by tedy měla odrážet filosofii toho kterého trenéra, v každém případě je nutné se práci rukou obránců věnovat.
Nácviku obranného postoje je vhodné věnovat pozornost v každé věkové i výkonnostní kategorii. Podívejte se na 2 příklady.
Video: Nácvik obranného postoje s nejmladšími.
Chlapci procvičují základní prvky obranného postoje.
Video: Nácvik obranného postoje se zkušenějšími.
Obranný postoj je kombinován s dalšími činnostmi, např. změnou postavení před zaujetím obranného postoje, obranným doskokem.
Bez dobře nacvičeného obranného postoje nemůže obrana fungovat, protože ze špatného obranného postoje nelze přejít ani do správného obranného pohybu a sebelepší obranný systém velmi rychle zkolabuje. Nepodceňujte tuto dovednost, je základním stavebním kamenem dobré obrany.
Zdroje:
- Breakthroughbasketball
- Onlinebasketballcamp
- Rick Torbett, dynamic defense
- Steve Prohm, Iowa State Un.
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.