V předchozích dílech jsme se věnovali nácviku driblinku jednak na místě a jednak základům driblinku v pohybu. Dnešní díl je věnován již více specializovaným cvičením, jejichž zvládnutí přispěje k velmi dobrému ovládání míče v driblinku. Je velmi důležité nejprve zvládnout základní dovednosti a teprve poté přikročit v tréninkovém procesu k náročnějším cvičením. Vynechání základů a nácvik náročnějších dovednosti mívá v konečné podobě negativní dopad na rozvoj basketbalových svěřenců. Cvičení, která jsou prezentována v tomto vydání, proto doporučujeme zařadit do tréninkového procesu až po zvládnutí těch, která jsou obsahem předchozích dílů, týkajících se driblinku.
Driblink s 2 míči v pohybu:
Na této ukázce vidíme řadu cvičení, která jsou díky činnosti s 2 míči náročnější na ovládání míče a na koordinaci pohybu nohou, trupu i hlavy. Driblink je prováděn ve sníženém postoji, nikoliv však v předklonu, hlava by neměla být před špičkami nohou. Oči sledují neustále prostor před sebou a ne palubovku, jinými slovy hlava není sklopena k zemi. Hráč dribluje ve výši mezi koleny a pasem, nikoliv výš.
Atletický žebřík a driblink:
Atletický žebřík je významnou pomůckou basketbalových trenérů. Neslouží jen pro procvičování práce s nohami, ale jak dokazuje toto video, i k ovládání míče. V ukázce postupně vidíme:
- jednoúderový driblink a crossover (přehození míče z ruky do ruky)
- kontinuální crossover bez jednoúderového driblinku
- široký crossover do strany
- tzv. pohyb dovnitř a ven (in and out) a následný crossover
- driblink za zády
- driblink s 2 míči současně
- driblink s 2 míči střídavý
- driblink s 2 míči ze strany na stranu
Vybraná průpravná cvičení:
Cvičení vesměs přispívají k zlepšení práce s míčem při driblinku, ke koordinaci pohybů při driblinku, k zrakovému vnímání prostoru, nikoliv míče.
Změny směru při driblinku:
Dokázat změnit směr je při driblinku jednou z nejdůležitějších dovedností. Právě při ní často dochází k překonávání obránce. Je proto důležité ji provádět správně jak co se ovládání míče, tak i koordinace pohybu těla týče. Video prezentuje některé vybrané způsoby, jak směr při driblinku měnit.
První způsob prezentuje tzv. „crossover“, neboli přehození míče z ruky do ruky. Od běžného crossoveru se liší tím, že „crossoveru“ předchází couvání při driblinku. Tento pohyb je využíván při agresivnějším výpadu obránce proti hráči s míčem.
Další ukázkou je obrátka s míčem v pohybu. Její využití přichází v úvahu především, pokud obránce atakuje driblující ruku. Jedná se o efektivní, ale zároveň riskantní řešení situace. Risk spočívá v tom, že pokud se útočník nepřesvědčí zrakem, zda není v prostoru, do kterého obrátku provádí, další obránce, pak může snadno o míč přijít. V momentu obrátky ztrácí nad tímto prostorem kontrolu.
Posledním způsobem je tzv. „váhavý pohyb“. Na ukázce provádí hráč „váhavý pohyb“ pomocí zadrobení nohou. Zároveň se hráč mírně zvedne z nízkého postoje. Obránce často reaguje na tuto situaci zastavením pohybu nohou a zvednutím se z nízkého obranného postoje. Na následný únik pak není obránce schopen včas reagovat.
Cílem veškerých driblinkových a ballhandlingových cvičení je efektivní využívání driblinku v zápasech. Nestačí tedy naučit hráče „žonglovat“ s míčem na místě. To bývá efektní, ale bez herního významu. Rychlý driblink v pohybu s dostatečným krytím míče je přesně to, co jakékoliv útočné pojetí vyžaduje, a bez solidního zvládnutí této dovednosti si nelze představit úspěšný útok.
Zdroje:
-
AVCSS basketball
-
Breakthrough basketball
-
Dave Williams
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.