Jedním ze způsobů zakončení je střelba z pohybu po ukončení driblinku nebo po příjmu přihrávky, který je obecně znám pod pojmem" dvojtakt". Přestože se nejedná přímo o metodický pojem, je v textu "dvojtakt" pro jednoduchost a jasnost výrazu používán.
Dvojtakt je střeleckým nástrojem, bez něhož si lze jen stěží představit efektivní zakončování útoku. Čím blíže je hráč s míčem u koše, tím více je tam hráčů, více rukou, více kontaktů. Požadavek na ochranu míče a koncentraci na střelbu prudce roste. Dvojtakt je jednou z vhodných variant řešení.
Jak začít s učením dvojtaktu? Pro mladé adepty basketbalu je velmi těžké synchronizovat pohyb nohou, držení a ochranu míče změnu pohybu z horizontálního na vertikální a správné vypuštění míče na koš. Vhodnou metodou je začít bez míče a bez koše a procvičovat nejprve jednotlivé části dvojtaktu.
Jednotlivá cvičení:
Trenéři postaví hráče do řady tak, aby viděli na všechny.
1. Vertikální pohyb:
Na pokyn „postoj“ (nebo jiné slovo zvolené trenérem) si hráči stoupnou tak, že jejich levá noha je vpředu a pravá vzadu, hráči jsou v nižším pevném těžišti.
Na pokyn „nahoru“ vykročí vpřed pravou nohou, aniž by zvedli z podlahy levou nohu a zvednou vysoko pravé koleno, jako kdyby jím chtěli zasáhnout svůj nos.
Jako další přidáme odraz z levé nohy do vertikálního výskoku. Zkoordinovat tento pohyb bude vyžadovat více opakování, ale progres bude rychlý.
Dalším pokynem je k pokynu „nahoru“ ve správně načasovaný pokyn „vystřel“. Hráči přidají pohyb střelecké ruky. Časování je důležité, aby hráči vystřelili, když jsou v nejvyšším bodě pohybu vzhůru. Dbáme u střelby na to, aby hráči drželi ruku nahoře, dokud nedopadnou zpět na podlahu.
Video „vertikální pohyb“:
2. Horizontální pohyb:
Dáme pokyn „postoj“, tedy levá noha vpředu a pravá vzadu. Na pokyn „zpět“ hráči udělají levou nohou krok zpět, takže jejich levá noha je vzadu a pravá vpředu. Na pokyn „krok“ jdou hráči vpřed levou nohou. Následně přidáváme pokyny „nahoru a vystřel“ v potřebné kadenci, vytvoříme rytmus pro základ dvojtaktu. Jakmile získají hráči potřebný pohyb, ten samý proces zopakujeme pro levou nohu.
Nakonec spojíme pohyb v kadenci „postoj, zpět, krok, nahoru, vystřel“. Celý pohyb pak nacvičíme také pro zakončení z levé ruky.
Nakonec přidáme následující: hráči jsou v postavení „postoj“ s levou nohou vpřed. Na pokyn „zpět“ udělají hráči levou nohou krok vzad na další pokyn „zpět“ udělají hráči krok vzad pravou nohou. Nakonec do pohybu vpřed přidáme pokyn „úder“, nebo „dribling“.
Celková kadence pak má tuto podobu: „Postoj, zpět, zpět, úder, krok, krok, nahoru, vystřel“.
Cvičení provádíme nejprve pomaleji a dbáme na techniku pohybu, postupně pak pohyb zrychlujeme.
Video: „horizontální pohyb“:
Nakonec celý pohyb trénujeme s míčem.
Video: „s míčem“:
Důležité je nacvičit samostatně střeleckou techniku po dvojtaktu. Jako průpravné cvičení slouží tzv. „Mikan dril“.
Video: „ Mikan dril“:
Poté co naučíme hráče tento pohyb zprava i zleva, začneme s dvojtakty s míčem na koš.
Obrázek vlevo ukazuje, kam správně směřuje míč při střelbě z dvojtaktu, pravý obrázek ukazuje špatný směr střely.
Je potřebné říci, že zpočátku trénujeme základní dvojtakt, bez ukračování do stran, bez střelby donáškou, bez podbíhání koše apod.
Cvičení pro nácvik dvojtaktů:
Poté co naučíme hráče základům dvojtaktu, přidáme do nácviku driblink v pohybu před zahájením dvojtaktu. Koordinujeme chycení míče a první krok ve dvojtaktu tak, aby hráči neporušovaly pravidlo o krocích. Dvojtakty učíme opět zprava i zleva, zleva zakončujeme levou rukou.
Dvojtakt po přihrávce:
Dvojtakt po přihrávce je nutné procvičovat stejně pravidelně jako po driblinku. Přihrávku alespoň z počátku raději přihrává trenér tak, aby docházelo k načasování přihrávky do prvního kroku dvojtaktu. Opět cvičíme zprava i zleva.
Zvol si hráče:
Poté co zvládnou hráči technicky (tj. především nohama) dvojtakt po přihrávce od trenéra, zvolíme jinou formu cvičení. Hráči jsou ve dvou zástupech, jeden zástup má míče. První hráč ze zástupu zvolá jméno kteréhokoliv hráče z druhého zástupu, ten vběhne do vymezeného území, dostane přihrávku od hráče, který jej zvolil a zakončuje dvojtaktem. Hráči rotují z jednoho zástupu do druhého, po zvolené době dáme míče do druhého zástupu a vše opakujeme zrcadlově znovu.
Vyhraj o 3:
Trenér vytvoří 2 týmy, tým vytvoří zástup na perimetru, jeden tým vlevo, druhý vpravo od koše. Na znamení hráči jdou dvojtaktem do koše, mají každý pouze 1 střelu. Dosažené koše počítají nahlas. Tým, který v jistý moment bude mít o 3 koše více, než druhý zástup, vyhrává.
Čísla:
Trenér určí 2 týmy, každému hráči přidělí číslo a týmy se postaví každý na základní čáru. Na střední čáru položí trenér míče. Cvičení začne tím, že trenér zvolá čísla hráčů, stejný počet z obou týmů. Hráči sprintují na půlící čáru, uchopí míč a driblují zpět ke koši, kde zakončí dvojtaktem. Jestliže minou, doskočí míč a ihned se snaží zakončit. Bod dostává tým, jehož hráči všechny vsítily koš rychleji než soupeři. Cvičení je soutěžní.
Přihoď soupeřům:
Cvičení je soutěžní. Do středového kruhu umístíme např. uzávěry od lahví apod., na obě poloviny kruhu stejné množství. Rozdělíme hráče na dvě družstva, každé je na jedné polovině hřiště. Na znamení jdou dvojtaktem do koše. Pokud hráč dá koš, dribluje ke středovému kruhu a přemísti jeden uzávěr z vlastní poloviny na soupeřovu. Pokud nedá koš, dribluje ke středové čáře a poté zpět do zástupu. Stanovíme pravidla hry, např. časový limit pro určení vítěze, tedy týmu, který umístí více uzávěrů na soupeřovu polovinu.
Kolem dokola:
Další soutěžní procvičování dvojtaktů. Hráči stojí ve středovém kruhu, každý má míč. Na znamení každý dribluje směrem k jednomu z košů, kde zakončí dvojtaktem. Poté dribluje k dalšímu koši směrem vpravo a opět zakončí dvojtaktem. Vítězem se stane ten, který dá na všech koších nejrychleji koš. Variantou může být, že hráč po vystřelení na koš se vrátí driblinkem do středového kruhu a teprve poté zakončí na další koš.
Rychlý koš:
Soutěžní cvičení, trenér určí 2 týmy, každý hráč má míč. Trenér přidělí každému hráči číslo. Na obrázku volí variantu 2 a 4, tzn., že hráči č. 2 a č. 4. mají za úkol vyrazit po zvolání čísel směrem ke koši a z dvojtaktu co nejrychleji vsítit koš. Rychlejší tým vyhrává dané kolo.
Dvojtakt není jediný způsob, jak z blízkosti koše zakončovat. Nicméně patří mezi „povinnou výbavu“ všech hráčů. Věnujte jeho nácviku náležitou pozornost.
Zdroje:
-
www.playsportstv.com
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.