Úvodní slovo Roberta Landy:
Vážené trenérky, vážení trenéři,
různá zakončení z vnitřního prostoru, volné střely ze střední a dlouhé vzdálenosti i ty těžší přes ruce obránců, nebo po driblingu. To vše se dá bez pochyb naučit. Po odházených tisících pokusů se zvyšuje úspěšnost.
Někomu to půjde rychleji, někomu to bude trvat déle, důležité ale je, že správně střílet na koš se zvládne naučit každý. Jen to chce trpělivost a správný trénink.
V utkání pak neváhat, vzít správnou střelu a nepřemýšlet nad úspěšností. Zamyslíš-li se na zlomek sekundy, zapochybuješ-li, ztratíš se v prostoru i čase bleskově ubíhající hry. Je to v Tvých dobrých rukou.
Když hrajeme velmi tvrdě na trénincích, za podmínek, které jsou podobné zápasovým, pak jsme přirozeně lepší a chytřejší v samotných zápasech. To je důvod, proč se naše cvičení na trénincích přibližují co nejvíce herním situacím. - Mike Krzyzewski (trenér mužské reprezentace USA, několikanásobný vítěz NCAA)
TÉMA: JAK VYCHOVÁVAT ÚSPĚŠNÉ STŘELCE / NÁCVIK TRESTNÝCH HODŮ
Mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují konečný výsledek zápasu, patří nepochybně efektivita střelby.
Zvýšení úspěšnosti o pouhých několik procent může znamenat více vítězných zápasů. Zkusme se zamyslet nad následujícím číselným scénářem: Cílem týmu je dosahovat 78 bodů za zápas. Pro zjednodušení, jedná se o 39 košů za 2 body. Jestliže tým má úspěšnost střelby 40%, pak by měl vystřelit 98 dvoubodových střel za zápas. Pokud by měl tým pouze 30% úspěšnost, pak musí vyprodukovat 130 dvoubodových střel za zápas, aby dosáhl kýžených 78 bodů. To je o 32 střeleckých pokusů více, než v případě 40% úspěšnosti. Takže snížení úspěšnosti o 10% vyžaduje zvýšit procento úspěšných doskoků, zisků apod., aby tým mohl usilovat o dosažení 78 bodů za zápas.
Skvělí střelci jsou těmi, kteří určují charakter útočení, oni můžou být tím rozhodujícím prvkem pro úspěšný útok. Dokonce, i když mají v zápase střelci málo střel, jejich přítomnost váže obránce, usnadňuje vnikání ostatních hráčů do vymezeného území, nebo připravuje otevřené střely spoluhráčům.
Pro samotné střelce platí, že hodně trenérů jim dává více minut v zápase, než ostatním hráčům, i když mají další dovednosti slabší než spoluhráči, trenéři jsou ochotni jim více jejich „hříchy“ odpouštět.
Když začneme zkoumat některé velmi úspěšné střelce, tak v jejich podání bývá střelba na pohled jednoduchým, snadným a přirozeným pohybem. V sekci 4na1 našeho webu můžeme shlédnout Klaye Thompsona, který během jedné čtvrtiny zápasu NBA vsítil 37 bodů. Jeho střelba v nás může posílit pocit, jak snadné může být, dávat v zápasech více košů. Další logickou otázkou pak je, proč tak nestřílí daleko větší množství hráčů a hráček? Odpověď není jednoduchá a vybranými aspekty střelby se bude zabývat několik vydání Bulletinu.
Můžeme nějak charakterizovat hráče, kteří se mohou pochlubit výbornými statistikami, co se dosažených bodů týče? Basketbalová angličtina rozlišuje 2 pojmy, tím prvním je „great shooter“ tedy skvělý střelec a tím druhým je „great scorer“, tedy ten, který dosahuje v zápasech vysokého počtu košů. Jak chápat rozdíl mezi „great shooter“ a „ great scorer“?
„Great shooter“ by měl splňovat následující kritéria, umí:
- Zakončovat po vniknutí do vymezeného území. Střelce, který umí střílet pouze z místa, umí soupeř rozpoznat a ubránit.
- Má vysokou úspěšnost střelby za 2 body a to celoplošně. Pokud má střelec pouze 1 nebo 2 oblíbená místa, odkud je úspěšný v zakončení, tak rovněž tento hráč bývá úspěšně ubráněn.
- Má solidní úspěšnost střelby za tři body. V současném basketbale není střelba za tři body věcí jednoho nebo dvou hráčů v týmu. Měli by ji zvládat všichni včetně hráčů na pozici pivotmana.
- Má vysokou úspěšnost střelby z čáry trestného hodu. Je velmi pravděpodobné, že skvělý střelec bude v zápasech často faulován a tudíž výborná střelba z čáry trestného hodu je nezbytnou nutností pro úspěšného střelce.
- Zvládá rychlou střelbu o desku, jedná se především o střelbu z blízké a střední vzdálenosti pod tlakem obránce např. po útočném doskoku.
- Bonusem je zvládání specifické střelby např. tzv. „floater“. Jedná se o rychlou střelu po vniknutí driblinkem směrem do vymezeného území, kdy útočník změní rychlé vniknutí ve vertikální odraz a v rychlou střelu vyšším obloukem obvykle přes pivotmana.
„Great scorer“, jeho charakteristika:
- Hráč, který je především mentálně zaměřen na úspěšné zakončování. Hráč, který umí zakončit kdykoliv proti komukoliv, nebojí se soupeře, je velmi soutěživý, přijímá výzvy k soubojům. Dokonce jsou tací, kteří nejsou excelentními střelci, co se techniky hodu týče, ale dokáží se uvolnit a zakončovat velmi úspěšně.
- Opakem je hráč, který, byť má vysokou úspěšnost střelby na tréninku, přichází do zápasu bez sebedůvěry, se strachem ze soupeře, bez dovednosti se uvolnit. Ten bývá prakticky předem poražen.
- Uměním je skloubit dovednosti střelce s útočnou mentalitou hráče. Basketbal je kolektivní hra a v úspěšném týmu nebývá prostor pro pokusy o jakoukoliv střelbu za jakoukoliv cenu, o dosažení 40 bodů bez ohledu na spoluhráče. Tyto snahy vedou spíše hráče na lavičku než na hřiště. Kopírovat v tomto směru např. Kobyho Bryanta není ideální cestou, jak být pro tým prospěšným. Cílem hráče by neměl být pouze počet dosažených bodů, ale vyvážená ofenzivní činnost, především ve vytváření střeleckých pozic pro spoluhráče.
Téma střelby má velký rozsah. Zásadní význam má samotná mechanika střelby, její konzistentní podoba, to jak hráče učit střelbě, jak jejich způsob střelby korigovat. Tato problematika zabere značný prostor, a proto jí bude věnován samostatně vydání bulletinu.
Rovněž širokým tématem je trénování střelby. Měli bychom vnímat, kdy je zapotřebí trénovat techniku střelby, kdy si hráči srovnávají mechaniku a automatizují správný pohyb při střelbě. Měli bychom vědět, kdy a jak střílet z místa, po driblinku, po přihrávce, pod tlakem obránce, kdy kombinovat střelbu s fyzickou kondicí. Jak volit soutěžní a zábavná cvičení. Kolik tzv. „nastřílet“, aby hráč byl připraven optimálně do zápasu. Také této problematice bude věnován některý z dalších bulletinů.
Samostatnou kategorií je rovněž mentální připravenost střelce do zápasů.
Trestné hody
V dnešním díle se budeme podrobněji zabývat problematikou trestných hodů. Trestné hody jsou velmi důležitou střeleckou kategorií, jejich úspěšné proměňování může podstatně ovlivnit konečný výsledek zápasů. Uvažujme takto: Tým dosahuje v průměru 80 bodů za zápas a počet trestných hodů, které má k dispozici, je v průměru 20. Při úspěšnosti 75% to znamená 15 dosažených bodů, při úspěšnosti 50% je to 10 bodů. Mnohé konečné výsledky zápasů přitom nepřekročí dvoucifernou hranici. Důležitost trestných hodů vzrůstá s přibývajícími minutami, v posledních cca 5 minutách se jejich počet rapidně zvyšuje, hráči bývají více unaveni a chtějí často rozhodnout zápas, takže v obraně více faulují. Trestné hody jsou unikátní v tom, že střelec má nad nimi kontrolu, střelba je ze stále stejné vzdálenosti a bez obránce.
Nutnou podmínkou pro úspěšnou střelbu trestných hodů je správná technika hodu. Nutno podotknouti, že to není podmínka dostačující. Řada týmů má vyšší úspěšnost trestných hodů při trénincích, než v zápasech, takže je evidentní, že roli hrají i další faktory.
Příklady nevhodné techniky střelby:
Podívejte se na různé „techniky“ trestných hodů hráčů z NBA. Při důkladnějším sledování vidíme především na pohybu rukou mnoho chyb, kterých se hráči dopouští.
Vzor vhodné techniky střelby:
Dave Hopla je velmi uznávaným instruktorem střelby. Sám je schopen na trénincích mít úspěšnost nad 90% i při 500 hodech. Bývá angažován jako střelecký trenér v týmech z NBA.
Jaké jsou hlavní zásady techniky střelby trestných hodů:
- Nohy jsou přibližně v šíři ramen, střelecká noha směřuje přesně na koš. Druhá noha je buď rovnoběžně se střeleckou nohou, nebo lehce za ní.
- Kotník a koleno střelecké nohy, rameno a koš jsou v jedné ose.
- Zrak sleduje obroučku.
- Střelec je ve sníženém postoji, kolena nejsou před špičkami nohou.
- Míč se nedotýká dlaně střelecké ruky.
- Míč je ve střelecké ruce pod očima hráče.
- Druhá ruka přidržuje míč ze strany.
- Hráč získává energii z nohou a pohybem vzhůru (narovnání nohou i těla) přenáší energii do střelecké ruky.
- Loket zůstává stále ohnutý.
- Narovnávání lokte dává míči potřebnou rychlost a směr, ruka směřuje vzhůru (na ciferníku u hodinek směrem na č. 13)
- Střelbu doprovází uvolněné svaly střelecké ruky.
- Střelecká ruka a zápěstí nesmí kompenzovat silově jakýkoliv nevhodný pohyb (např. lokte do strany, nebo ohnutí ruky s míčem za hlavu apod.).
- Zápěstí, předloktí, rameno a střelecká polovina těla jsou v jedné ose.
- Zápěstí dává míči zpětnou rotaci v nejvyšším bodě, kdy hráč míč vypouští z ruky a končí sklopené směrem ke koši.
- Střelecká ruka sleduje narovnaná trajektorii míče, oči sledují obroučku po vypuštění míče z ruky (tzv. follow through).
- Hráč dopadne po odrazu do střely na stejné místo, odkud se odrážel, nikoliv dopředu nebo vzad.
Časté nedostatky, které se projeví při střelbě trestných hodů v zápasech:
- Nedostatek sebedůvěry nebo nejistota znamenají velkou pravděpodobnost minutí cíle.
- Malá koncentrace střelce na samotný hod, vnímání vedlejších faktorů ruší střelce.
- Nedostatečné uvolnění se a hluboké nadechování (snížení tepové frekvence).
- Nedostatečná fyzická kondice. Především ve vypjatých zápasech a v koncovkách zápasů můžou např. slabší nohy ovlivnit samotnou střelbu.
- Nevhodná změna způsobu střelby v průběhu sezony.
- Nedostatečné trénování střelby trestných hodů.
Nedostatky techniky hodu:
- Míč drží střelec v dlani, střela je pak nekonzistentní, je těžké kontrolovat směr střely.
- Loket střelecké ruky není pod míčem, ale je vysunutý vně. Znamená zapojení nesprávných svalů do střely a tedy nepřesnou střelu.
- Nevhodná šíře chodidel a nesprávné směřování nohy na straně střelecké ruky.
- Střelecká ruka, rameno a noha nejsou v jedné ose.
- Hráč dá střeleckou ruku s míčem za hlavu. Nemůže tak mířit, je zastavena energie z nohou a těla, do střely dává sílu ze svalů v ruce a střela je tak nepřesná, nestálá.
- Střelecká ruka není uvolněna.
- Střelec nedá míči rotaci zápěstím.
- Střela má malý oblouk, ruka míří příliš dopředu.
- Střeleckou ruku strhne hráč dolů již při vypouštění míče (chybí „follow through“).
Trénování trestných hodů:
Příprava před začátkem sezony je vhodná pro optimalizaci techniky střelby, pro práci s každým hráčem zvlášť.
S blížícím se začátkem soutěže zvyšujeme počet trestných hodů na trénincích, abychom správnou techniku střelby zautomatizovali a zakódovali do paměti svalů.
V sezoně pak používáme především cvičení, která se blíží svoji povahou herním situacím, kdy se hráči dostávají pod psychický tlak, který z průběhu zápasů vyplývá. Smyslem je především vyšší psychická odolnost, emoční stabilita či dokonce vytvoření“ „instinktu zabijáka“, především pro vypjaté okamžiky koncovek zápasů.
Výše popsané schéma se podstatně liší ve svých výsledcích od toho, kdy hráči pouze odhází na trénincích určité množství trestných hodů, aniž by pociťovali jakýkoliv tlak na úspěšnost.
Vybraná cvičení pro nácvik trestných hodů:
10 v řadě:
Cvičení vhodné např. na konci tréninku. Počet trestných hodů, proměněných v řadě za sebou, lze zvolit podle vyspělosti hráčů. Jestliže hráč dá stanovený počet, končí tím pro něj trénink. Cvičení vyžaduje koncentraci na každý hod a přináší tlak na psychiku při posledních hodech. Variantou může být soutěž o nejvyšší počet úspěšných trestných hodů v řadě mezi jednotlivými hráči.
Do 21 bodů:
Trenér určí 2 týmy. Každý hráč má k dispozici 2 trestné hody. Pokud promění první, střílí i druhý hod. Pokud nepromění, nastupuje hráč z druhého týmu a střílí za stejných pravidel. Tým, který dosáhne 21 bodů, vyhrává, druhý tým může absolvovat vhodné kondiční cvičení.
Dvojičky do 30 bodů:
Dvojice na jednom koši, soutěží následujícím způsobem: první hráč dosáhne např. 6 košů v řadě, takže získává 6 bodů. Druhý hráč dosáhne 4 bodů, takže skóre 6:4. Kdo první dosáhne 30 bodů, postupuje dle klíče, určeného trenérem, do dalšího kola, nebo na jiný koš apod. Počet bodů k dosažení vítězství určí trenér podle vyspělosti hráčů, časového limitu atd.
Plus nebo mínus:
Hráč má na počátku 5 bodů. V případě, že promění, odečítá se mu 1 bod, v případě, že mine, tak 1 bod se přičítá. Jestliže dosáhne hráč 0, vítězí, jestliže dosáhne 10 bodů, prohrává. Lze nastavit těžší varianty, např. +2 body za neúspěšný hod, nebo zvýšit základ, z kterého hráč startuje.
Čistý koš:
Hráč začíná s 0 body. V případě, že míč se nedotkne zařízení a propadne košem, získává hráč 2 body. Pokud míč propadne obroučkou, ale dotkne se zařízení (desky, obroučky), dostává 1 bod. Jestliže nedá hráč koš, dostává -1 bod. Cílem je dosáhnout stanoveného počtu košů, např. 10.
+2 nebo -2:
Vytvoříme páry. První hráč střílí 2 trestné hody. Jestliže padne čistý koš (bez dotyku zařízení), dostává hráč bod, jestliže padne koš po dotyku zařízení, dostává 0 bodů a pokud mine, dostává -1 bod. Když dosáhne +2 bodů, protihráč dělá např. 4 kliky. Jestliže dosáhne hráč -2 bod, dělá 4 kliky sám střelec. Poté se role obrátí, střílí druhý hráč z páru.
Poraz Steva Nashe:
Hráč má za soupeře imaginárního hráče, nejlépe skvělého střelce trestných hodů. Cílem hry je zvítězit nad tímto soupeřem při následujících pravidlech hry: Hráč, pokud hodí úspěšný trestný hod, získává bod. Když mine, dostává protivník (Steve Nash) body dva. Hra končí tím, kdo dosáhne dříve stanoveného počtu bodů, např. 12.
Střelec, doskakující, sprinter:
Cvičení simuluje herní únavu při zápase. Na jednom koši pracují tři hráči, střílející, doskakující a sprintér. Střílející hráč střílí 2 trestné hody, doskakující hráč mu přihrává míč zpět a sprinter absolvuje určenou trasu. Po dvou trestných hodech se stává sprinter střelcem, střelec doskakujícím a ten sprinterem. V této rotaci pokračují hráči po stanovenou dobu nebo do dosažení počtu bodů.
Koncovka zápasu:
Cvičení použijeme ke konci tréninku. Rozdělíme hráče na dva týmy, každý tým má k dispozici svůj koš. Stanovíme výchozí skóre zápasu, např. 60:60. První hráči na obou koších vystřelí trestný hod. Pokud ho dají, mohou vystřelit ještě jeden a dosažené body se připočtou k výchozímu skóre, tzn. 1 nebo 2 body. Pokud hráč nepromění první hod, čeká jeho tým na dokončení druhého trestného hodu soupeřů a nemá žádný bod. Poté další hráč na každé straně má opět k dispozici 2 trestné hody, první hod musí být úspěšný pro započtení bodů. Tým, který dosáhne první daný počet bodů, např. 70, vítězí. Je vhodné přizpůsobit počet bodů počtu soutěžících hráčů tak, aby se každý dostal ke střelbě.
Sázka na střelce:
Střelec bude střílet určený počet trestných hodů – např. 5. Ostatní hráči vytvoří zástupy za koncovou čárou, První zástup tipuje, že se hráč netrefí ani jednou, druhý zástup tipuje 1 úspěšný hod atd. Hráči, kteří tipnou správně úspěšnost střelce, zůstávají za koncovou čárou, ostatní sprintují tolik rovinek, o kolik nesprávně předvídali úspěšnost spoluhráče.
Pod tlakem:
Hráči jsou na základní čáře, vybraný střelec je na čáře trestného hodu, střílí první pokus. Pokud mine, celý tým sprintuje. Po sprintu přichází ten samý střelec a má druhý pokus, pokud mine, opět celý tým sprintuje. Takto se postupně vystřídá celý tým. Trenéři mohou vytvářet při střelbě tlak hráče gesty apod.
Minuta střelby:
Hráč střílí 1 minutu velmi intenzivně jeden trestný hod za druhým. Pro optimální výkon je vhodné mít alespoň 2 míče, doskakujícího a přihrávajícího hráče. Hráč si počítá počet daných košů.
Kombinace se střelbou:
V zápase není obvyklé, aby hráč střílel více než 2 trestné hody za sebou. Toto cvičení kombinuje střelbu trestných hodů s ostatní střelbou z pole.
- Střelba po naběhnutí z rohu na křídlo, 3 střely – po driblinku, po přihrávce a zakončení z blízkosti koše, např. na obě nohy
- 2 trestné hody
- Střelba po naběhnutí z opačného rohu na křídlo – po driblinku, po přihrávce a zakončení z blízkosti koše
- 2 trestné hody
- Střelba po driblinku mezi kužely s určeným způsobem přehazování míče
- 2 trestné hody
Výše popsaný způsob je jedním z mnoha způsobů, jak lze kombinovat střelbu z pole se střelbou trestných hodů.
Po namáhavém cvičení:
Nácvik trestných hodů je vhodný po každém namáhavějším cvičení ještě před pauzou na pití. Střelec je tak v únavě, která simuluje do jisté míry únavu zápasovou. Hráč se učí zklidnit dech, tepovou frekvenci a procvičuje své rituály, které před střelbou používá.
Trestné hody patří do každého zápasu. Jejich pravidelný nácvik přinese své ovoce, a to včetně automatizace správné techniky střelby nejen trestných hodů, ale i střelby z pole!
Zdroje:
-
Coachingtoolbox shooting articles
-
Marion Alexander, PhD. Dana Way, MSc Biomechanics Laboratory 316 Max Bell, University of Manitoba.
-
Randy Brown – Shooting slump
-
FIBA coaching corner
Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel. Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.