Březen 2014 - I.: Close out

28.03.2014


Vážené trenérky, vážení trenéři,

dovolujeme si vám nabídnout úvodní číslo nově vydávaného trenérského bulletinu „Čti a reaguj“. Jeho hlavním cílem bude napomoci dalšímu vzdělávání basketbalových trenérů prostřednictvím metodických textů zaměřených na vybranou basketbalovou tematiku. Bulletin bude vycházet pravidelně každý měsíc a stane se součástí resp. novu sekcí odborného trenérského webu 24vterin.cz. Zároveň budou registrovaní uživatelé tohoto webu na každé číslo upozorněni krátkým informačním e-mailem.

Název bulletinu „Čti a reaguj“ je jednou z basketbalových filozofií a zároveň i naším přáním. Byli bychom rádi, aby trenéři text nejenom přečetli, ale hlavně aby se následně pokusili jeho obsah přenést do vlastního tréninkové praxe. Pokud se novému bulletinu bude tímto způsobem dařit aktivně ovlivňovat vedení tréninkového procesu, bude jeho vydávání smysluplné jak pro trenéry, tak i pro jeho autory.

Jednou z nejdůležitějších činností v basketbale, kterou bychom měli pravidelně trénovat, je obrana. Březnové číslo bulletinu se proto zabývá jejím základním prvkem, přistupování k hráči s míčem, v basketbalové terminologii známým jako „close out“.

Mojí vírou a vášní je koučovat a dělat věci podle mých nejlepších schopností. Já chci, aby se náš tým zlepšoval každým tréninkem. Když tohoto dosáhneme, vše ostatní se o sebe postará samo – Mike Krzyzewski

TÉMA: CLOSE OUT

Close out (čti klouz aut): jedná se o jednu ze základních obranných činností. Zjednodušeně ji lze definovat jako přistoupení obránce k hráči, který získal míč, obvykle se má na mysli přistoupení na perimetru. Smyslem je jednak zabránit hráči s míčem ve střelbě a jednak v driblingu směrem ke koši. Tento pohyb obránce je náročný na zvládnutí a měl by být vědomě správně prováděn. Obránce se přibližuje v nízkém těžišti k útočníkovi se zvednutou rukou pro ztížení střelby, druhá ruka je připravena dole pro omezení driblingu. Někteří trenéři doporučují mít zvednuté obě ruce, např. pro větší vyváženost těžiště v obranném pohybu. Poslední kroky před útočníkem jsou drobné a obránce přenáší váhu na celé chodidlo a nikoliv pouze na špičky nebo paty tak, aby byl schopen ubránit protipohyb útočníka směrem ke koši.  Při úniku útočníka jde první pohyb nohy obránce šikmo zpět.

O významu obrany toho bylo řečeno a napsáno jistě nemálo. Co vlastně ale tvoří ten „ uhelný kámen“, základ úspěšné obrany? Zkusme si to jednoduše spočítat:

 Každý soupeřův útok, pokud není zakončen rychlým protiútokem 1 na 0, přinutí minimálně jednoho, ale s velkou pravděpodobností více obránců k tomu, že musí přistoupit k hráči, který získal míč.

 Jestliže bude mít náš soupeř např. 80 útoků za zápas, pak množství close outů  můžeme počítat více než v desítkách. Jejich počet závisí na mnoha faktorech, např. na způsobu útočení soupeře, ale také na naší úspěšné obraně, jinými slovy na dobře provedených close outech.

 Close out se týká všech hráčů na hřišti. Není to privilegium vybraného hráče. Úspěšný nebo neúspěšný  close out rozhoduje o tom, zda soupeř získá v útoku výhodu v podobě herní převahy, kterou musí obrana následně řešit. Naopak, opakovaně úspěšný close out znamená pro soupeře podstatné omezení v útočné činnosti a velmi ztížené zakončování. Dobrou nebo výbornou obranu si nelze představit bez toho, že tým zvládá umění close outu. Sebevíce sofistikovaný obranný systém musí bez úspěšného close outu kolabovat.

Zkusme se podívat teď v krátkosti na tréninkový proces. Kolik času věnujeme trénování close outu a jak často ho trénujeme (trénujeme vůbec tuto obrannou činnost?). Nedáváme na trénincích přednost činnostem, které v zápasech používají hráči v daleko menší míře? Nebo věříme tomu, že zvládnutí close outu je otázka vůle obránce? Takže aniž tuto činnost trénujeme, chceme pak po hráčích v zápasech, aby jí zvládali?

Domníváme se, že v basketbale možná ještě více než v jiných sportech zcela nemilosrdně platí, že pouze to, co pravidelně a správně hráči trénují, tak mohou prodat v zápasech. Ústřední trenér mládeže Jan Slowiak přivezl ze stáže ve Spojených státech naprosto jednoznačný poznatek. Close out trénují týmy každý trénink. Jedná se tedy v každém případě o prvek, který má pro všechny trenéry tu nejvyšší důležitost.

Podívejte se tedy na video, ve kterém je close out nacvičován a dále najdete několik cvičení pro rozšíření repertoáru.

Cvičení close out:

1. cvičení – praktická ukázka trénování close out

Videoukázka je z „ Kempu budoucích nadějí ČBF“. Jedná se o víceúčelové cvičení, ve kterém close out je hlavním tématem. Obránci procvičují reakci na přihrávku, v maximální rychlosti přistoupení k hráči s míčem, ubránění útočníka ve hře 1 na 1 a obranný doskok. Současně útočník je připraven přijmout míč ve správné pozici a zakončit přes obránce. Cvičení končí košem nebo tím, že obránce získá míč.

2. cvičení – začínáme s close out

     

Obránci drží míč, na znamení přihrají útočníkům a běží do pozice close out. Zpočátku dbáme především na správnou techniku přistoupení k útočníkům a to i na úkor rychlosti. Zároveň cvičíme určený typ přihrávky a příjem míče v pozici trojího ohrožení koše. Pro zvýšení důležitosti momentu mohou obránci při pohybu k útočníkovi zvolat „míč,míč“. Cvičení v této podobě šetří čas, protože jej mohou provádět všichni hráči najednou.

3. cvičení – close out k postranní čáře

    

Umístíme židle (kužele apod.) podél obou postranních čar. U obou postranních čar stojí přihrávající hráči (asistenti), jeden z nich drží míč.  U každé židle na straně, kde je míč, stojí obránce v postavení close out, židle představuje útočníka. Stejný počet obránců stojí na ose koš – koš v pozici výpomoci.

 Hráč s míčem přehodí míč na opačnou stranu hřiště druhému hráči (asistentovi). Hráči z pozice výpomoci vybíhají k postranní čáře do pozice close out a hráči z pozice close out vybíhají do pozice výpomoci.

Hráči jsou v pohybu, když míč letí. Jedná se o maximální sprint s drobením kroků před útočníkem (židlí). Hráči jsou v nízkém těžišti s váhou na plných chodidlech, nikoliv tedy špičkách nebo patách tak, aby mohli zachytit únik útočníka. Zároveň mají zvednutou ruku pro ztížení střelby nebo přihrávky.

Také toto cvičení lze provádět naráz s celým týmem.

4. Cvičení – 2 na 2

    

  1. s míčem, obránce 2 v postavení výpomoci na ose koš-koš
  2. Dva obránci a dva útočníci na perimetru, obránce 1 je v pozici close out na hráče Útočník přihraje míč na druhého útočníka. Obránce 1 sprintuje do pozice výpomoci a obránce 2 provádí close out.

       Po několika přihrávkách můžeme dát pokyn ke hře 2 na 2

5. cvičení – trojice s reakcí

    

Cvičení zahájíme postavením tří obránců do řady (viz obr. A) a tří útočníků na perimetru. Trenér má míč, zvolí si libovolného útočníka, kterému přihraje míč a zvolá číslo (jméno) obránce.

Zvolený obránce sprintuje do pozice close out, zbylí dva obránci do správného obranného postavení. Můžeme nechat trojice hrát na koš.

6. cvičení - close out s protiútokem

Postavíme 2 obránce a dva útočníky do prostoru dle obrázku. Obránce 1 zahajuje přihrávkou na obránce 2 a sprintuje k útočníkovi 1

Obránce 2 posílá míč na útočníka 1 a sprintuje k útočníkovi 2 do pozice close out. Útočník 2 mezitím přijímá míč od spoluhráče 1.

Tím je zahájena hra 2 na 2. Pokud padne koš, hra končí, když obrana získá míč, zahájí na opačný koš rychlý protiútok.

Ve cvičení je důležitá práce obránce 2, který musí zvládnout zabránit jednoduché střele útočníka a zároveň ubránit vniknutí do vymezeného území. Např. úspěšný únik útočníka po koncové čáře skončí pravděpodobně košem.

7. cvičení - návrat do obrany

U půlící čáry zvolíme postavení útočníka s míčem a obránce. Útočník na signál dribluje směrem ke koši. Obránce má za úkol jej dostihnout a  zaujmout postavení close out. Situaci dohrávají hráči 1 na 1 do koše. Ideální je získat obranné postavení mimo rámec vymezeného území. 

8. cvičení - 4 na 4

    

4 obránci a 4 útočníci stojí v rozestavení dle obrázku A. Jakmile trenér udeří s míčem o zem (silný dribling), hráči jdou obranným pohybem k sobě, tlesknou o sebe dlaněmi a vrací se zpět do původního postavení. Poté trenér přihrává zvolenému hráči, na obr. je to útočník 4. Jeho obránce jde do postavení close out, ostatní do postavení vůči míči a svému útočníkovi. Cvičení opakujeme.

Věříme, že Vás naše první vydání Bulletinu může inspirovat pro tréninkový proces, téma close out opravdu stojí za pozornost.

 

Zdroje: Washington Husky Basketball,  Spartan individual basketball

 


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.