Účastníci konference Leaders in Sport Performance jsou zváni dvakrát ročně, aby se na jednom místě, na platformě společného cíle přivést na jedno místo elitní trenéry, kouče, manažery, sportovní ředitele, technické a výkonné ředitele, setkali a vyměňovali si své znalosti, zkušenosti, poznatky a názory, které je dovedly k excelentním sportovním výkonům a výsledkům. Řečníci za mistrného vedení velmi dobře připravených moderátorů představují své myšlenky a společně odhalují skryté možnosti jak zlepšit profesionální a profesní dokonalost ve sportovním prostředí. Potkávají se zde odborníci z různých sportovních odvětví z celého světa, jejichž cesty by se jinak těžko protkly. Výměna názorů je velmi inspirativní a přispívá i k tomu, aby se do sportu dostalo ještě více konkurenční prostředí. Na následujících řádcích vám představíme řečníky a jejich myšlenky dopoledního programu prvního dne.
První dopolední seminář byl pojmenován: Nejlepší z nejlepších: Identifikace a nábor talentovaných jedinců. Lektory byli Eric de Costa, Brian Decker, Nada Usina a Jim Lawor, kteří nám poskytli zajímavý pohled do hodnoty procesů identifikace a rozvoje špičkových talentů ve sportu, obchodu a armádě. Zatímco každý z řečníků se podělil o svoje názory založené na jejich vysoce výkonnostních rolích a zkušenostech, velký počet kritických témat a zpráv pramenil z jejich bohatého dialogu zahrnující obojí - vědu i umění náboru. S naprostým respektem k vědě, všichni řečníci zdůraznili důležitost dobře stanovených procesů spojených s náborem talentů. Upřednostňují systematické řazení a jasnost organizačních cílů a potřeb, posuzování metod používaných pro určení stupně fit mezi organizací a nově příchozím, stejně tak jako schopnost používat data k rychlým a vhodným rozhodnutím. Konečným cílem je, aby rozhodnutí o výběru byla udělána s jistotou na základě mozaiky a komplexního profilu vykonavatele. Tato část se rovněž zaměřila na techniky spojené s identifikací a náboru talentů. Jako taková, diskuse zažehla přítomný charakter a schopnost odhalit vzory chování související s výkonem a vedením, učením a rozvojem, flexibilitou při rozhodování, emoční inteligencí a mezilidské dovednosti každého vykonavatele. Došlo ke konsensu mezi diskutujícími, a to že ne jedna dovednost sama o sobě může být jediný prediktor vysoké výkonnosti, spíše jasné porozumění složité a jedinečné mozaiky zvláštností rekrutů je velmi důležité.
V druhé dopolední části s názvem Nový pohled na vedení: Budování důvěry, implementace filosofie a vedení družstva v NHL se představili dva trenéři NHL, Willie Desjardins a Mike Johnston, kteří se podělili a svoje zkušenosti a filozofii vedení a vytváření důvěry a koheze v rámci organizace (firmy) a týmu. Pomocí poutavých anekdot a příběhů, oba trenéři hýřili energií a zaujetím, které jasně stimulovaly jejich pečlivé plánování a přípravu potřebné k vedení úspěšné výsady na trzích s žádným nedostatkem očekávání. S velmi dobře formulovaným pochopením trenérské filozofie, spolu s jasnou vizí jejich požadované týmové kultury a identity, trenéři citlivě diskutovali důležitost být schopen předat tyto základní principy svým hráčům. Zastřešující sdělení jejich semináře byla důležitost přimět sportovce vzít za svou, využít a pomoci vylepšit tuto vizi. Množství práce stejně tak osobního nasazení, které tito muži prokázali a investovali za účelem „plodit“ hráče (sportovce) s cílem, aby byl nedílnou součástí fungujícího týmu a byl sám také spokojený (tuto symbiózu označují slovy „společné vlastnictví“ týmu). Byli skutečně impozantní. Nedílnou součástí této kultivace bylo pochopení jejich trenérských filosofií a vizí, které byly a jsou úzce spojeny s týmovou kulturou a identitou s klubem. Individuální mimosezónní setkání s hráči v jejich domovských zemích, nebo v místech odkud pocházejí jejich rodiny, pravidelné mítinky s identifikovanými týmovými lídry, stanovení přesných a akceptovaných rolí a mnoho dalších kroků se ukázaly a potvrdily jako efektivní metody pro podporu budování týmu, vedení jejich členů a týmovou kulturu. Nezbytnost promyšleného a plánovaného jednání ke kultivaci efektivní funkční skupiny byla jasnou prioritou pro tyto dva lídry.
Dopolední část byla uzavřena diskusí se vždy trpělivým a bystrým Carlo Ancelottim s názvem Italská práce: Jak uspět s noblesou a stylem. S naprosto okouzleným publikem sdílel Carlo Ancelotti své zkušenosti nejen z hráčské kariéry, ale i z doby, kdy začal vést některé vynikající fotbalové talenty, aby vůbec kdy hráli fotbal. Carlo poznamenal, jak se jeho trenérská strategie časem přeměnila z důrazu na strategii a taktiku na důležitost a potřebu řízení vztahů a lidského prvku ve spojení s vysokým výkonem. Mezi mnoha zkušenostmi, o které se podělil, pravděpodobně nejvíce vyčnívaly jeho úvahy a pohled na důležitost nebát se dělat chyby, naopak brát chyby jako součást pracovního procesu. Aby byl člověk úspěšný, musí pečlivě průběžně posuzovat a pochopit silné stránky a slabé stránky svého já, svých spolupracovníků a hráčů. Zároveň se musí obklopit vynikajícími lidmi, kteří mají odborné znalosti a mohou vás podpořit. Zmínil i poučení, když řekl, že každý den máme příležitost něco se naučit a je důležité identifikovat a využít příležitosti každého dne, usilovat o to nejlepší, bez ohledu na to, jaká je naše role v rámci organizace.
V příspěvku jsme se pokusili popsat hlavní myšlenky lidí, kteří byli a jsou ve svých oborech považováni za špičkové odborníky, vedli nebo stále vedou organizace, kluby, družstva nebo týmy na vysoké úrovni a berou za ně a jejich výsledky na sebe i odpovědnost. Smyslem příspěvku není nabádat čtenáře ke „slepému“ přebírání a interpretaci, ale poukázat na to, jaké atributy je také nutné brát v potaz, když vstoupíte do velmi silného konkurenčního prostředí a to v jakémkoliv oboru lidské činnosti. Z obsahu částečně vyplývají i určitá uspořádání a zaměření, která bychom měli respektovat a pracovat s nimi jako s fakty a ne pouze jako s hypotézami.