Americká NBA v průběhu pozvolna končícího léta připravila pro basketbalovou veřejnost hned několik převratných trenérských angažmá. Když David Blatt, jemuž jsme zasvětili minulé téma měsíce, usedl na lavičku Clevelandu, zdálo se, že právě jeho vstup mezi hlavní kouče ligy bude tím nejzajímavějším momentem… Kdepak. V letních měsících tradičně tiší a nenápadní šampioni ze San Antonia vyložili na trenérský stůl ještě překvapivější trumf – basketbalistku WNBA Becky Hammon!
Sedmatřicetiletá rozehrávačka San Antonia Stars, která po skončení letošní sezony dámské NBA končí svou hráčskou kariéru, se stala první profesionální asistentkou trenéra v historii NBA. Od nové sezony bude plnohodnotnou členkou sedmičlenného týmu asistentů Gregga Popoviche, jenž mimochodem nově zahrnuje i evropského stratéga Ettoreho Messinu. Bezesporu jde o moment zcela unikátní. Je ale výjimečné a pozornost poutající rozhodnutí managementu Spurs dobrým krokem?
Vzhledem k tomu, že argumenty škarohlídů, kteří jsou k angažování ženy na vysoký trenérský post skeptičtí, jsou poměrně snadno odvoditelné (téměř všechny pramení z přesvědčení, že se trenérka v mužském basketbalu nejvyšší úrovně nemůže prosadit), pokusíme se na následujících řádcích nastínit co nejvíce důvodů, které by mohly zapříčinit, že se smlouva pro Becky Hammon může texaskému celku vyplatit.
Předně všeho je třeba mít na paměti, že Hammon je nesmírně zkušenou basketbalistkou, a to nejen co se týká zámořského stylu hry. Kromě šestnácti úspěšných sezon ve WNBA odehrála šest ročníků Euroligy a po svém kontroverzním „přestupu“ do ruského národního týmu se v dresu východní mocnosti zúčastnila dvou olympiád, světového šampionátu i mistrovství Evropy. Kdo namítá, že ženský basketbal je příliš odlišný od toho mužského, jen stěží by poté mohl vysvětlit, jak se mohou vynikající kouči rekrutovat i z řad neúspěšných hráčů, kteří za sebou nemají žádnou zkušenost z elitní hráčskou úrovní. Nadto nesmíme zapomínat, že se v mužském basketbalu dosud téměř nevyužívaný prvek dámského pohledu na věc může Spurs náramně hodit. Schopnost žen vnímat mnohé události způsobem, jehož muži nejsou mocni, logicky musí být přítomna i ve sportu a je-li založena na odborných kvalitách (což v případě Hammon bezpochyby je), může do hry přinášet nečekané prvky.
Pestrost kariéry subtilní, leč vždy nesmírně bojovné rozehrávačky představuje pro Spurs další pozitivum. Pakliže je nějaký tým NBA, v němž Hammon může naplno uplatnit svou mimořádnou znalost basketbalu z různých koutů světa, pak je to právě San Antonio. Ostruhy dlouhodobě staví na perfektně fungující symbióze domácích hráčů s Evropany a jinými cizinci, přičemž zákonitě produkují basketbal, který je ne-americkými vlivy zřetelně ovlivňován.
K „charakteru“ týmu, do kterého přichází, se váže i náš třetí bod. Zatímco v mnohých týmech by reálně hrozilo, že žena v trenérském týmu nebude hráči brána dostatečně vážně, noblesní hvězdy jako Duncan a Parker (s nimiž navíc Hammon pojí blízké přátelství) nic podobného nepřipustí. Becky bude respektovanou členkou kolektivu a možná nevýhoda se rázem obrátí v plus – ženský element může v některých okamžicích napomáhat ke zklidňování vášní a zachovávání potřebného nadhledu. Zároveň si borci Spurs mohou být jisti, že se jim od nové Popovichovy asistentky nebude dostávat klasického koučování. Sama Hammon v jednom z rozhovorů uvedla, že ve své nové roli nemá jakékoliv ambice hráče koučovat. Podle jejích slov žena může být v mužském týmu platná při snování taktických plánů, kdyby se ovšem rozhodla hráče sama koučovat, bylo by to přinejmenším podivné, ne-li hloupé.
Žena na postu asistentky hlavního trenéra může pro tým znamenat další výhodu v tom, že u ní – na rozdíl od odborně stejně disponovaného muže – prakticky nehrozí, že by překračovala své kompetence (a tím narušovala stabilitu atmosféry v týmu). Schopný asistent se může zanedlouho vidět na postu hlavního trenéra, avšak pro Hammon je samotné asistování Greggu Popovichovi prakticky nepřekonatelnou kariérní metou.
V neposlední řadě je třeba zdůraznit výrazné trenérské předpoklady, kterými Becky Hammon disponuje. Kromě toho, že už má za sebou stáž u Spurs, při níž v klubu zanechala báječný dojem, evidentně patří mezi hráčky, které o hře hodně a velice bystře přemýšlí. Svého hráčského vrcholu Hammon dosáhla oproti běžným zvyklostem výrazně pozdě – mezi třicátým a pětatřicátým rokem. Zatímco jako pětadvacetiletá dosahovala ve WNBA průměrů 8 bodů a necelých 2 asistencí na zápas, v uvedeném období po třicítce skórovala mezi 15 až 20 body a doručovala přes 5 asistencí. Takový progres ve věku, který je z pohledu profesionálního sportovce již pokročilý, svědčí o schopnosti Becky Hammon nad hrou intenzivně přemýšlet, analyzovat ji, a tím ji neustále zlepšovat.
Zdali se se angažování charizmatické a ctižádostivé Becky u obhájců titulu projeví jako přínosné, ukáže až sezona. V San Antoniu však mají jistotu, že kdyby to Hammon s postem asistentky hlavního kouče náhodou nevyšlo, mohou ji využít alespoň jako trenérku trestných hodů. Ve svých statisticky neúspěšnějších letech 2006 až 2010 rozehrávačka ve WNBA dosáhla na úchvatnou bilanci šestek 594/555 představující úspěšnost 93,4%, která je o plných 15% vyšší nežli týmová úspěšnost šampionů z loňské sezony.