Stephen Curry - shooting footwork

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All,

What else can we say about this phenomenal player. If you follow his career, you probably know that he had tough times during his first couple of years in the NBA (including injuries). But he worked hard because he believed in himself. He is the best example of how skills are important. He really raised the bar of the skills and the fundamentals world such as ball handling, shooting, passing and finishing at the rim (mostly over a defender who's most of the time much bigger than him). He realized very early that the common factor of all of these is FOOTWORK. Footwork is like music! It has many kind of Rhythms and if you know how to combine it with the sounds (shooting/passing/ball handling Etc') it becomes like a symphony. And Steph Curry plays all the Musical Instruments in this symphony… to get to this level, Curry surrounded himself with skills trainer, strength coach, mental coach, Physiotherapists and Doctors. All these professionals functions helped (and still helping) him to be the player he is.

In my eyes, the target in life is to fulfill your potential! And for that, Curry is an inspiration. Nobody will probably could play like him… but you don't have to think this way, you have to think "How far can I go?!" and how I'm going to achieve my goals - what is my plan?!. If you want to fulfill your potential you must have a plan.

I know sometimes it's about money (Individual coach it's money, and so do all other functions), but if you are really want to do something special, and if you are really wants to "reach the sky", you must find the way to be different. You must do extra and think out of the box.

"Every time you are at home doing nothing, there is someone somewhere at the gym working out!"

Good Luck and Take Care, Oren

Lubor Blažek

Práce nohou se táhne jako červená niť kteroukoliv basketbalovou činností! Práce nohou má podstatný vliv na správné nebo špatné provedení jakékoliv basketbalové dovednosti, střelby nevyjímaje.

Víme, že samotný mechanismus střely vychází z nohou a někteří experti dokonce uvádějí, že počátek získání energie pro střelbu jde z prstů na noze. Zvládnout mechaniku střelby není jednoduchá záležitost, avšak ani její zvládnutí nemusí ještě znamenat, že jsme dokázali vychovat nového střelce.

Podmínkou pro úspěšnou střelbu je nejen mechanika samotné střelby, ale i fáze, která střelbě předchází. Příkladně, pokud hráč před zahájením střelby dribluje tak, že mu trvá příliš dlouho než míč chytí a přesune ho do střelecké polohy, pak obránce stačí přistoupit a střelbě zabránit nebo ji alespoň ztížit. I driblink je z tohoto pohledu součástí střelby.

Náplní fáze, která střelbě předchází, je i správně provedený „footwork“. Jeho hlavním smyslem je udržet či získat rovnováhu a provést správně mechaniku střely. Video jasně demonstruje, že optimální je ovládat oba základní způsoby práce nohou před střelbou, tj. dopad levá - pravá či pravá - levá do otevřené pozice (tzv.“open stance“) nebo dopad na obě nohy, které jsou rovnoběžně vedle sebe ( tzv.“square up“), popř. tak, že noha u střelecké ruky je lehce vysunuta vpřed (tzv. “stagerred“). Takto disponovaný střelec pak umí optimálně reagovat na postavení obránců a vytvořit si správným footworkem čas a prostor pro samotnou střelu.

Práce nohou  by měla být součástí každé tréninkové jednotky a footwork před zahájením střelby bychom měli procvičovat pravidelně a trvale. Bez zvládnutí práce nohou nelze vychovat dobrého střelce i kdyby měl tzv. „zlatou ruku“.

 

Michal Ježdík

Dobrý den všem trenérům, Stephen Curry a jeho střelba, téma, které zajímá každěho trenéra, bez rozdílu. Před několika měsíci jsem si položil otázku, co dělá z Curryho jednoho z nejnebezpečnějších střelců v historii NBA? Při pohledu na něj mi připadalo, že je to tak snadné. Jednoduchý a účinný mechanismus, který je základem vysoké úspěšnosti. Pokusím se v následujících řádcích vypíchnout několik věcí, které mě na Curryho střelbě zaujaly. První, rychlost, ve smyslu, že Curry nepromarní jediný okamžik k co nejrychlejšímu rozhodnutí s návazností na rychlé provedení vlastní střely. Jeho technika je i v této rychlosti kompaktní a konsistentní. Střelba jako celek je kontinuálním pohybem. Druhý, loket pod míčem. Díky tomuto faktoru je Curry schopen udržet co nejdelší kontrolu míče ve smyslu jeho ideálního směrování na koš. Třetí, míč mu opouští ruku, když je v pohybu vzhůru, to znamená, že nečeká na kulminační bod. Protože vypouští míč dříve, než dosáhne vrcholu, je pro obranu složité jej blokovat. Čtvrtý, vysoký oblouk. Jelikož má jeho střela vysoký oblouk  otevírá se mu obroučka pod lepším úhlem, který zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti. Pátý, pocit míče/vysoká senzitivita v konečcích prstů. Díky tomu má jeho střela konstantní a intenzivní zpětnou rotaci. Pokud míč dopadne na obroučku, je větší šance, že se překulí do koše. Šestý, střelba ve výskoku. Curry vypouští míč několik centimetrů po odrazu. Díky tomu minimalizuje možné negativní vlivy, které mohou přijít ve fázi, kdy je hráč ve vzduchu a tím pádem je jeho oporou pouze aktivní válec těla. Dokonce, i když je Curry unaven, je jeho střela konstantní, protože nepotřebuje tolik energie k vyššímu výskoku. Tento fakt přispívá k jeho dlouhodobé úspěšnosti. Určitě najdete další věci, které jsou důležité. Například, že Curryho ruka vždy následuje míč, nebo že má širokou škálu zastavení, která je důležitá k udržení rovnováhy. Přeji vám i nám, abychom měli v českém basketbalu hráče, kteří mají podobnou úspěšnost střelby jako Stephen Curry, tak jako tomu bylo v minulém století. Na shledanou při příštím 4na1. Michal Ježdík  

František Rón

     Úspěšnost střelby je určitě přímo úměrná práci nohou. Míč má dostat  impuls a energii právě z nohou a to zajistí pouze správný rytmus v zastavení, postoj i souhra odrazu a odhodové fáze paže. Svaly zápěstí a prstů se musí zabývat pouze jemnou motorikou, nikoliv silovým projevem při „odhodu“ míče.

     Stephen je takovým střelcem jakým je i proto, že má k dispozici dokonalé provedení obou možností zastavení. Zastavení pravá – levá, levá – pravá v kontextu na jaké straně kurtu se nachází a zastavení skokem.

     Nácvik práce nohou ho musel stát neskutečné kvantum  střeleckých pokusů v tréninku, ale využití ve hře a zvolení správného (efektivního) zastavení na základě čtení obránce, situace, musí mít od někoho „tam nahoře“. Právě ta lehkost s jakou „vypouští“ míč směrem ke koši nejvíc lahodí mému oku.

     Pokud chcete mít dobré střelce, věnujte více pozornosti jejich práci nohou a souhře  - zastavení, odraz /rytmus/, vzpřimování trupu /chycení míče v předklonu/, práce paže už v elevaci výskoku /NE v mrtvém bodu/. Jemná motorika zápěstí a prstů přijde sama. A při tom opakování, opravování, opakování, opravování, opakování, opravování, opakování...........

Přeji hodně trpělivosti!!!!