NBA Close Out

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All,

I will talk on the offensive side of closeout. We are all searching for "1X0" situations in our offense. Rather than FB, the best situation to get open shot or a straight-line drive will be a 3-4 steps closeout situation where there is big space between the offensive player and his defender. Great offense creates many closeout situations. Poor offense relies on 1X1 into contested shot. There are many ways to create a closeout situation. As coaches we must know our players abilities and according to that create situations where the defense must bring help and involve defensive rotation. In this case, good ball movement will find the open for a shot/drive. Examples to involve help/rotation: Drive & Kick out, Low post (in&out), PNR, Off screens game. The key is to teach the players decisions making – how to hit the player where the help comes from. Remember, your target is 1X0! Think where you can get this situation. 5X4 > 4X3 > 3X2 etc'.

Take care, Oren.

 

Lubor Blažek

 

Dnešní videoukázka z NBA nám prezentuje mimo jiné nespravně provedené či neúspěšné close outy. Je to jen další důkaz toho o jak náročný obranný prvek se jedná. Zatímco v útoku můžeme mít jednoho či dva  skvěle disponované střelce, kteří mohou dostávat více příležitostí ke střelbě a ostatní tyto příležitosti pro ně vytváří, close out nemůže být něčí výsadou. Nemůžeme mít specialistu na close out s tím, že ostatní jej umí pouze průměrně či ještě hůře.

Close out musí zvládat celý tým. Každá přihrávka soupeře znamená pro obranu a především pro dalšího obránce nový close out. Kolik jich absolvujeme za jeden zápas? Desítky, stovky? Jsme si vědomi toho, jakou mimořádnou zbraní disponujeme, pokud jej zvládáme?

Položme si jako trenéři jednoduchou otázku. Věnujeme nácviku close outu tolik času, kolik si zaslouží? A trénujeme dostatečně jednotlivé prvky close outu? Práci nohou, práci rukou, vnímání kvalit útočníka,eliminace trojnásobně nebezpečného postavení útočníka, spolupráci s dalšími obránci, komunikaci? Zkusme si porovnat množství času, které ztrávíme trénováním např. některé útočné činnosti a trénováním close outu a  porovnejme, kolikrát v zápase tyto situace nastanou. Možná zjistíme, že trénujeme mnohem déle činnost, která se v zápase opakuje mnohem méně než close out.

V basketbalově nejvyspělejších zemích,

ve špičkových týmech je close out obsažen prakticky v každém tréninku. Trenéři velmi dobře vědí, že kvalitní obrana je to, na co se mohou, pokud ji ovládají, spolehnout vždy. A obrana bez zvládnutí close outu bude stejně bezzubá jako bezchybně zahraný útok bez dobrého střelce.

 

 

Michal Ježdík

Dobry den kolegové, dobrý obranný close out je pro vaši obranu stejně důležitý jako bublinky pro šampaňské. Pokud vás soupeř konstantně a dlouhodobě poráží v close out situacích, věřte, že se vaše obrana bude konstantně zhoršovat. Když bude útok v konstantní výhodě, že vás poráží na close outu bude vy, trenéři, vaši hráči a vaše hra trpět. Útok bude řešit všechny herní situace jednodušeji, vy budete mít rychleji fauly, které povedou k tomu, že soupeř se častěji bude dostávat ke střelbě trestných hodů a vaši klíčoví hráči stráví více času na střídačce, než na hřišti. Možná právě toto je jeden z hlavních důvodů proč většina trenérů, kteří se zaměřují v tréninku na zlepšení obrany, zařazují velký počet cvičení na zlepšení close out situací. Oni pochopili, jak důležité to jsou bublinky pro jejich obranu. Pokud jste v podobné situaci, bylo by moudré okysličit váš trénink podobnými bublinkami. Zde je 5 důležitých věcí, které pomohou zlepšit vašim hráčům close out: 1. Buď co nejdéle ve svém ideálním obranném postoji a postavení., 2. Sprintuj směrem k míči, jak nejrychleji můžeš., 3. Měj pod kontrolou svůj pohyb, své kroky. Když se přibližuješ k hráči s míčem, tvé kroky jsou krátké a rychlé., 4. Drž ruce nad hlavou, nebo alespoň jednu., 5. Přicházej přímo proti útočníkovi s míčem, ale buď připraven ho "tlačit" směrem na východ nebo na západ. Věřím, že těchto 5 drobností vám pomůže zlepšit váš close out. Pokud máte další náměty, napište nám je. Hodně úspěchů, nejen pod bezednými koši, v měsíci únoru. Michal Ježdík 

František Rón

Zajímavé téma a činnost, která se málo trénuje (driluje) v závislosti na tom jakou má četnost v utkání!

Dovolte mi, abych se ale nejdříve zastavil u obrany , kterou předvádí KOBE v první sekvenci. Takto si představuji tlak na rozehrávače, práci nohou, „použití hlavy“ v obraně  1 proti 1. Na přední polovině hřiště Kobe donutil Dwyana často měnit směr střídáním tlaku na driblující ruku. Na zadní polovině je zřetelně vidět, jak se snaží aby Dwyane dribloval levou rukou, donutil ho ke ztrátě kontroly nad míčem a zastavení driblinku. Uf, nechal jsem se unést skvělou obranou hráče s míčem, ale zpět ke close out.

K chybám v close out nejčastěji dochází v momentě návratu obránce k „jeho“ útočníkovi, který chytil míč /help and recover/.

Tuto činnost bych rozdělil do dvou částí. První část je rozeznání a vyhodnocení vnějších faktorů. Jaké postavení má útočník na hřišti – střed hřiště, křídelní, vnitřní prostor? Už se k němu přibližuje spoluhráč /rotace/? Kolik času zbývá na shot-clock? Máme zásadu nepustit hráče do středu hřiště, nebo ke koncové čáře? Na základě vyhodnocení nastává samotná činnost – v první fázi přiblížení určitě sprint, ve druhé fázi zpomalení a 1 - 2 kroky v obranném postoji /nejčastější případ a nejkritičtější moment/ nebo výskok a ztížení střelby -pokud jsou poslední sekundy na shot-clock. Práce rukou – často diskutovaná otázka. Já jsem po hráčích chtěl, aby se na levé straně kurtu (z pohledu útoku) přibližovali obránci s levou rukou na úrovni ramena, a opačně. Bylo to z důvodu naší obranné zásady – nepustit vnik hráče s míčem do středu hřiště. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud byla paže natažená nad úroveň hlavy, měli obránci natažené i nohy. Pokud byly obě paže na úrovni kolen, hráč s míčem lehce vystřelil, i když byl obránce 20cm od něho.

Další kritické místo je v momentě ball fake hráče s míčem. Reakce obránce – změna polohy těžiště v obranném postoji, resp. výskok obránce (pokud nejsou poslední sekundy útoku) je jednoznačně vítězství  útočníka (viz sekvence bad close out).

Osobně si ale myslím, že nejvíce ovlivní úspěšnost close out rozeznání momentu, kdy se už soustředit a realizovat recover /návrat ke „svému“ obránci/: hráč s míčem přestal driblovat, anticipace přihrávky, pohyb současně s přihávkou.  A poslední doporučení. Hráčům close out jen krátce vysvětlete a potom drilujte, drilujte, drilujte. Je to tak specifická činnost, že by si každý hráč měl najít (a většinou i najde) vlastní techniku close out.