Pick and Roll defense - Push and under

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All.

Push Under is another way to defend PNR situation. There are 2 main reasons why to use this solution. 1) If you don't think the ball handler is a good shooter off the dribble. 2) When you don't want to involve more than 2 players on the action itself. It means that the Big man (defender) pushes his man up (Hopefully 1-2 steps above 3P line), stay tight (Like one body) on his man so he can't escape/slip/pop. The guard goes under the screen and his job is to maintain penetration of the ball handler. When the 2 players that guarding the ball (Guard & Big man) are handling the situation and stay in charge of their men, the other 3 defenders doesn't have to shrink the defense too much and actually can stay with their shooters. Also, when the opponents PF is a great shooter (who looks for PNPOP) and in case you don't want to switch, this option on D (Push) can be good because his man doesn't need to think "Help" but stay attached to the PNPOP.

From the offensive side, a good way to attack against Push under is to RESCREEN. If you use the second pick, make sure it's deeper (Below 3P line) when it's very dangerous for the defense.

Take Care, Oren

Lubor Blažek

Clonu na míč může útočící tým uplatňovat  mnoha způsoby. Lišit se může jak místem provedení, tak dovednostmi hráčů, kteří ji využívají, množstvím obranných variant, které pro tyto situace existují.
Řešení, které nabízí dnešní videoukázka, tj., že obránce hráče s míčem podběhne clonu, bývalo kdysi jedním z nejpoužívanějších, ovšem pouze do doby, než se dovednosti útočníků zdokonalily do té míry, že bylo nutné najít nové způsoby, jak clonu obranně zvládnout.
Push and under bývá dnes využíváno jednak hlouběji v poli např. při transition offense, ale rovněž blíže ke koši v případě, kdy driblující hráč nepředstavuje pro obranu střeleckou hrozbu. Probíhá obvykle tak, že hráč, který brání clonícího útočníka, jej natlačí do cesty driblujícímu hráči a mezitím obránce hráče s míčem clonu podběhne a jeho úkolem je především zabránit hráči s míčem vniknutí ke koši.
Push and under je vhodný i na řešení situace, které se říká pick and pop. Clonící hráč sbíhá ze clony do volného prostoru pro střelbu, často jde o střelbu za tři body. Jedná se přitom často o kvalitního střelce. Obránce clonícího hráče má v této situaci možnost zůstat těsně u svého hráče a zabránit přihrávce do střelecké pozice. Pokud není clonící hráč dobrým střelcem, může obránce clonícího hráče odstoupit do vymezeného území a obránce hráče s míčem podběhne clonu.
Jedná se o obranné řešení, které dává útočícímu týmu dostatek času a prostoru k další útočné aktivitě. Např. tzv. „ rescreen“, druhá clona na míč, kdy oba obránci jsou v danou chvíli na jedné straně, může znamenat již podstatně větší rozhození obrany. Jsou trenéři, kteří podbíhání clony proto zásadně odmítají. Každou obrannou variantu, tedy i použití push and under je nutné zvážit ve vztahu k dovednostem jak vlastních hráčů, tak soupeřů.

Michal Ježdík

Dobrý den všem trenérům, kteří navštěvují rubriku 4na1. Doufám, že jste zvládli v přípravném období vše, co jste si naplánovali a úspěšně jste vstoupili nebo se těšíte na začátek nového soutěžního ročníku. Dnešní téma, obranné řešení pick and roll přitlačení a jdi pod, nazývané také jam and go behind nebo push and go under se využívá hlavně v situacích, kdy clonící útočník je výborný v rolování směrem ke koši a driblující hráč s míčem není dobrým střelcem za clonou po driblinku, respektivě, že raději riskujete zakončení střelbou za clonou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti, než seběhnutí clonícího směrem pod koš. Kritická místa této kombinace z pohledu obrany jsou: Obránce clonícího, nejčastěji X5 a X4, svým těsným postavením u útočníka 5 (přitiskne se k němu) mu nedovolí únik směrem ke koši po provedené cloněObránce hráče s míčem, nejčastěji X1, X2 nebo X3, se pohybuje pod clonou kolem clonícího hráče a jeho obránce (mezi ním a košem), aby se co nejrychleji opět přiblížil k soupeři s míčem. Mimochodem, toto řešení se využívá i v případech, že útočník s míčem je dobrým střelcem za clonou. Pokud tomu tak je, snažte se,aby obránce clonícího měl vzpaženou ruku, která je blíže do směru driblujícího hráče.Dobrým pomocníkem je i vytlačení clonícího co nejdále od koše, ideálně, aby měl obě nohy v tříbodovém prostoru. Na shledanou u dalšího videa. Michal Ježdík

František Rón

Push and under řadím mezi „neagresivní“ řešení clony na hráče s míčem. Většinou je zvolení tohoto způsobu řešení clony podpořeno dobrým scoutingem soupeře. Je velmi efektivní pokud protivníci staví clony dost daleko nad trojkovým obloukem, hráč s míčem není dobrý střelec z větší vzdálenosti a naši pivoti jsou „silovější“ než pivoti soupeře. Osobně jsem příznivcem této obrany clony na hráče s míčem z několika důvodů. Za prvé, bránící pivot má stále postavení mezi jeho útočníkem a košem, takže „rolování“ směrem ke koši může ihned blokovat. Za druhé, ostatní tři obránci nemusí být ve výrazném „help“ postavení a mohou lépe kontrolovat své hráče na perimetru. Za třetí, nedochází k rotaci hráčů v krytí útočníků a tím k „mismatch“, kterou by mohl soupeř využít. Z pohledu posloupnosti nácviku řešení clony na hráče s míčem v mládežnických kategoriích bych ale tento způsob řadil na poslední místo. V něm hráče nenaučíme agresivní překonávání clony, výpomoc ostatních obránců ani následnou rotaci hráčů, jak tomu musí být při jiných řešeních („hedge“, „double team“, „contain“, atd.) . Přeji všem kolegům dobrý vstup do sezóny 2014/2015.  Franta Rón