Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel
Hi to All, I hope you enjoyed your summer. Now it's time to get back to work! "Push Baseline" Defense against PNR (Some Coaches will call it "Down" or "Ice" or "Top Side") can be used for different reasons. The main reason is to create a clear "Weak side" and "Strong side" Defense. Another reason is to keep your Center close to the basket. Many high level teams use "Baseline" defense only when the center involve in the PNR (And they use other solution when the PF is involve). But I want to talk about the offense against this kind of defense. There are several ways to attack this defense but before you choose how to do it you must consider your players abilities. Anyway, the key for all of them, regardless your players skills is to keep the correct spacing. The most common way to attack it is to change the angle of the screen. Instead of pick towards the middle, you screen towards the Base Line (Opposite to the original path of the ball and towards the way they are pushing you). In this case you force the defensive big man (Who's waiting down) to help on the ball. Now you have few options according to your player's skills. The screener can pop if he is a good shooter (Watch clip 2 – when MONIA from Khimky pops for 3P shot). Other way is to cut/roll (Hard!) after the pick and involve help. Watch clip no' 1. The help on the Roller came from the other Big and it gives his man opportunity to flash high for High post shot. On clip no' 3 the help on the Roller came from the weak side guard. In that case it's easy to pass inside to the roller. Of course there are more ways. As a coach you must make sure you organize your floor balance correctly and putting the right players on the right spots when they can be effective. Take Care, Oren.
Lubor Blažek
Jedním z úkolů trenéra je nacházet taková obranná řešení, která odpovídají dovednostem a schopnostem jeho týmu a která umí využívat slabiny v útočné hře soupeře. Jestliže protivník hraje s oblibou P&R od postranní čáry, tak i v tomto případě jsou k dispozici různé způsoby obrany. Často méně znamená více! Jsou trenéři, kteří volí raději jedno obranné řešení, které se hráči naučí a zvládají. Například soupeřův P&R ve středním koridoru řeší aktivním vytláčením hráče s míčem na jeho slabší (tedy většinou na levou) ruku. Celá obrana se tak může připravit na jednu stálou situaci, což je při útočné variabilitě P&R významnou výhodou. U P&R u postranní čáry je jedním z často používaných řešení tzv. „ice“ (zmrazení). Oč jde? Obránce hráče s míčem nepřipustí nájezd do středu, vytláčí hráče s míčem směrem ke koncové čáře. Obránce clonícího hráče se odpoutá od svého útočníka a zabrání hráči s míčem v úniku po koncové čáře. Protože je jasně vytvořena silná a slabá strana hřiště, tak útočníka, který stavěl clonu, může převzít předem určený hráč. Výhodou pro toto řešení je, pokud clonící hráč není excelentním střelcem z dálky, takže nehrozí jeho tzv. „pop out“ na perimetr a střelba z otevřené pozice. Jsou trenéři, kteří využívají „ice“ pouze v případě, že v rohu hřiště na silné straně je další útočník. Využívají pak jeho obránce jako dalšího hráče, který brání úniku hráče s míčem po koncové čáře. Posunem celé obrany ze slabé strany lze docílit velkého tlaku na hráče s míčem a zabránit posunu míče zpět do středu popř. na slabou stranu. Čím kvalitnější má soupeř hráče, kteří umí využít variabilně únik do středu hřiště, tím je řešení „ice“ užitečnější. Naučte své hráče raději důkladně jedno řešení, které odpovídá jejich dovednostem. Mnoho obranných řešení vnese do hry často více zmatku než užitku. A na trenérovi je, aby pro svůj tým vybral optimální variantu .
Michal Ježdík
Dobrý den všem účastníkům rubriky 4na1, pokusím se popsat kritická místa této obranné kombinace: na začátku útočné kombinace (clona na hráče s míčem u postranní čáry) upraví obránce hráče s míčem svůj postoj tak, aby zabránil hráči s míčem vniknout do středu hřiště. Špičky jeho nohou směrují k postranní čáře, levá noha (bližší k půlící čáře) je minimálně jednu stopu nad útočníkem s míčem, zároveň pracuje aktivně pažemi, aby zabránil změně driblující ruky před tělem. Obránce clonícího hráče (nejčastěji obránci X5 nebo X4) včas vidí nebezpečí clony, odstoupí od svého clonícího soupeře směrem pod koš (zůstává v prostoru mezi vymezeným územím a postranní čarou). Jakmile hráč s míčem zahájí driblink, jeho obránce za ním, tedy mezi clonícím útočníkem 5 a postranní čárou. Jeho hlavními úkoly jsou zabránit střelbě z tříbodového prostoru a vytvářet pocit nejistoty při driblinku. Úkolem obránce clonícího je zabránit hráči s míčem vniknout do vymezeného území, ideálně přinutit hráče s míčem, aby ukončil driblink. Kritickými místy jsou včasné upravení postoje a postavení obránce hráče s míčem a následné nasměrování hráče s míčem k pohybu směrem ke koncové čáře, ustoupení obránce clonícího hráče tak, aby se obránce hráče s míčem nezarazil o clonícího útočníka a nedovolit hráči s míčem, aby pronikl za ustoupivšího obránce clonícího. Výhodou tohoto řešení je udržení míče na jedné straně hřiště (silná strana), čímž se snadněji určují možnosti výpomoci či rotace. Důležitou součástí je ustoupení obránců ze slabé strany směrem k míči. Pokud se hráč s míčem rozhodne vnikat s míčem směrem ke koši, můžeme přistoupit ke zdvojení hráče s míčem, ideálně v oblasti kolem koncové čáry. Na shledanou u dalšího videa. Michal Ježdík
František Rón
Tento způsob obrany clony na hráče s míčem se používá v momentě, kdy clonící hráč přibíhá k obránci hráče s míčem u postranní čáry. Cíl je jasný – zamezit využití clony a následného seběhu clonícího směrem ke koši (Pick and Roll), ale také narušení timingu útočného systému tím, že se na okamžik zastaví pohyb míče od postranní čáry k protilehlé postranní čáře (přenos). Já osobně tento způsob obrany nepreferuji. Důvody vidíte na videu.... Pokud hráč s míčem dobře čte situaci a nesnaží se ihned využít mismatch proti pivotovi, nalezne volné spoluhráče (např. Pivota- dobrého střelce na perimetru, jak je vidět na videu). Soupeři se často snažili proti našemu “motion” použít tento způsob obrany, aby zastavili pohyb míče a hráčů. Řešení jsme měli dvě. První bylo podobné, jak je vidět na videu: 2-3 driblinky ke koncové čáře a zpětná přihrávka na pivota, který měl clonit (něco jako pop-out bez clony), tento pivot byl zodpovědný za “přenos”. Druhé řešení bylo hand- off. Pokud clonící pivot viděl změnu postavení obránce hráče s míčem (base line) neclonil, ale uvolnil se pro přihrávku na primetru. Po přihrávce na pivota následovalo hand- off s přihrávajícím a “motion” mohlo pokračovat. Oba způsoby zajistily plynulost systému a při disciplíně a trpělivosti hráčů nakonec došlo k dobrému využití clony na hráče s míčem u postranní čáry.
Hi to All, I hope you enjoyed your summer. Now it's time to get back to work!
"Push Baseline" Defense against PNR (Some Coaches will call it "Down" or "Ice" or "Top Side") can be used for different reasons. The main reason is to create a clear "Weak side" and "Strong side" Defense. Another reason is to keep your Center close to the basket. Many high level teams use "Baseline" defense only when the center involve in the PNR (And they use other solution when the PF is involve). But I want to talk about the offense against this kind of defense. There are several ways to attack this defense but before you choose how to do it you must consider your players abilities. Anyway, the key for all of them, regardless your players skills is to keep the correct spacing. The most common way to attack it is to change the angle of the screen. Instead of pick towards the middle, you screen towards the Base Line (Opposite to the original path of the ball and towards the way they are pushing you). In this case you force the defensive big man (Who's waiting down) to help on the ball. Now you have few options according to your player's skills. The screener can pop if he is a good shooter (Watch clip 2 – when MONIA from Khimky pops for 3P shot). Other way is to cut/roll (Hard!) after the pick and involve help. Watch clip no' 1. The help on the Roller came from the other Big and it gives his man opportunity to flash high for High post shot. On clip no' 3 the help on the Roller came from the weak side guard. In that case it's easy to pass inside to the roller. Of course there are more ways. As a coach you must make sure you organize your floor balance correctly and putting the right players on the right spots when they can be effective.
Take Care, Oren.
Jedním z úkolů trenéra je nacházet taková obranná řešení, která odpovídají dovednostem a schopnostem jeho týmu a která umí využívat slabiny v útočné hře soupeře.
Jestliže protivník hraje s oblibou P&R od postranní čáry, tak i v tomto případě jsou k dispozici různé způsoby obrany.
Často méně znamená více! Jsou trenéři, kteří volí raději jedno obranné řešení, které se hráči naučí a zvládají. Například soupeřův P&R ve středním koridoru řeší aktivním vytláčením hráče s míčem na jeho slabší (tedy většinou na levou) ruku. Celá obrana se tak může připravit na jednu stálou situaci, což je při útočné variabilitě P&R významnou výhodou.
U P&R u postranní čáry je jedním z často používaných řešení tzv. „ice“ (zmrazení). Oč jde? Obránce hráče s míčem nepřipustí nájezd do středu, vytláčí hráče s míčem směrem ke koncové čáře. Obránce clonícího hráče se odpoutá od svého útočníka a zabrání hráči s míčem v úniku po koncové čáře. Protože je jasně vytvořena silná a slabá strana hřiště, tak útočníka, který stavěl clonu, může převzít předem určený hráč. Výhodou pro toto řešení je, pokud clonící hráč není excelentním střelcem z dálky, takže nehrozí jeho tzv. „pop out“ na perimetr a střelba z otevřené pozice. Jsou trenéři, kteří využívají „ice“ pouze v případě, že v rohu hřiště na silné straně je další útočník. Využívají pak jeho obránce jako dalšího hráče, který brání úniku hráče s míčem po koncové čáře. Posunem celé obrany ze slabé strany lze docílit velkého tlaku na hráče s míčem a zabránit posunu míče zpět do středu popř. na slabou stranu.
Čím kvalitnější má soupeř hráče, kteří umí využít variabilně únik do středu hřiště, tím je řešení „ice“ užitečnější. Naučte své hráče raději důkladně jedno řešení, které odpovídá jejich dovednostem. Mnoho obranných řešení vnese do hry často více zmatku než užitku. A na trenérovi je, aby pro svůj tým vybral optimální variantu .
Dobrý den všem účastníkům rubriky 4na1, pokusím se popsat kritická místa této obranné kombinace: na začátku útočné kombinace (clona na hráče s míčem u postranní čáry) upraví obránce hráče s míčem svůj postoj tak, aby zabránil hráči s míčem vniknout do středu hřiště. Špičky jeho nohou směrují k postranní čáře, levá noha (bližší k půlící čáře) je minimálně jednu stopu nad útočníkem s míčem, zároveň pracuje aktivně pažemi, aby zabránil změně driblující ruky před tělem. Obránce clonícího hráče (nejčastěji obránci X5 nebo X4) včas vidí nebezpečí clony, odstoupí od svého clonícího soupeře směrem pod koš (zůstává v prostoru mezi vymezeným územím a postranní čarou). Jakmile hráč s míčem zahájí driblink, jeho obránce za ním, tedy mezi clonícím útočníkem 5 a postranní čárou. Jeho hlavními úkoly jsou zabránit střelbě z tříbodového prostoru a vytvářet pocit nejistoty při driblinku. Úkolem obránce clonícího je zabránit hráči s míčem vniknout do vymezeného území, ideálně přinutit hráče s míčem, aby ukončil driblink. Kritickými místy jsou včasné upravení postoje a postavení obránce hráče s míčem a následné nasměrování hráče s míčem k pohybu směrem ke koncové čáře, ustoupení obránce clonícího hráče tak, aby se obránce hráče s míčem nezarazil o clonícího útočníka a nedovolit hráči s míčem, aby pronikl za ustoupivšího obránce clonícího. Výhodou tohoto řešení je udržení míče na jedné straně hřiště (silná strana), čímž se snadněji určují možnosti výpomoci či rotace. Důležitou součástí je ustoupení obránců ze slabé strany směrem k míči. Pokud se hráč s míčem rozhodne vnikat s míčem směrem ke koši, můžeme přistoupit ke zdvojení hráče s míčem, ideálně v oblasti kolem koncové čáry. Na shledanou u dalšího videa. Michal Ježdík
Tento způsob obrany clony na hráče s míčem se používá v momentě, kdy clonící hráč přibíhá k obránci hráče s míčem u postranní čáry. Cíl je jasný – zamezit využití clony a následného seběhu clonícího směrem ke koši (Pick and Roll), ale také narušení timingu útočného systému tím, že se na okamžik zastaví pohyb míče od postranní čáry k protilehlé postranní čáře (přenos). Já osobně tento způsob obrany nepreferuji. Důvody vidíte na videu.... Pokud hráč s míčem dobře čte situaci a nesnaží se ihned využít mismatch proti pivotovi, nalezne volné spoluhráče (např. Pivota- dobrého střelce na perimetru, jak je vidět na videu). Soupeři se často snažili proti našemu “motion” použít tento způsob obrany, aby zastavili pohyb míče a hráčů. Řešení jsme měli dvě. První bylo podobné, jak je vidět na videu: 2-3 driblinky ke koncové čáře a zpětná přihrávka na pivota, který měl clonit (něco jako pop-out bez clony), tento pivot byl zodpovědný za “přenos”. Druhé řešení bylo hand- off. Pokud clonící pivot viděl změnu postavení obránce hráče s míčem (base line) neclonil, ale uvolnil se pro přihrávku na primetru. Po přihrávce na pivota následovalo hand- off s přihrávajícím a “motion” mohlo pokračovat. Oba způsoby zajistily plynulost systému a při disciplíně a trpělivosti hráčů nakonec došlo k dobrému využití clony na hráče s míčem u postranní čáry.