Motion offense ve vnitřním prostoru

Ježdík  |  útok  |  09.03.2013

V literatuře a při svých pobytech v zahraničí jsem se často potkával s útočným konceptem „5 out motion offense“, který je určen hlavně pro družstva mládeže a trenéry, jejichž hráči jsou schopni hrát čelem ke koši, aniž by kdokoli z nich zahajoval útok ve  vnitřním prostoru. Všichni útočníci jsou tedy rozmístěni v prostoru vnějším. V tomto příspěvku vám nabízíme možnosti, jak pokračovat v konceptu motion offense, ve kterém budeme začínat ze základního rozestavení s 1 až 3 hráči ve vnitřním prostoru.

4 + 1 UVNITŘ MOTION OFFENSE

Tento koncept je určen pro družstva, která chtějí využít 4 hráče začínající v tříbodovém prostoru a 1 ve vymezeném území (obrázek 1). Podkošový hráč může být tradiční pivot, který preferuje hru zády ke koši, nebo hráč schopný opustit vymezené území a úspěšně zakončovat střelbou ze střední a dlouhé vzdálenosti. Úkolem hráčů na perimetru je pohybovat se ve vnějším prostoru (kromě uvolňování se s míčem, nebo bez míče, po kterém následuje zakončení střelbou, nebo finální přihrávkou), zatímco vnitřní prostor je vyčleněn pro podkošového hráče.

Když se pivot přesune do prostoru na vrcholu tříbodového oblouku, není zde už prostor pro jiného hráče. Pivota zde využíváme pro zakončení střelbou, vniknutí s míčem nebo pro přenesení míče z jedné strany hřiště na druhou. Když se podkošový hráč uvolňuje z horního postavení směrem do vymezeného území, pak se jeden z hráčů z vnějšího prostoru může uvolnit na původní místo. Hráči na perimetru mohou přihrát, clonit, uvolňovat se bez míče nebo s míčem, ale nesmějí se zastavit a chtít hrát zády ke koši.

Pivot se pohybuje v oblasti vymezeného území podle činnosti hráčů na perimetru. Jeho pohyb by neměl pouze kopírovat pohyb míče. Měl by využívat každé příležitosti, kdy jeho obránce chybuje, aby si vytvořil dobré postavení a postoj pro chycení přihrávky k následné hře 1 na 1. Do jeho repertoáru patří i clonění svých spoluhráčů bez míče, neměl by však na dlouhou dobu opouštět vymezené území.

Podkošového hráče využíváme také k přenášení míče od jedné postranní čáry k druhé a může být rovněž součástí útočných pravidel: například aspoň každá 4. přihrávka musí být směřována do jeho rukou. Eliminujeme tím pohyb míče pouze v oblasti tříbodové čáry, který je nevýhodný pro útok a naopak výhodný pro obranu.

3 + 2 UVNITŘ MOTION OFFENSE

Tento koncept (obrázek 2) využívá 3 hráče ve vnějším prostoru a 2 podkošové hráče ve vymezeném území. Systém je úspěšný, když aspoň jeden z podkošové dvojice je dobrým střelcem ze střední a dlouhé vzdálenosti. Hráči operující ve vnějším prostoru se snaží dodržovat ideální vzdálenost mezi sebou (4,5–5,5 metru), přičemž vymezené území je určeno převážně pro podkošové hráče, kteří začínají ze základního rozestavení nahoře a dole, nebo oba v dolním postavení (obrázek 3).

Oba se snaží spolupracovat, často cloní jeden pro druhého a snaží se vytvořit výhodné postavení jeden druhému. Během clonění pracují na principu „čti obranu a reaguj“, respektive na základě otevírání nůžek. Například, když se cloněný hráč uvolňuje do prostoru k čáře trestného hodu, pak se clonící hráč přesunuje do dolního postavení a naopak. Pivoti se zároveň podílejí na dobrém rozmístění hráčů a zaplňování volných prostorů. Například, když není žádný hráč na vrcholu tříbodového oblouku, tak jeden z pivotů zaplní tento prostor. Oba podkošoví hráči se také zapojují do clonění pro hráče z perimetru.

Velmi efektivní jsou zadní clony, clony v oblasti koncové čáry, clony pro hráče uvolňujícího se směrem od míče a clony pro hráče uvolňujícího se z vrcholu tříbodového oblouku směrem do vymezeného území. Hráči z vnějšího prostoru se mohou uvolňovat směrem do vymezeného území, ale měli by jej co nejrychleji opustit, pokud nebudou zakončovat. Mohou si také přihrávat mezi sebou a clonit se navzájem. Přítomnost druhého podkošového hráče přináší příležitosti k využití následných clon pro hráče z perimetru.

2 + 3 UVNITŘ MOTION OFFENSE

Další systém je určen pro trenéry preferující zakončovaní z vnitřního prostoru a disponující hráči, kteří se nevyhýbají kontaktům se soupeřem. Není zde mnoho složitých pohybů a systém může být velmi efektivní, když disponujete na perimetru aspoň jedním velmi dobrým střelcem ze střední a dlouhé vzdálenosti a minimálně jedním podkošovým hráčem s vysokou úspěšností střelby z oblasti kolem čáry trestného hodu.

Pokud máte k dispozici trojici podkošových hráčů, které chcete mít na hřišti v jeden moment, tak 2 + 3 motion offense je dobré nepřehlédnout. V tomto konceptu se hráči na perimetru uvolňují u postranních čar, každý na jedné straně hřiště, nezávisle jeden na druhém (nutno dodržovat principy rozmístění hráčů, včetně transition defense – návratu do obrany) a pivoti jsou rozmístěni v oblasti vymezeného území, jak je znázorněno na obrázku 4.

Poněvadž velmi často obránci hráčů na perimetru zesilují krytí podkošových hráčů, je velmi důležité, aby se rozehrávači podíleli svým pohybem na volném koridoru pro přihrávku směřující zpět z vymezeného území pro zakončení střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti. Navzájem se necloní a nepožaduje se od nich, aby se uvolňovali směrem do vymezeného území. Velmi zjednodušeně: jejich cílem je zůstat co nejdéle ve vnějším prostoru. Naopak pivoti spolupracují a často využívají clonění jeden pro druhého. Používají dolní clonu, zadní clonu, clonu napříč vymezeným územím, dvojclony i následné clony. Clonící hráč vždy reaguje na činnost cloněného hráče.

Kritickým místem tohoto konceptu je dodržování dobrého rozestavení tří podkošových hráčů v relativně malém vnitřním prostoru, což vyžaduje rychlé a pečlivé čtení pohybů všech tří podkošových hráčů.

Musíme hráče upozornit, že ani jeden z rozehrávačů se standardně nepohybuje v oblasti vrcholu tříbodového oblouku. Právě proto musí jeden z podkošových hráčů operující v oblasti čáry trestného hodu být připraven vystoupit do prostoru kolem vrcholu tříbodového oblouku a podílet se na přenesení míče z jedné strany hřiště na druhou.