„Probudila jsem se a pomalu otevřela oči. V místnosti bylo strašně moc světla. Moje oči si nemohly přivyknout, všechno bylo tak trochu oslnivě bílé. Můj žaludek se houpal a představa, že mám jít za chvíli na snídani, s ním cvičila ještě víc, ačkoliv hodiny na mobilu ukazovaly, že je již spíše čas k obědu. Byla mi trochu zima. Nechtělo se mi vstát, ale ani spát. Pomalu jsem si uvědomila, že jsem se včera v noci ocitla na jiném kontinentě. Jediná buňka mého těla nevěděla, která bije.“ Pocit, který asi mnoho z nás zažilo, se nazývá jet lag, česky také pásmová nemoc, která vzniká poruchou cirkadiánního systému při přeletech přes mnoho časových pásem.
Pásmová nemoc není skutečná nemoc, je to syndrom časové disharmonie mezi tělesnými orgány, který zmizí, jakmile se organismu podaří nastolit ztracenou rovnováhu. Vážné nemoci, které vznikají při chronickém, opakovaném narušení časového programu organismu, jsou spojovány spíše s dlouhodobou prací ve směnných provozech, ale o nich bude v tomto pojednání řeč pouze okrajově.
- Zdeňka Bendová a Kateřina Červená z Národního ústavu duševního zdraví a Přírodovědecké fakulty UK vypracovali na základě spolupráce s TOP TEAMEM ČOV v rámci projektu podpory olympijské přípravy materiál pojednávající o biorytmech lidského těla, problematice jet lagu a dalších souvisejících témat. Přečtěte si jejich kompletní materiál