Únor 2016 - XXII.: JAK NA TO... Přihrávky jednou rukou

23.03.2016


Pravděpodobně neexistuje pádnější důkaz o neustálém vývoji basketbalu, než je způsob, jakým hráči v zápasech přihrávají. Přihrávky obouruč trčením, z dnešního pohledu „volných“ hráčů, na „volně“ bráněného spoluhráče, to jsou momentky, které dnes vídáme ve špičkovém basketbale spíše na černobílých popř. barevných VHS záznamech. Byl to především agresivní způsob obrany, který donutil útočící týmy se přizpůsobit. Přihrávky jednoruč jsou jasným příkladem adaptace útoku na aktivní obranu.

Měli bychom si být vědomi toho, že přihrávky jednoruč jsou riskantnější, co se obtížnosti týče, než přihrávky obouruč. O to důležitější je jejich nácvik. Přihrávky jednou rukou nemůžou být výsadou jednoho hráče, všichni by měli projít jejím trénováním. Proč? Je pro to více pádných důvodů:

Jednak je to obdobné, jako trénování driblinku s dvěma míči. Pokud umí hráč driblovat s velkou energií a dovedností s 2 míči, pak driblink s jedním je třešničkou na dortu. To samé platí o přihrávce jednoruč. Jestliže se naučí hráč přihrávat jednoruč z driblinku, bude pro něj snazší jakýkoliv způsob přihrávky, mimo jiné proto, že získá velkou sebedůvěru při ovládání míče.

Málokterý hráč je od přírody obouruký, ale každý se může obourukým do značné míry stát. Pokud budou trénovat obě ruce stejným způsobem, tak se obě ruce zlepší. Nácvik přihrávek jednou rukou nezlepší hráče pouze při samotném přihrávání. Zlepší se rovněž jejich „slabší“ ruka, co se driblinku a zakončování týče. Možná bude pro mnohé až překvapující, jak schopnost přihrávat jednou rukou zlepší další herní dovednosti jednotlivce.

Samozřejmě hlavním cílem trénování přihrávky jednoruč je používání přihrávky v zápasech. Dnešní hra je často o centimetrech a desetinách vteřiny, které rozhodují o úspěšnosti výkonu hráče. A pokud je nucen hráč přihrát trčením obouruč, protože nezvládá přihrávku jednou rukou, pak často propásne příležitost přihrát včas a na správný cíl. Tak minimální je časový rozdíl, který je rozhodující pro úspěšnou přihrávku. Nemluvě o tom, že pokud hráč drží míč před tělem v oblasti hrudníku před přihrávkou obouruč, stává se míč velkým lákadlem pro ruce obránce. A i když obránce nejeví zájem o takto držený míč, potřebuje přihrávající volnou dráhu letu míče na spoluhráče a ta je často pro míč přihrávaný obouruč od hrudi uzavřena.


Jak přihrávku jednoruč trčením trénovat?

Přihrávat jednou rukou je možné různým způsobem. Kromě trčení jednoruč můžeme zmínit přihrávku na dlouhou vzdálenost, tzv. „baseball pass“, přihrávku za zády nebo přes hlavu. Jedná se vesměs o náročnější herní dovednosti a jejich procvičování je lépe nechat již vyspělejším hráčům.

Rovněž tak přihrávky trčením jednoruč mají svá úskalí. Směr přihrávky sleduje pouze jedna ruka a kontrolovat přesnost je o to náročnější, obzvlášť ve velké rychlosti, kdy je hráč s míčem pod tlakem obránce a ještě neovládá brilantně míč.
Druhým úskalím, především u těch nejmladších, je generování síly, kterou přihrávka vyžaduje. Nedostatek síly má tedy rovněž vliv na přesnost přihrávky.

  • Nacvičujte přihrávku jednoruč trčením z trojnásobně nebezpečného postavení.
  • Hráč nakročí nohou, která je na straně míče, směrem k cíli, na který bude přihrávat. Energii získanou z nakročení využije hráč k zahájení přihrávky.
  • Po dobu provádění přihrávky je hráč ve sníženém postoji, tzn., že nohy jsou ohnuté v kolenou tak, aby měl hráč hýždě snížené.
  • V průběhu nakročení přemístí hráč míč vedle těla do výše hrudníku tak, aby loket přihrávající ruky se dostal až za jeho tělo. Míč drží hráč v prstech, které v okamžiku přihrávky směřují vzhůru po míči, jsou široce roztažené, pouze palec směřuje do strany.
  • Druhá ruka přidržuje míč ze strany tak, aby hráč lépe ovládal míč.
  • Ruku s míčem vytrčí hráč tak, že se od ramene přes loket až po prsty (prostředníček a prsteníček) natáhne do roviny.
  • Před vypuštěním dá zápěstí míči zpětnou rotaci krátkým rychlým pohybem směrem dolů.                   

 

George Karl – přihrávky jednoruč trčením


Georg Karl je bývalý hráč NBA, poté úspěšný trenér, mimo jiné Realu Madrid, dnes „head coach“ Sacramento Kings. Jeho nácvik přihrávky jednoruč trčením s mladými adepty basketbalu jen dokazuje, jaký má význam pro něj tento způsob přihrávání.

 

Průpravná cvičení s 1 míčem


Trenéři Detroit Pistons, Dee Brown a Steve Hetzel, prezentují průpravná cvičení, která vedou k lepší kontrole míče u přihrávek jednou rukou. S těmito cvičeními je vhodnější začít až poté, kdy hráči zvládnou základy dovednosti alespoň tak, jako chlapci ve výše uvedeném videu s Georgem Karlem. Trenéři krom cvičení rovněž ukazují jak správné, tak špatné držení míče u přihrávky jednoruč.

 

Průpravná cvičení s 2 míči


Ti, kteří zvládnou přihrávky s 2 míči současně, budou mít snazší práci s jedním míčem. Průpravná cvičení obsahují jednak přihrávky na místě s 2 míči, poté v pohybu vpřed a vzad proti sobě a nakonec s ballhandlingem před přihrávkou.

 

Průpravná cvičení s 2 míči v pohybu


Jedná se o nejtěžší fázi nácviku, tj. přihrávky v pohybu. Prezentované cvičení vyžaduje součinnost hráčů v načasování všech činností, tj. driblinku, obrátky a přesné přihrávky.

Pro přihrávku jednou rukou je velmi důležitá schopnost držet a kontrolovat míč přihrávající rukou. To je velmi těžké pro všechny hráče, kteří nemají dostatečně velkou ruku. Není však automatické, že větší ruka kontroluje míč lépe. Existuje řada cvičení, která umožní míč snadněji ovládat v jedné ruce a nevýhodu menší ruky snižují.

Je užitečné naučit hráče držet míč správným způsobem. Pro snazší úchop dá hráč prostředníček a prsteníček do drážky míče. Prsty jsou maximálně možně roztažené. Palec směřuje co nejvíce opačným směrem. Míč drží pevně především palec, prostředníček a prsteníček, míč není uložen v dlani, ale spočívá na prstech. Pro začátečníky vybereme raději míč, který není opotřebovaný, zaprášený a tudíž méně klouže.

Velikost ruky nezměníme, ale vzdálenost mezi prsty a sílu úchopu můžeme trénovat. Inspirujte se následujícími cvičeními:


Vyhledejte rovnou plochu a položte na ni ruku. Roztáhněte prsty do co největší šířky po ploše a vydržte cca 30 vteřin. Opakujte 3-4x. Jako doplňující cvičení přidejte zdvihání dlaně, aniž se zvedají prsty.

Další cvičení posiluje palce. Prsty směřují kolmo vzhůru. Palec nejprve natahujeme co nejdále od ruky, následně pak opačným směrem co nejblíže k malíčku.


Posilování prstů s míčem

Toto cvičení jednak posiluje prsty, jednak spoluvytváří pocit míče.

Přihrávka trčením jednou rukou je dnes již běžně užívaná např. na perimetru, především při nátlakové obraně, a její používání je stále častější. Doba, kdy nebyla označována jako jedna ze základních dovedností, je minulostí. Trénování této přihrávky nejen rozšiřuje herní potenciál hráčů, ale zároveň její zvládnutí jim dodá více sebedůvěry.

 

 


Zdroje:

  • dreallday.com
  • George Karl Line passing
  • Basketball 101
  • wiki how to palm a basketball

 


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.