Duben 2014 - II.: Hra 1 na 1 při atakování pozice close out na perimetru

25.04.2014

TÉMA: atakovaní pozice close out na perimetru

Jan Slowiak, ústřední trenér mládeže

V současném moderním basketbalu se neustále setkáváme s pojmy, jako je: draw and kick out, pick and roll,spacing, use extra pass or attack the close out. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to velmi jednoduché. Pokyny jako: "Najeď a přihraj na volného spoluhráče na perimetru, využij clonu k míči k nájezdu, hraj s hráčem s míčem, rozmísti se do volných přihrávkových koridorů, chyť míč, přihraj na volného spoluhráče nebo využij protipohybu vracejícího se obránce k okamžitému nájezdu ke koši" už zní daleko příznivěji. Vše vede k jednoduchému agresivnímu nájezdu ke koši a podle reakce obrany využití tohoto nájezdu k otevřené střele nebo opakovanému nájezdu. To je tedy základem každého moderního útočného systému. K vniku do obrany můžeme využít přechodovou fázi z útoku do obrany, výjimečné schopnosti v 1/1 driblujícího hráče, nebo využití clony k míči. V tomto článku se budeme snažit vysvětlit, jak využít poslední pojem - attack the close out - jak využít protipohybu obránce k nájezdu do koše.

Každý trenér si musí klást základní otázku: Zlepšují se moji hráči? Musí se takto zamyslet nad každým jednotlivým hráčem! Randy Brown.

Atakování pozice close out na perimetru

Podstatná část útočných činností v basketbale probíhá na perimetru a jejich nedílnou součástí je hra 1na1. Ta má řadu podob, např. z místa, z driblingu na místě, z driblingu v pohybu nebo třeba z rychlého protiútoku v maximální rychlosti. Dnešní příspěvek se zabývá tím, jak úspěšně překonávat obránce na perimetru v případě, že útočník s míčem ještě nezahájil dribling.

Cílem hráče s míčem po chycení přihrávky je získat proti svému obránci herní výhodu, kterou využije pro únik, popř. střelbu. Proto již při příjmu míče je výhodné, aby byl ve střelecké vzdálenosti od koše, přesněji řečeno ve svém střeleckém ranku, protože jinak nepředstavuje střeleckou hrozbu a obránce od něho může odstoupit.

 Dále je důležité, aby útočník v momentě příjmu přihrávky vnímal vzdálenost od svého obránce:

  • Když je vzdálenost dostatečně velká, chytá útočník míč ideálně do své střelecké ruky a sám se dostane „za míč“ tak, že je srovnaný nohama směrem na koš. Dosáhne tak okamžitě postavení, kterému se říká „be ready to shoot“(možná se setkáte s dalšími pojmy např. square up, face up), tedy buď připraven vystřelit.  Když útočník provede tento manévr precizně a rychle, získá tím výhodu proti obránci, který se k němu teprve přesouvá do obranné pozice close out.

Útočník je v tomto postoji:

  • Srovnaný nohama směrem ke koši tak, aby mohl vystřelit, nebo bleskově uniknout
  • Drží míč v pozici, aby mohl rychle vystřelit na koš, ale chrání jej před obráncem
  • Těžiště má na pivotující noze
  • Hlavu má neustále zvednutou
  • Pokud je obránce těsně u útočníka, ten chytá míč do natažených rukou a chrání míč tělem s nakročenou vnitřní nohou (tou bližší ke koši a k obránci). Aby si vytvořil pozici trojího ohrožení koše, provede velmi rychlou obrátku do pozice s tím, že si neustále chrání míč před obráncem.

Trojí ohrožení koše – tímto pojmem se rozumí postavení útočníka s míčem, které umožňuje:

  • vystřelit na koš
  • přihrát spoluhráči
  • zahájit únik s míčem

 což tvoří ideální základ pro hru 1na 1.

Hráč tak může vyhodnotit postavení svého obránce, vidí své spoluhráče i postavení celé obrany.

Útočníci se často zbavují sami výhody „trojího ohrožení koše“ tím, že zahájí předčasně driblink, nebo v horším případě provedou jeden driblink a pozice „ trojího ohrožení koše“ je ztracena. Aby hráč mohl provést úspěšně únik, tak nejprve vyhodnotí postavení obránce. Výhodu nad ním získá tím, že donutí obránce buď zvednout se v jeho těžišti, nebo přenést váhu na jednu nohu a zahájit únik, nejlépe na tu stranu, kde má obránce nohu více vpředu. Nechceme přitom, aby útočník s míčem sklonil hlavu k zemi proto, aby vyhodnotil postavení nohou obránce. Zvednutá paže obránce signalizuje obvykle i vysunutou nohu vpřed na stejné straně, což může být pomůckou útočníkovi, aniž ztratí přehled o dění na palubovce.

 

Základními kritérii pro úspěšný únik (resp. jeho zahájení), tedy i kritérii pro trénování, jsou:

Útočník:

  1. čte pozici obránce, postavení nohou, směr pohybu, držení těžiště apod.
  2. používá pro uvolnění finty
  3. jde směr sever - jih do úniku, nikoliv východ – západ (do strany)
  4. jde do kontaktu s obráncem a pod jeho rameno
  5. vyráží do úniku explosivním prvním krokem
  6. chrání míč před obráncem
  7. nesmí sklopit hlavu při zahájení úniku – jednak mine uvolnění se spoluhráčů a jednak nevidí včas výpomoc obrany.
  8. první driblink jde před vykračující nohu

Věnujme se podrobněji pojmu finta, protože můžeme mít tendenci ji podceňovat, je však velmi důležitou součástí úniku:

Ohrožení koše pohledem:

Jednou z často využívaných fint je ohrožení koše pohledem a naznačením střelby. Obránce, obzvlášť je-li ještě v pohybu k útočníkovi, má tendenci se zvednout v těžišti a střelbu blokovat. To je pro hráče s míčem výzva k úniku. Někteří trenéři učí i naznačení střelby zvednutím míče do střelecké pozice nad hlavu. V dnešním rychlém basketbale bývá preferován pouze pohled na koš a míč v pozici, ze které se lze dostat velmi rychle do střelby, např. vedle těla u boku. Vynikající specialista na drily a individuální dovednosti, Micah Lancaster, dokonce učí držet míč oběma rukama v předklonu těsně nad zemí, nebo naopak v jedné ruce vedle těla přibližně ve výši ramen. Basketbal se opravdu neustále vyvíjí.

Jab step:

Jestliže obránce je ve stabilní pozici před útočníkem, je vhodné jej rozkolísat vykročením nohy směrem, kam by mohl únik nastat. Jedná se o tzv. jab step, někdy bývá nazýván boxerským výpadem (byl inspirován tímto sportem). Tento výpad nohou by měl být rychlý, avšak s lehce pozdrženým návratem zpět, tak aby obránce na něj zareagoval. Zároveň by neměl být příliš dlouhý, aby útočník nepřenesl váhu z pivotující na tuto nohu. Návrat do původního postavení pak trvá příliš dlouho a obránce má čas se srovnat znovu do ideálního obranného postavení. 

Rocker step:

Někdy se můžeme potkat s pojmem „rocker step“. Jedná se o kombinaci jab stepu a explosivního kroku do úniku. Hráč s míčem začíná v pozici trojího ohrožení koše, udělá krátký rychlý výpad nohou a naznačuje dribling tím, že dá míč k zemi u vnější strany kolena. Když se obránce stihne pohnout směrem do naznačovaného úniku, útočník stáhne nohu zpět, zůstane však v nízkém těžišti, nezvedá se. Obránce zareaguje rovněž přesunutím se do původní obranné pozice. Právě v tento moment vyrazí útočník opět stejným směrem agresivním jab stepem a silným úderem (driblingem) okolo boku obránce do úniku.  Rocker step tedy představuje 3 fáze – jab step, stáhnutí nohy zpět v nízkém těžišti a explosivní krok okolo obránce se současným zahájením driblingu.

Některé vybrané způsoby zakončení z pozice trojího ohrožení koše na perimetru:

Jab step a střelba

Hráč v pozici trojího ohrožení koše provede jab step a vyhodnotí reakci obránce.  Když obránce ustoupí zpět ke koši, aby zabránil úniku ke koši, srovná si útočník nohy do střelecké pozice a vystřelí. Zakončit lze rovněž tak, že útočník poté, co provede jab step, tak odskočí od obránce pomocí jednoho driblingu do volného prostoru a teprve poté vystřelí. Odskočení vzad se říká „step back“.

Jab step a otevřený únik

Hráč v pozici trojího ohrožení koše provede jab step a vyhodnotí reakci obránce. Když obránce nereaguje, pokračuje útočník stejným směrem v úniku, při dodržení základních kritérií pro úspěšný únik, tj. především v nízkém těžišti, explosivní první krok, pod rameno obránce, přímým směrem na koš.

Jab step a zavřený únik

Hráč v pozici trojího ohrožení koše provede jab step vpravo a vyhodnotí reakci obránce. Pokud ten stojí tak, že má svoji pravou nohu vpředu, útočník přenese míč tzv. půlměsíčkem (swing), tedy prudkým obloukem směrem k zemi na opačnou stranu. Svoji pravou nohu přesune vlevo, zakročí za pravou nohu obránce a zahájí explosivně únik do koše.

Naznačení střely a únik

Tento způsob bývá využíván především při dobíhání obránce do pozice close out, např. při rychlém přenosu míče z jedné poloviny hřiště na opačnou (ze silné na slabou). Obránce se snaží blokovat nebo znesnadnit útočníkovi střelbu. Ten využije protipohybu a zahájí únik do vymezeného území. Naznačení střely musí být důvěryhodné, např. pouze krátký trhavý pohyb s míčem obránce nemusí přesvědčit o úmyslu útočníka vystřelit.

Zakončení úniku:

Obranné systémy v dnešní době dovolí útočníkům pouze výjimečně, aby jejich úspěšný únik z perimetru zakončili „lehce“ dvojtaktem nikým neobtěžováni až do koše. I když je únik správně načasován a proveden, i když spoluhráči pomohli vytvořit optimální situaci pro únik tím, že se vhodně rozmístili do prostoru (spacing), přesto musí útočník být připraven na různé formy výpomocí v obraně.

Útočník s míčem musí tedy zvládat následující:

  • Vniknout do vymezeného území s hlavou neustále nahoře
  • Zakončit přes vysoké hráče rychlou střelou, nebo střelou po změně směru pohybu (např. step back – odskočení od obránce)
  • Získat protipohyb obránce např. váhavým pohybem a zakončit pod obráncem do koše
  • Najít přihrávkou volného hráče ať v blízkosti koše, nebo na perimetru (tzv. drive and dish, drive and kick)

Zvládat hru z perimetru v pozici 1na1 patří mezi nejdůležitější dovednosti a „povinnou výbavu“ každého hráče! Pro inspiraci, jak tuto činnost trénovat, najdete dále video a několik cvičení.

 

Video a cvičení na dané téma:

Cvičení č. 1 – nácvik úniku z perimetru (video)

Video prezentuje jednu z možných forem nácviku úniku. Protože je slovní doprovod v angličtině, je video opatřeno českými titulky. Ukázka dokazuje, jak je basketbal variabilním sportem. Pohyb hráčky nohou, kterým naznačuje únik, není klasickým výpadem (jab step), ale jde o krok vzad.  Důležitým prvkem nácviku úniků je přidání nejprve jednoho, později dvou obránců s „bumpery“.

 

Cvičení č. 2 – vyber si pozici

Obránce přihraje zpod koše útočníkovi, sprintuje do pozice close out, dotkne se stehna útočníka a tím začíná hra 1na1. Hra končí košem, který může dát útočník ale po zisku míče (např. po neúspěšné střelbě útočníka) i obránce (tzv.make it take it). Útočník zahajuje další útok z jiné pozice, hraje se do určeného počtu bodů, za dosažený koš je bod.

Varianty:

  • útočník může zahájit hru ihned po obdržení míče
  • Útočník je limitován 2 – 3 driblingy

 

Cvičení č. 3 – opačná strana

Trenér kutálí míč směrem k postranní čáře. Obránce sprintuje z pozice ve vymezeném území pro míč, přihrává jej zpět trenérovi. Trenér přihrává útočníkovi, který vybíhá na opačnou polovinu hřiště. Obránce sprintuje do pozice close out, útočník zahajuje hru 1na 1.

 

Cvičení č. 4 – souboj

Trenér určí pozici, do které si stoupnou dva hráči. Poté kutálí nebo hodí míč kamkoliv do prostoru. Oba hráči vyráží za míčem. Kdo jej získá, stává se útočníkem, druhý brání. Hrají na koš podle stanovených pravidel, např. útočník má k dispozici 2 střely, tzn., že pokud nedá koš z první střely, může doskočit a útočit znovu.

 

Cvičení č. 5 – výběr strany

Umístíme kužele na pozice dolního posta. Trenér stojí s míčem v prostoru a před ním stojí na perimetru za sebou útočník a obránce. Útočník vyběhne na znamení směrem ke koši, následován obráncem. Jakmile dosáhne úrovně kuželů, zvolí si stranu a na této straně vyběhne na perimetr. Tam dostává přihrávku od trenéra. Obránce jej následuje. Hra 1na1 začíná ihned poté, co útočník obdrží přihrávku od trenéra.

 

Cvičení č. 6 – čti obránce

Útočník má chodidlo na čáře perimetru. Obránce se musí dotknout rukou čáry perimetru. Útočník využívá tohoto pohybu obránce k zahájení okamžitého úniku a k zisku poziční výhody proti obránci.

 

Cvičení č. 7 – po cloně

  

Hráč s míčem 2 je na pozici středního rozehrávače. Obránce 1 zahájí cvičení na perimetru na pozici křídla a útočník 1 ve vymezeném území. Obránce 1 běží postavit clonu pro útočníka 1, ten vybíhá na perimetr pro přihrávku. Útočník 2 přihrává míč spoluhráči 1 a ten zahájí hru 1 na 1 proti obránci 1.

Hru můžeme limitovat počtem driblingů, počtem střel, které má útočník k dispozici, popř. necháváme dohrát oba hráče způsobem make it take it.

 

Cvičení č. 8 – na 6 košů

Hráči hrají 1na1 na všech koších (na obrázku je 6 košů). Hrají na počet dosažených košů v časovém limitu. Vítěz postupuje na koš vpravo (po směru hodinových ručiček), ten, který prohrál, postupuje vlevo, při nerozhodném stavu rozhodnou šestky (např. kdo první nedá, prohrál)

Varianta: limit 2 nebo 3 driblingů.

 

Zdroje:  hooptactics, basketballsense, April Mc Divitt


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.