Poučme se od nejlepších. III.

Ježdík  |  10.05.2016

Co mají společného organizační uspořádání a řízení klubu, rozvoj talentů a využití technologií k optimalizaci lidského mozku pro jeho výkon?  Jsou to témata odpolední části konference Leaders, která se konala v březnu v centrále Red Bull. Druhá část programu kombinovala právě postřehy zástupců z NBA (LA Clippers), Oregon Ducks a Cirque du Soleil a nakonec Center of Body Computing and the Neuroscience Imaging Center.

Sport se mění a jeho představitelé žijí mnohem náročnější a na technologie zaměřené životy. Výzvou pro trenéry, sportovní ředitele a generální manažeři nyní je, jak se oni chtějí přizpůsobit těmto změnám a novým trendům. Představitelé sportovního průmyslu budou muset hledat cesty, jak se spojit s mladými lidmi, najít nové, kratší a rychlejší trasy (postupy) a nové způsoby jak řídit multidisciplinární tým odborníků. Stejně tak bude nutné porozumět novým datům a analytickým nástrojům a využívat tato média jako výhodu v konkurenčním prostředí. 

Cíl - Organizační uspořádání - Důvěra - Data.

Dave Wohl, Generální Manažer družstva NBA LA Clippers, na základě svých dlouholetých zkušeností doporučuje, abychom byli připraveni, že organizační závazek (myšleno závazek směrem ke klubu, nebo organizaci) bude testován, když váš tým zasáhne nepřízeň osudu. Aby se minimalizovaly negativní dopady, je důležité, aby všechny kluby měly jednotnou linii od majitele, generálního manažera, hlavního trenéra až po realizační tým. Komunikace musí být otevřená a jasná na všech úrovních, podložená důvěrou, která dává všem členům týmu odvahu sdělit vlastní názor, aniž by měli sebemenší pocit nejistoty z následků vyslovených názorů.  Pokud je každý ztotožněn se společnými cíli, je dalším důležitým krokem nastolení důvěry mezi jednotlivými členy týmu a mezi jednotlivými složkami klubu.

Jasné organizační uspořádání s přesnou náplní práce a odpovědností každé pozice zajišťuje užitečný rámec, který je důležitý při náboru nových zaměstnanců. Máte dopředu stanovené smysluplné cíle a metriky, které vedou k jejich dosažení.  Tato kritéria mají přesah z managementu do kanceláří sportovní sekce až do hráčské šatny. Talentovaní hráči jsou v elitním sportu velmi důležitým segmentem, ale i sportovce bychom měli rekrutovat v souladu s hodnotami organizace, do které přicházejí. Závazek, který tak učiní na vstupu do klubu je pro všechny strany transparentní a snáze měřitelný.

Analýzy jsou ve sportu stále rozšířenější a preciznější. Určitě jsou důležité pro identifikaci problémů, ale to je často konec rozsahu jejich užitečnosti. Generální manažer a hlavní trenér musí být schopni a ochotni vyzvat svoje zkušenosti a intuici, aby mohli udělat informované rozhodnutí. Analýzy tato rozhodnutí mohou doplnit, ale nikdy je nemůžou nahradit.

Rozvoj talentu

Mark Helfrich, hlavní trenér amerického fotbalu týmu Oregon Ducks – University of Oregon a Mathew Sparks, hlavní trenér a první tanečník (Dance Captain) Cirque du Soleil, diskutovali na téma rozvoj talentu.

Cirque du Soleil („Sluneční cirkus“) je zábavní společnost založená v roce 1984 bývalými pouličními umělci Guyem Laliberté a Danielem Gauthierem a sídlící v Montréalu.  Cirkus tvoří několika souborů trvale usídlených a dalších, které cestují po celém světě. Cirque du Soleil charakterizují pozoruhod-ná vystoupení s důrazem na příběh. Vychází z tradice klasických cirkusů, nepoužívá ovšem ve svých vystoupeních zvířata, ale pouze lidské účinkující. Představení samotná obsahují prvky pouličních vystoupení, cirkusových představení, opery, baletu a rockové hudby. Součástí je živá hudba a velmi barevné a kreativní kostýmy. Mezi zkušenými cirkusovými účinkujícími je považován za jeden z nejlepších, ale zároveň nejnáročnějších světových cirkusů (poznámka autora).

Mathew Sparks je přesvědčen, že pro dosahování opakovaných extrémních výkonů je důležité vymýcení strachu. Úspěšní umělci (účinkující) se také proto opírají o vzájemnou důvěru a sebedůvěru, které jsou základními stavebními kameny pro odvahu zkusit něco nového. Dělat chyby je nezbytnou součástí dlouhodobého rozvoje. Mnohem důležitější je chyby neopakovat a poučit se z nich. Významnou součástí práce trenéra je být otevřený zpětné vazbě a vytvářet prostor pro důvěru, ve které se bude jeho svěřencům (sportovcům/umělcům) lépe pracovat (trénovat). Pro akrobaty je důležité poznání vlastního těla a pohybových možností, které tato znalost nabízí. Podpora kreativity. Děti mají kreativitu kódovanou jen částečně, což se také projevuje částečnou rozpačitostí při hře se svými vrstevníky. Pokud se nám podaří vnést zábavu do jejich činností, ať už na hřišti či při plnění úkolů, vytváříme tak ideální podmínky budoucím sportovcům a umělcům zkoušet si nové věci, aniž by si uvědomovali, pod jakým tlakem pracují. Inspirace, která je důležitá pro kreativitu, se vytratí, jakmile sportovci a umělci začnou být příliš sebevědomí a vytrácí se pokora. Učení je často efektivnější, když se sportovci nebo umělci učí od svých vrstevníků. V Cirque du Soleil organizace rozvíjí umělcův smysl pro zodpovědnost tím, že jim umožňuje se zapojit do trénování ostatních účinkujících. Zkoušejí si tím různé disciplíny, rozvíjejí smysl pro zodpovědnost a společné vlastnictví uvnitř cirkusu, a učí se přijímat a distribuovat instrukce, což je důležité pro koučování v řadě rolí. Ačkoli účinkující (sportovec nebo umělec) může být vynikající v jedné disciplíně, či umělecké roli, v procesu trénování a koučování se může cítit lépe v jiných oblastech či disciplínách.

Koncentrace na hráče nebo technologie?

Leslie Saxon, výkonný ředitel Center of Body Computing a Profesor Adam Gazzaley, zakladatel a ředitel Neuroscience Imaging Center hovořili na téma optimalizace přípravy lidského mozku na výkon prostřednictvím využití nových technologií včetně videoher. 

Velkou chybou současného sportovního prostředí je malá koncentrace na hráče. Hráči musí být prioritou. Nositelné technologie tlačí pokrok v tréninku a tím pádem i výkony v utkání. Velmi často ale trenéři a organizace spadnou do pasti prosazováním technologií na úkor hráče. Zájmy hráčů, týmu, klubu, organizace musí být na prvním místě. Naší snahou je zachovat rozumnou rovnováhu, která bere do úvahy obojí - bezpečnosti i účinnost. Plasticita mozku se může dobře rozvíjet i mimo dětství. Každý sportovní výkon je závislý na aktivitě mozku, který má přirozenou tendenci snižovat plasticitu s přibývajícím věkem. Tento proces může být pozastaven cíleným zaměřením na aktivitu mozku (podkladové technologické systémy mozku) prostřednictvím videoher, které využívají systémy se zpětnou vazbou. Díky tomu jsou povolené neustálé opravy a úpravy a tím pádem je rozvoj řízený. Videohry jsou tím pádem bohaté na data a prostředí, která se přizpůsobují nárokům na hráče ve hře kladených a to ve smyslu rozvoje například hráčových fyzických schopností, dovedností nebo kognitivních procesů. 

Bylo by slepé všechny myšlenky z těchto třech témat pouze převzít. Zároveň tak slepé a naivní je tyto informace a zkušenosti ignorovat. Určitě by ale mely být impulsem k zamýšlení se nad danými tématy.