Pick and Roll defense - Proklouzávání

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All,

"Window" (Or "Through") is a solid way to defend PNR. It combines soft and conservative approach from both, the guard and the big man. Unlike "Push under", the position of the big allows him to be in a position where he can still help on the drive and also have more time and room to react and help if the ball handler goes opposite the pick and attack the other side. The risk you take when you use this defense is outside shot off the guard. Also, if somehow the guard will "stuck" on the screen, the big man will probably won't be close enough to help. This defense is about "Keep the ball in front of you" & and do not get beat on a drive.

But Again, Offense can still hurt you if they play smart. Offensively, Good way to attack "Window" is to use rescreen and get the second screen deeper, on or below 3P line. In this case most teams will switch (It will be too deep and also it is the 2nd PNR on the offense) and because the big was on a "help" position you might catch him on a soft position and dribble drive him. Another way to attack it is to change the angle of the screen. For example, on a side PNR don’t screen 90 degrees but 45 degrees (when the screener shoulders are parallel to half court corner. In Middle PNR you can screen when your shoulders are parallel to the baseline. Both angles will give the ball handler to drive "Down hill" towards the basket and it will force the big to stop the ball and probably switch.

Take care, Oren

Lubor Blažek

Abychom zvolili optimální způsob obrany clony na míč, je nutné si nejprve rozebrat herní dovednosti soupeře. Jestliže hráč s míčem není příliš dobrým střelcem z větší vzdálenosti, ale je nebezpečný při vnikání driblingem pod koš, pak je ten správný moment pro proklouzávání.

Jednou z možností proklouzávání je tzv. „soft hedge and through“. Obránce hráče s míčem v tomto případě proklouzává mezi clonícím útočníkem a spoluhráčem, který brání clonícího útočníka. Spoluhráč svým postavením vytláčí útočníka s míčem směrem k postranní čáře, zůstává tedy mezi míčem a košem do doby, než jeho spoluhráč proklouzne a získá znovu kontrolu nad útočníkem s míčem. Tato agresivnější obranná varianta může být uplatňována, pokud je pro obranu střeleckou hrozbou clonící hráč a je zapotřebí jej co nejdříve bránit co nejtěsněji.

Další možností je tzv. „sag“. Tuto variantu je možné zvolit, pokud ani jeden z útočících hráčů neznamená hrozbu při střelbě z dálky a zároveň hráč s míčem je nebezpečný při vnikání do vymezeného území. Obránce hráče s míčem opět proklouzne pod clonícím hráčem, mezitím druhý obránce couvá ke koši, kde pomáhá zastavit hráče s míčem.

Proklouzávání bývá občas používáno při „náhodných clonách“, které vyplynuly nečekaně z herní situace, anebo pokud je clona postavena dostatečně daleko od koše a nepředstavuje střeleckou hrozbu pro obranu.

Takže vám přeji hodně štěstí při výběru té nejvhodnější varianty obrany P&R!

Michal Ježdík

Dobrý den všem čtenářům sekce 4na1. Proklouznutí mezi clonícím a jeho obráncem (window nebo také go through) se nejčastěji využívá v situacích, když ke cloně dochází hluboko v tříbodovém prostoru, odkud je nízké procento úspěšnosti střelby, nebo se nepřepokládá že hráč s míčem zakončí. Důvodem jejího zařazení může být také menší pohyblivost obránce clonícího, nízká efektivita střelby driblujícího a časté vnikání hráče s míčem ke koši. V poslední době je kombinace využívána i proto, aby míč zůstal pod kontolou hráče, který dribluje, protože ostatní hráči na perimetru jsou nebezpečnější z pohledu schopnosti zakončit či vytvořit ještě nebezpečnější situaci k zakončení. Úspěšnost této kombinaci je velmi často odvíjí od obránce clonícího, který včas vidí nebezpečí clony, odstupuje od svého clonícího soupeře na tak dlouho, aby jeho spoluhráč (obránce hráče s míčem) mohl rychle proklouznout mezi ním a soupeřem (clonící hráč). Výhodou je, že může snadno dojít k zesílení krytí vnikajícího hráče s míčem, na kterém spolupracují oba obránci. Kritickým místem je včasné odstoupení obránce clonícího a tím pádem vytvoření prostoru pro proklouznutí. Dobrým pomocníkem je klamný pohyb obránce hráče s míčem směrem k clonícímu a následná změna směru pohybu směrem pod clonu.

Z pohledu útoku je dobré supeře v této situaci atakovat druhým rychlým pick and roll (rescreen) - obrana druhou clonu řeší nejčastěji přebráním. Úspěšná je i změna prostoru nebo "ůhlu" clony, což vám umožní snadněji vnikat do vnitřního prostoru.                                                                                                                                  

Na shledanou u příštího dílu 4na1. Michal Ježdík     

František Rón

Řešení clony na hráče s míčem i bez míče „proklouzáváním“ je basketbalová klasika, kterou jsem se učil na FTVS už před 34 lety (uf to to letí :o)!!! Je to málo viděné řešení v současném basketbalu, ale má svojí účinnost pokud je clona na hráče s míčem vysoko nad trojkovým obloukem a hráč s míčem není až tak dobrý střelec z dlouhé vzdálenosti. Další kritické místo je činnost hráče, který brání hráče s míčem, resp. jeho práce nohou. Tento hráč musí co nejrychleji „projít“ pod clonícím hráčem, aby ho clonící hráč, který se uvolňuje pod koš (roll), neodblokoval na delší dobu a tím mu ztížil další obranu hráče s míčem. Proklouzávání nám umožní zesílit krytí vnitřního prostoru, ale jak vidíme na videu má i mnoho slabých stránek: lehká střela z vnějšího prostoru, resp. vnik hráče s míčem po „hasitation“ v momentě, kdy se k němu přibližuje jeho obránce… Já osobně po hráčích vyžaduji proklouzávání pouze v situaci, kdy clonící hráč má míč a „předává“ ho hráči, který využívá clonu (hand off).