Crossover - změna směru před tělem

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All,
There are different kinds of “Crossovers”. “Low” Crossover, when you dribble the ball below the defender hands, “High” Crossover, when you brings the ball above the defenders reaching hands (Deron Williams from the Brooklyn Nets is a master in this). But if I need to identify the main differences between all kinds of “Crossovers” I would split them to 2. The first style of “Crossover” is what I call “Commit Crossover”. The idea is to “Throw” your body forward without being afraid to lose balance! The key will be fearless explosiveness to beat your man… sometimes even without control. Just win the race. The second style will be “Fake Crossover”. Here you have more balance and control. The main target here is to move the defender and take him out of balance before you go by him. You have more control and you can always stop and react if you couldn’t succeed to beat him. When you use “Commit Crossover” you explode and go! When you use “Fake Crossover” you can stay under control. If you watch the clips you can see the 1st and the 4th are different than the 2nd and the 3rd. Can you tell what clips are the “Commit” and what are the “Fake” Crossovers?
Take Care, Oren

Lubor Blažek

Crossover je jedním z často používaných způsobů, jak překonat obránce v souboji 1na1.  Mohli bychom ho definovat tak, že se jedná o přehození míče při driblingu z jedné ruky do druhé. Tak snadné to ale určitě není, však také řada týmů má jen 1-2 hráče, kteří crossover v zápase aktivně a úspěšně používají. Proč?
Pochopitelně je nutné zvládat dokonale dribling oběma rukama, bez toho nelze na crossover ani pomyslet. Stejně důležitá je práce nohou, protože útočník svým pohybem na jednu stranu nejprve vychýlí obránce ze svého těžiště a pak teprve následuje přehození míče z ruky do ruky a únik na opačnou stranu.  A pokud se útočník při crossoveru dívá na podlahu a nesleduje hru se zvednutou hlavou, pravděpodobně skončí jeho pokus o únik neúspěšně. Současný basketbal totiž vyžaduje od hráče s míčem, aby svůj únik uměl především správně načasovat a provést. Špičkoví hráči tak umí úspěšně provést crossover, uvolnit se do prostoru a vyhodnotit bleskově situaci, která po provedení crossoveru vznikla. Někdy se dokonce rozhodnou nejít ani po úspěšném  crossoveru do úniku, nýbrž rozehrát z perimetru novou situaci. Jindy předvedou dvojitý crossover, kdy přehodí míč z ruky do ruky a ihned zpět, čímž si vytvoří  prostor pro zahájení úniku.
V každém případě, k úspěšnému zvládání crossoveru ala „ Iverson“ vede jen soustavný trénink všeho, co tento způsob úniku vyžaduje.

Michal Ježdík

Dobrý den všem, změna směru, respektive možná lépe změna driblující ruky před tělem je technika, která patří do arzenálu všech hráčů, tedy nejen rozehrávačů a křídelních útočníků. Pozor při učení této změny narazíte na více kritických míst. Je zřejmé a nesmírně důležité, aby hráč ovládal míč bez zrakové kontroly. V takovém případě bude určitě nebezpečnější pro soupeře. Než se dostaneme k vlastní změně driblující ruky snažte se svým pohybem "nalákat" obránce tak, aby aby se vychýlil svým tělem a nohama směrem k vaší driblující ruce - dostaňte obránce do situace, kdy nemá svoje tělo pod kontrolou - nemá dobrou rovnováhu (balanc) nebo stojí na patách. Většina změn před tělem pak začíná změnou těžiště "odrazem" z vnější nohy, což je velmi dobře vidět na našich ukázkách.Následuje rychlý, nízký dribling z jedné do druhé ruky a neméně důležitý další dribling směrem vpřed, který by měl být proveden maximalní rychlostí a silou. Rychlý pohyb nohou, krytí míče a soustavná zraková kontrola obránce vám také velmi pomohou. Nikdy neztraťte z dohledu svého bránce a mějte pod kontrolou také svůj pohyb. Ano rychlost provedení je důležitá, ale taková rychlost, kterou jste schopni kontrolovat a zároveň řídit svoje následující pohyby a činnosti.Pokud zvládnete tuto základní variantu přidejte v momentě přehození míče před tělem pohyb trupu směrem k původní driblující ruce. Většina obránců reaguje na tento antagonistický pohyb tím, že sleduje pohyb trupu a ne pohyb míče. Získáte tak větší prostor k následnému pohybu s míče směrem vpřed. Na shledanou za 3 týdny. Michal Ježdík

František Rón

         Cross-over, je základní uvolnění hráče s míčem v pohybu. Je nejrychlejší a hráč, který tento způsob uvolnění ovládá, má velkou šanci porazit svého obránce a současně mít možnost stále kontrolovat situaci za ním. Samozřejmě za předpokladu, že ovládá míč bez zrakové kontroly. Na videu je výborně vidět, že cross-over není jenom o driblinku, resp. změně driblující ruky. Všímejte si, klamavého pohybu hlavy, ramenou a těla. Samostatná kapitola je práce nohou a synchronizace – změna driblující ruky a první krok do úniku. Hráč může skvěle ovládat míč rukama, ale pokud zůstane jenom u přehození před tělem bez snížení těžiště a správným vykročením do úniku, určitě se neuvolní. Důležité je také vykročení správným směrem. Pokud hráč všechno udělá správně, ale nemá snahu dostat se na úroveň, ještě lépe za svého obránce, dá mu šanci znovu zaujmout dobré obranné postavení (go shoulder to shoulder). Pokud se řekne cross-over, stále vidím před očima hráče, který tuto činnost předvedl několikrát v průběhu zápasu přímo přede mnou a já na chvíli přestal koučovat a možná jsem seděl s otevřenou pusou a zíral. Byl to Iverson na univerziádě ve Fukuoce 1995, když jsme hráli proti výběru USA, Zkuste se podívat na některé jeho zápasy a cross-over, ale vidět to naživo byl zážitek….