Side to Side, Pick and Roll

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel
Příspěvěk bude doplněn ihned, jakmile se Oren vrátí z dovolené. Tým 24vterin.cz
Lubor Blažek
Pick and roll je  basketbale  jeden z nejstarších způsobů útočení , v dnešní době však jedním z nejvíce používaných. Clony na míč se používají v různých podobách a mnozí trenéři na profesionální úrovni je používají jako základ své útočné filosofie.
Tyto clony se používají na mnoha místech palubovky, v různých fázích útoku včetně zakončení tzv. secondary při rychlém protiútoku a s používáním mnoha variant zakončení jak hráče s míčem, tak clonícího hráče. Variabilita použivání pick and rollu je opravdu mimořádná.
Špičkový basketbal dnes učí hráče nejprve číst postavení obránců a podle toho volit variantu pick and rollu. Zároveň se trenéři často snaží nejprve rozhodit obranu pohybem hráčů bez míče a přenosem míče ze strany na stranu. Taktické varianty hry před zahájením samotné clony na míč se liší rovněž podle způsobu bránění, např. obrana s výrazným odstupováním, nebo zónová obrana podstatně ovlivňují místo, čas a způsob použití pick and rollu.
A jaké zásady bychom měli dodržovat při trénování clony na míč?
- Nespěchat, přečíst situaci
- Pokoušet se zahájit clonu ve střelecké vzdálenosti. Když se obránce snaží clonu podběhnout, jednoduše vystřelit
- Využívat zdvojování a předskakování obrany ve svůj prospěch. Clonící hráč nebo další spoluhráči můžou být volní nebo bráněni jiným obráncem (mismatch)
- Často bývá vhodná přihrávka na clonícího hráče přes dalšího spoluhráče
- Při vniknutí do vymezeného území využít  v rohu připraveného volného střelce
- Hráč s míčem se uvolní občas fintou a návratem do původního směru driblingu- tzn. vyhne se cloně.    Takže jako u každé basketbalové činnosti: bez důkladného tréninku to nepůjde!
Michal Ježdík
Dobrý den všem, velký důraz je v současném basketbale kladen na rozmístění hráčů na hřišti (spread offense), na vnikání hráče s míčem do vnitřního prostoru a na dovednosti překonat obránce a následně vyhodit míč do vnějšího prostoru a zakončit střelbou  za „3“ body. Samotné pick-and-roll je stará kombinace, ale jeho popularita je v současné době vyšší, než v minulosti. Trenéři se snaží vytvořit různé modifikace, aby překvapili soupeře. Jednou z takových možností je kombinace Side to Side Pick-and-roll, která využívá všechna 3 výše zmíněná kritéria. Jako bonus přidává možnost využití uvolnění hráče bez míče za zády obránce ( back-door cut – viz. video č.3). Všimněte si také, že obrana musí řešit nejen clonu na hráče s míčem, uvolnění bez míče za zády obrany směrem pod koš, ale také 1-2 změny silné a slabé strany. Obrana se při řešení této situace dostává do pohybu, často i do přebrání nebo rotace, což je výhodné pro útok. Dvě následná pick-and-roll od postranních čar se dají využít nejen jako součást postupného útoku, ale také jako součást přechodové fáze (z vlastní zkušenosti doporučuji). Pokud jsou všichni vaši hráči schopni úspěšně zakončovat střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti můžete hrát pick-and-pop, čímž více využijete vnikání do vnitřního prostoru s míčem i bez míče. Dejte si pozor z jakého prostoru od postranní čáry budete Side to Side Pick-and-roll hrát. Je to důležité pro určení pravidel pohybu ostatních spoluhráčů. Na shledanou u dalšího videa. Michal Ježdík
František Rón
         V současném basketbalu je clona na hráče s míčem (pick and roll, resp. pick and pop out) velmi frekventovanou kombinací, kterou trenéři zařazují téměř do každého útočného systému. Podle toho také vypadá nácvik obrany této kombinace. Existuje mnoho obranných řešení a ty jsou velmi často „drilovány“ v tréninku. Ve vrcholovém basketbalu je první, resp. dlouho připravovaná kombinace clony na hráče s míčem, zastavena určitou obrannou kombinací. Proto se stále více objevují systémy se sérií Pick and Roll a nejčastěji se snahou o přenesení míče od jedné postranní čáry ke druhé. Záměr je jasný –obránci v help position na slabé straně mají ztíženou obranu, protože se často k clonícímu hráči teprve přibližují a jsou pozdě v místě, kde by měli být, aby kombinaci ubránili. Uvedu praktický příklad. V loňské sezóně jsme hráli stejný útočný systém jaký je vidět na videu č.3 (často nesprávně nazývaný „Motion“). Soupeři to věděli a ihned na první „side line pick“ bránili v kombinaci „base line“ (obránce hráče s míčem je v postavení, ve kterém hráči s míčem nedovolí využít clonu driblinkem na střed hřiště, pivot jistí vnik směrem ke koši ).  Pokud jsme byli netrpěliví a zkusili vnikat ke koncové čáře (kde ovšem byl připravený pivot a další hráči v help position) zastavili jsme celý systém. Nakonec jsme používali pivota  který měl clonit, jako hráče, který „přenese“ míč k druhé postranní čáře a zkusili jsme SL pick tam. Pokud jsme byli trpěliví v tomto přenosu míče, obrana udělala chybu v řešení pick and roll a útok byl efektivní. Přeji hodně trpělivosti v nácviku. Franta Rón