Euro Step

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel
Hi to all,
There's many ways to finish at the rim. One leg layup, two legs power move, spin move, step through, Euro Step and much more. All of this finishes/Moves are maybe different but they all have one very important common thing that in my opinion is more important than the "Move" it self and it calls - FOOTWORK. Footwork it's before technique. Footwork is basketball. Footwork is offense and defense. To score you need to create space. You can do it on the start of the 1X1 or/and in end before you shoot/finish. "Euro Step" (I call it "ZIG ZAG") it's a great way to finish, and it mostly used against the help man after you beat your man. If it'll be against a big man, his lateral movement will probably be slower than yours. If it'll be against a guard, he will probably try to stand up for OFFENSIVE FOUL and won't be focused on his lateral movement. In both cases you want to create space to score (Or pass). Euro Step can be used in several ways. You can make the 1st step short and 2nd long or you can do the opposite. You can go Slow or Fast. Sometimes After the 1st step you'll change direction and turn your body in 90 degrees and sometimes you just goes hip to hip (Around) with the defender. It's all depends on the situation, and that's why you must have a great footwork. 1st - on the start when you "Kill" your defender and goes by him (Explode), 2nd -  after you beat your man and just before the help arrived you need to recognize the situation (Balance), and 3rd - On the end before you score. One last thing about "Euro Step", It's important to have skills to finish with both hands and also with the same leg. For Example: You starts your "Euro Step" with L leg to R leg and you finish over the help which in your L side of your body… You need a R hand Layup on R leg… Not easy against contact… mmmm oh yeah, FOOTWOORK !!! Everybody will probably mention the grate MANO GINOBILI, but for me the best 2 players ever of this combination of Euro Step + Yugo crossover are the 2 Legendaries Drazen Petrovic (God rest his soul) and Dejan Bodiroga. Take Care
Lubor Blažek
Eurostep – pojem, který je používaný především v USA. Jedná se o jednu z podob dvojtaktu, kdy hráč v prvním kroku ukročí na jednu stranu a v druhém kroku na opačnou stranu a poté zakončí.
K těm, kteří dokonale umí eurostep, patří levoruký hráč San Antonio Manu Ginobili, který ovládá první krok doleva, druhý doprava a z pravé nohy se odráží opět doleva a úspěšně zakončuje.
Eurostep vyžaduje velmi dobrou koordinaci pohybu. Právě proto bývá využíván některými trenéry při tréninku jako pomůcka pro zvládání pohybu nohou a kontroly těžiště, kdy hráč velmi rychle dribluje směrem ke koši a poté zpomalí do eurostepu, který provede velmi pomalu.
K videu – tým Louisville je vítězem letošní NCAA  a jejich hra byla nádhernou vizitkou basketbalu.
Michal Ježdík
Dobrý den všem. Při zhlédnutí videa s Eurostepem jsem se ve svých myšlenkách vrátil do doby před 30 roky. Na zemi jsme měli křídou napsaná písmena P-L-P nebo L-P-L. Ano, jsou to poslední 3 kroky zakončení střelbou v pohybu („dvojtaktem) zleva nebo zprava. Jakmile jsme zvládli základní pohyb v plné rychlosti, bez zrakové kontroly míče, trenéři posouvali napsaná písmena na podlaze do námi nepochopitelných úhlů. Úhybný „dvojtakt“ říkali trenéři. Využijete jej v rychlém protiútoku nebo při vniknutí s míčem do vnitřního prostoru, kde po překonání vašeho obránce narazíte na pivota soupeře nebo ustoupivšího obránce ze slabé strany, který se vám zde postaví na prorážení. Pokud se jim budete chtít vyhnout, udělejte každý krok „dvojtaktu" do jiné strany. Jedním z nejznámějších propagátorů tohoto zakončení byl Dejan Bodiroga, soupeřům svým pomalým pohybem různými směry dokázal často zamotat nohy i hlavu. Co tedy vlastně Eurostep či úhybný dvojtakt je? Jedná se o změnu směru, při které je důležité udržet rovnováhu, změnit rychlost pohybu a dobře si krýt míč. Klíče k úspěchu jsou i v koordinaci pohybů dolní a horní poloviny těla a zvládnutí přechodu z horizontálního do vertikálního pohybu po předcházející změně směru. Neoddělitelnou součástí zvládnutí jsou vnímání hřiště, spoluhráčů a soupeře, čímž se od složky technické dostáváme k taktice této herní činnosti. Co je na dnešním úhybném dvojtaktu (Eurostepu) jiné? Podle mého názoru práce s míčem. Nejedná se jen o krytí míče, ale o klamné pohyby, které nutí obránce opustit relativně stabilní postoj (rovnováhu), čímž se stává snadnou kořistí pro hráče s míčem. Doporučuji například kruhový pohyb míčem kolem hlavy obránce v prvním kroku zakončení v pohybu nebo rychlé přenesení míče po posledním úderu za hlavu útočníka a následně kolem hlavy obránce. Zkuste to se svými hráči. Bude je to bavit a můžou to využít ještě na konci této sezóny. Na shledanou za 14 dní.
František Rón
     Vážení kolegové, omlouvám se, že jsem napsal příspěvek jako poslední. Tentokrát to nebylo z pracovního vytížení, ale protože jsem zkrátka nevěděl co bych o euro stepu napsal, aby jste se dozvěděli něco objevného....      Alespoň jsem se ale něco dozvěděl já - a to, že "úhybný dvojtakt" se řekne v americké terminologii euro step .Kdybyste zjistili, jak se přeloží "dvojtakt poskočný"  /tzn. střelba v pohybu s tanečními kroky P-P-L, resp. L-L-P/, dejte mi, prosím vědět. Pokud ještě pojmenován není, tak bych navrhoval "kangoo step" .      Jsem také rád, že konečně Amerika "objevuje" Evropu... Ještě před několika lety, když naše kluby jezdily do USA na přípravné zápasy univerzit, se oba dva popsané druhy "dvojtaktu" nekompromisně pískaly jako kroky!!!      Trošku jsem odlehčil toto téma, ale slibuji, že příště už budu psát "seriózně" (třeba i o zastavení skokem).      S pozdravem Franta