Ball movement in & out

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel
Hi to all, In order to be a great offensive team you must have balance between outside and inside game. There's 3 ways to get the ball into the paint: Dribble (Drive, PNR), Pass (To cutters), and of course LOW POST game. Any ball entry into the paint forces the Defense to react. If you beat your man off the dribble, or find a cutter via pass, Defense must involve help to avoid scoring opportunity and go out from a balanced defensive structure. When you don't have good defensive positions you probably going to be in disadvantage. The same thing happens when you duck it inside to your Low Post players (Bigs or Guards). Defense must give attention to this action and you can create opportunities for your teammates or for your self. One of the hardest situations to defend in basketball is a "CLOSE OUT" situation, when a defender is running at you from helping position and tries to contest your shot and also to stop your dribble drive. It's very hard to do it when you lost your basic position by going to help your teammate and then recover to your man. So basically, the offense first priority is to get the ball into the paint (Dribble, Pass, LP) and create these close outs situations. Watch the clips and pay attention to the defense. See how they collapse inside every time the ball goes inside, and it gives the offense good opportunities. Take Care, Oren
Lubor Blažek
Jednou z nejznámějších forem hry, založené na principu pohybu míče dovnitř a ven, je tzv. „Dribble drive offense motion“ (volně přeloženo“ útočný pohyb (systém), jehož podstatou je vnikání driblingem“). Mezi základní principy DDOM je hra jedna na jedna, především z perimetru,  a po úspěšném vniknutí do vymezeného území  reakce hráče s míčem na výpomoc obrany, např. přihrávkou na volného hráče na perimetru.
Na MS v Turecku předvedli Američané, jak tento v zásadě jednoduchý basketbal může být mocnou zbraní. Ačkoliv sehráli pouze 2 přípravné zápasy a sehrávali se ještě v průběhu základních zápasů, tak jim vlastně nikdo nebyl schopen klást větší odpor. Hráli většinou z postavení 4-1 a jejich vnikání do vymezeného území zakončovali především přihrávkou na Duranta, jehož střelba z otevřených pozic byla pro soupeře smrtící.
Pro úspěšné uplatnění DDOM stačí„ maličkost“ - mít vhodné typy hráčů, kteří jsou dlouhodobě trénování pro tento způsob hry.
Video přináší důkaz o tom, že jednoduchý princip vniknutí s míčem a přihrávky na perimetr využívá dnes hodně týmů, byť  zakomponovaný i do složitějších herních systémů.
Je možná škoda, že se u nás především v ženském basketbalu nehledají snadno hráčky, které dokáží tento jednoduchý, ale velmi efektivní způsob hry uplatnit.
Michal Ježdík
Dobrý den všem, jak reaguje obrana na pohyb míče do vnitřního prostoru? Většinou ustupuje směrem k míči, často se obránci i otočí zády k útočníkovi, kterého brání. V těchto situacích je pak důležité rozmístění hráčů bez míče a jejich postoj (foundamental position). Zastavím se pouze u postoje, protože navíc mi nezbydou řádky: správným postojem rozumíme pokrčené nohy v kolenou, těžiště níže, chodidla na šířku ramen a špičky směrem ke koši, pokrčené ruce před hrudníkem s vytočenými dlaněmi směrem k míči. Pokud jste v tomto postoji máte dobrou stabilitu, jste připraveni chytit míč a pokračovat v pohybu všemi směry. Když situace vyžaduje rychlý následný pohyb po chycení míče, budete připraveni jej provést. Mladší hráči si často plně neuvědomují význam tohoto postoje ve vztahu k zakončení střelbou a její úspěšnosti. Bohužel považují za nepodstatné pracovat na zlepšení tohoto detailu. Dobrý hráč "pracuje" na svém postoji a postavení od první do poslední vteřiny jeho pobytu na palubovce. Ne nadarmo se říká, že správný postoj je vstupenkou do vaší lepší hry. Na shledanou za 14 dní. Michal    
František Rón
     Míč ve vnitřním prostoru znamená pro obranu velké nebezpečí.  Hráč s míčem je blízko koše (kde je vyšší procento střelby) a hlavně na sebe „váže“ pozornost dalších obránců. Jak už napsali moji kolegové, základem je úspěšná hra  1 proti 1, která vyprovokuje rotaci obránců (v tuto chvíli hraje vlastně útok 5 proti 4) nebo se obrana snaží o zesílené krytí (první sekvence – hráč  s míčem v postavení zády ke koši). Další důležitá individuální činnost je přihrávka, resp. včasnost přihrávky. Jeden driblink navíc a obránci mají čas pokrýt „svoje“ útočníky. Poslední aspekt je pohyb , resp.  místo, pro chycení přihrávky a efektivní zakončení. Zbývající 4 útočníci by se měli řídit zásadou – pokud já vidím spoluhráče s míčem on vidí mne a může mi přihrát (koridor pro přihrávku). Zní to jednoduše, ale zkuste se podívat na jiná videa a analyzovat jak často to tak není a jak často útočníci stojí za svými obránci, resp. jsou dva v jednom koridoru (spacing). V tréninku pracujte i na této činnosti. S pozdravem Franta Rón