profile logout

články

Odborné příspěvky od českých i zahraničních autorů. Jejich autorské materiály jsou členěny tematicky.

Up-tempo Game s Torstenem Loiblem

Bednář Roman
05.02.2018 - kategorie: útok

V průběhu prosincového VT U16 byl součástí trenérského týmu i Torsten Loibl, vedoucí muž japonského basketbalového programu mládeže, který při vedení tréninků či jejich částí prezentoval mj. i „up-tempo basketbal approach“, způsob jakým může být organizována hra po zisku kontroly nad míčem. V pohledu TL je možno kontrolovaně hrát v rychlém/vysokém tempu při hře s míčem i v jiných situacích, než pouze krátce po jeho zisku, při přechodu do protiútoku.

Biorytmy nejen pro sportovce

Bendová Zdeňka, Červená Kateřina
29.01.2018 - kategorie: ostatní

„Probudila jsem se a pomalu otevřela oči. V místnosti bylo strašně moc světla. Moje oči si nemohly přivyknout, všechno bylo tak trochu oslnivě bílé. Můj žaludek se houpal a představa, že mám jít za chvíli na snídani, s ním cvičila ještě víc, ačkoliv hodiny na mobilu ukazovaly, že je již spíše čas k obědu. Byla mi trochu zima. Nechtělo se mi vstát, ale ani spát. Pomalu jsem si uvědomila, že jsem se včera v noci ocitla na jiném kontinentě. 

Patero jak „vyhrávat“ zápasy v mládežnických kategoriích

Chmel Martin
23.08.2017 - kategorie: ostatní

Inspirací pro napsání tohoto článku se stala následující epizoda: Hráčka ve věku 13 let, cca 160 cm (což je de facto nepodstatné) na pokyn v zápase „dribluj“ trenérovi odvětila, že to neumí, protože je pivotmanka. Nutno podotknout, že onen trenér byl u tohoto týmu nově, odpověď hráčky nebyla výsledkem jeho práce. Mnohá rozhodnutí, která trenéři těch nejmladších dělají, mohou v danou chvíli vyhrávat zápasy, avšak mají naprosto devastující dopad na rozvoj hráčů v dlouhodobějším horizontu.

Inspirovat, spojovat a vzdělávat. Londýn. Den druhý

Ježdík Michal
25.01.2017 - kategorie: ostatní

Jsme zpátky na Emirates Stadium, domácí půdě fotbalového klubu Arsenal v Londýně, ve druhém dnu konference Leaders Sport Performance. Bez dalších okolků vám předkládáme vyčnívající střípky, které nás v programu zaujaly. Anti-doping ve sportu: Za poznáním dokonalosti v průlomovém výzkumu. Neboli naděje pro méně dopingu.
 

Možnosti využitia metódy plusových a mínusových bodov pri hodnotení individuálneho herného výkonu v basketbale

Argaj Gustáv, Bečarik Róbert
11.01.2017 - kategorie: ostatní

Cieľom práce bolo rozšíriť poznatky o hodnotení individuálneho herného výkonu  v basketbale vo vrcholovom basketbale a o možnosti využitia metódy plusových a mínusových bodov. Pri hodnotení individuálneho herného výkonu v basketbale sa najčastejšie využívajú hodnoty hernej štatistiky a hernej efektivity. Plusové a mínusové body sa v tejto súvislosti požívajú predovšetkým v zahraničí a v poslednom období čiastočne aj v rámci vrcholových súťaží na Slovensku.

Inspirovat, spojovat a vzdělávat

Ježdík Michal
24.11.2016 - kategorie: ostatní

Dva dny, devatenáct diskusních panelů, dvě scény, třicet odborníků z celého světa, deset skvěle připravených moderátorů, desítky navazujících kulatých stolů a více než 400 účastníků. Největším benefitem dvoudenního maratónu však je prolínání světů sportu, umění, medicíny, obchodu, armády a letos poprvé i politiky reprezentované účastí Sira Michaela Barbera, prvního poradce britského ministerského předsedy Tonyho Blaira. I to byly letošní listopadové londýnské Leaders.

„High-Performance“ – Jaké jsou jeho hlavní stavební prvky? (3.díl)

Hladík Jan
19.04.2016 - kategorie: ostatní

V předcházejících dvou dílech (první a druhý) jsme probrali zásadní stavební prvky v podobě kvalitního personálu a jím definované filozofie, kdy jsem vám k inspiraci nabídl formulované filozofie předních světových coachů stojících za velkými basketbalovými úspěchy.

Rozvoj basketbalové inteligence

McCormick Brian
15.04.2016 - kategorie: ostatní

Basketbalová inteligence představuje dovednost, kterou lze natrénovat. Basketbalová inteligence je kombinací taktické vyspělosti, herního povědomí a dovedností rozhodovat se. Jedná se o schopnost dělat správná rozhodnutí v daných situacích a o jejich efektivní provedení.

„High-Performance“ – Jaké jsou jeho hlavní stavební prvky? (2.díl)

Hladík Jan
29.02.2016 - kategorie: ostatní

V prvním díle jsem se vás pokusil uvést do diskuse performance trenérů z US National Basketball Strength & Conditioning Association (NBSCA), kritizující nadužívání pojmu high-performance k marketingovým účelům. Pojednal jsem některé nové technologické vymoženosti usnadňující tréninkový proces.

„High-Performance“ – Jaké jsou jeho hlavní stavební prvky? (1.díl)

Hladík Jan
20.01.2016 - kategorie: ostatní

Mnozí trenéři a pracovníci ve výkonnostním sportu, zejména pak cílící na vrcholovou úroveň, se s tímto pojmem jistě velmi často setkávají. Osobně hodlám pojednat jeho nadužívání v marketizaci sportovního průmyslu, kdy se nyní nejeden podnik snaží tvářit jako high-performance továrna na zaručené výsledky.

Tajná pravidla úspěchu na mládežnických šampionátech

Rosario William
27.07.2015 - kategorie: ostatní
Příští týden se v argentinské Bahia Blanca odehraje světový šampionát v basketbalu FIBA Americas U16, který pravděpodobně unikne pozornosti hlavního evropského proudu. Neměl by, neboť kvalita basketbalu a FIBA soutěží na obou amerických kontinentech je vskutku pohledná.

Kudy se může ubírat sportovní příprava? IV.

Ježdík Michal, Plachý Antonín
14.07.2015 - kategorie: ostatní
V následujícím textu uzavřeme seriál příspěvků založených na představení hlavních myšlenek, které zazněly v diskuzních panelech na konferenci Leaders The Sport Performance Summit v Londýně, v listopadu 2014. Vedoucí oddělení lidské výkonnosti letových dispečerů Anne Isaac řekla.